TP-Link Archer VR1200 Pkts Hatası

55superx

Megapat
Makaleler
2
Yaklaşık 2 hafta önce Netspeed'in 75Mbps VDSL tarifesine başvurduk ve Archer VR1200 modemi aldık. İnternet bağlandığında SNR Margin değeri 6-7 civarındaydı ve 53-54 maksimum hız alıyordum çok dalgalıydı. Bu nedenle hızımızı 50Mbps'e sabitlettik. (Başvurudan önce hattınız 50 destekliyor denmişti modemde yazan değer de gün içinde 55-62 arası değişiyordu.)

Sabitleme sonrası SNR Margin 10.5-11 civarına yükseldi ama hem sabitleme öncesi hem sabitleme sonrası çözülmeyen bir sorun var modemde. Hata(pkts) yazan yer hiç durmadan artıyor ve hız 4-5 saat sonra 15 Mbps civarına düşüyor. Yaklaşık 1 gün sonra da ya 0.50 Mbps görüyorum ya da (genellikle) internet komple gidiyor ve sorunu geçici olarak çözmenin tek yolu DSL kablosunu söküp takmak. (Modem resetlemek de işe yaramıyor.) 1 gün sonra yine net gidiyor bunun sebebi ve çözümü nedir arkadaşlar? Sorun altyapıda mı modemde mi yoksa Netspeed bilerek mi yapıyor?

Modem linki: TP-Link Archer VR1200 AC 1200 Mbps Wireless Dual Band Fiyatı

Modemde mediatek çip varmış bundan dolayı olabilir mi ?

Kod:
                                      Upstream    Downstream
Şu Anki Hız (kbps)            4095             51199
Maksimum Oran (kbps)    12674            66903
SNR Margin (dB)                15.9                10.7
Hat Zayıflaması (dB)             0                    6.4
Hata (pkts)                            0                   120

Hat değerlerim bunlar (10 dakika önce kabloyu taktım ve saat gece 2 olduğu için değerler en üst seviyede) Hata(pkts) Downstream 7 milyon küsürlere kadar çıkıyor 1 gün içinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Firmware güncellemesi var mı diye baktım da şöyle bir ibare var maalesef:

• NOT: Archer VR1200 modeli üzerinde yer alan Yazılım Lokalize edilmiş olarak gelmektedir. Destek sayfasında ürüne ait yazılım yer almamaktadır!.
  • (LÜTFEN Archer VR1200v modelin yazılımı bu cihaza yüklemeyiniz!).
Mevcut FW sürümü nedir?

Firmware güncellemesi var mı diye baktım da şöyle bir ibare var maalesef:

• NOT: Archer VR1200 modeli üzerinde yer alan Yazılım Lokalize edilmiş olarak gelmektedir. Destek sayfasında ürüne ait yazılım yer almamaktadır!.
  • (LÜTFEN Archer VR1200v modelin yazılımı bu cihaza yüklemeyiniz!).
Mevcut FW sürümü nedir?
Yazılım Sürümü:1.0.0 0.8.0 v600e.0 Build 190225 Rel.63406n
Modem ayarlarında bunu buldum. FW sürümü bu mudur?

Epey güncel sürüm var araştırdığım kadarı ile. TP-Link'i arayın. Daha güncel sürüm varsa yollasınlar. Yoksa ürünü değiştirsinler.
Anladığım kadarıyla sorun modemle alakalı. Teşekkür ederim TP-Link ile konuşurum. Modem yeni yazılımda sorun yoktur bence daha alalı 1 ay oldu.

CRC hatalarının temel sebebi altyapınızdaki eskime ve bina içi tesisattan kaynaklıdır. Altyapıya sadece TürkTelekom (TT) müdahale edebilir. Bina içine de yeni CAT5 kablo çektirebilirsiniz. İyi bir CAT5 CCA, bir CAT6'dan çok daha iyidir.

Ayrıca yeni NetSpeed'e geçtiğinizi söylüyorsunuz. Sanırım daha önce VDSL hizmeti mevcut değildi. Bu yüzden ADSL & ADSL2+ hizmetinde pekte sorunla karşılaşmadığınızı düşünüyorum. Bina tesisatında olan kablo bu yüzden bir sorun çıkartmıyordu. Yalnız VDSL altyapı gelip, VDSL hizmet almaya başlandığında ADSL & ADSL2+ internet ağındaki fark etmeyeceğiniz kadar ufak olan bir sorunun daha da açığa çıktığını düşünüyorum çünkü şuandaki VDSL bağlantı şekli kabloya fazla geliyor olabilir. Bu sorunun daha da göze batar hale gelmesini sağlamış olabilir. Tabii bunlar bir varsayım ve tahmin.

Bir diğer şey ise "CGN (Carrier Grade NAT)" olarak internet kullanımı almanız. Bunu ISS'nızdan ek ücret karşılığı sabit IP alarak çözebilirsiniz.

Hocam ne yaptınız? Modemi değiştirdiler mi? Bende de aynı modem ve aynı sorun var. Değişim için servise göndermeyi düşünüyorum.

Bu konudan sonra "malum firma kaynaklı" internet kesildi ve günlerce gelmedi. Evdeki herkesin mobil internet paketi bitti hatta ek ücret ödedik. Bunun üstüne bir de modemi gönderemedim. 1-2 ay kadar sonra da fiber internete geçtik ve firma kendi modemini verdiği için bunu router olarak kullanıyorum. O yüzden servise göndermekten tamamen vazgeçtim. Siz servise göndererek şansınızı deneyebilirsiniz.

CRC hatalarının temel sebebi altyapınızdaki eskime ve bina içi tesisattan kaynaklıdır. Altyapıya sadece Türk Telekom (TT) müdahale edebilir. Bina içine de yeni CAT5 kablo çektirebilirsiniz. İyi bir CAT5 CCA, bir CAT6'dan çok daha iyidir.

Ayrıca yeni NetSpeed'e geçtiğinizi söylüyorsunuz. Sanırım daha önce VDSL hizmeti mevcut değildi. Bu yüzden ADSL & ADSL2+ hizmetinde pek de sorunla karşılaşmadığınızı düşünüyorum. Bina tesisatında olan kablo bu yüzden bir sorun çıkartmıyordu. Yalnız VDSL altyapı gelip, VDSL hizmet almaya başlandığında ADSL & ADSL2+ internet ağındaki fark etmeyeceğiniz kadar ufak olan bir sorunun daha da açığa çıktığını düşünüyorum çünkü şu andaki VDSL bağlantı şekli kabloya fazla geliyor olabilir. Bu sorunun daha da göze batar hale gelmesini sağlamış olabilir. Tabii bunlar bir varsayım ve tahmin.

Bir diğer şey ise "CGN (Carrier Grade NAT)" olarak internet kullanımı almanız. Bunu ISS'nızdan ek ücret karşılığı sabit IP alarak çözebilirsiniz.

Sonradan öğrendik binada tek fiber kullanmayan bizmişiz :D
Binadaki kablo tesisatı biraz eskiydi. Onun da katkısı vardır ama sorun bence daha çok modem kaynaklıydı.

Naptınız hocam? Sorun neydenmiş?

Sorunu nasıl çözdünüz?

Yazıyı görün diye sizi de alıntılıyorum. Nedense kendi konularımdan nadiren bildirim geliyor. Mesajı görmediğim için kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı