TP-Link WN823N QoS ayarı açılmalı mı?

Hoaxer

Kilopat
Makaleler
3
Merhabalar. Ağ adaptörüm TP-Link WN823N. Gelişmiş seçeneklerde "Support QoS" "Not Support QoS" ve "Auto" var. Ben bunlardan hangisini seçmeliyim? Desteklediğim zaman indirme hızım artıyor fakat oyunlarda kopmalar oluyor. Ya da belki bana öyle geldi normalde alakasız. Yardımcı olacak varsa sevinirim.

Bu konuyu önceden de açmıştım fakat kimse cevaplamadı, umarım bu sefer bilen birisi yardımcı olur, çünkü gerçekten merak ediyorum.

Buradan teknik destek ile mail iletişimi sağlayabilirsiniz ayrıca belirtiğiniz ayarı 1 gün deneyebilir farklılığını anlayabilirsiniz. Netteki yazılarda internetin stabilitesini sürekli yaptığı kopmaları önlediği vs yazıyor linkini bırakıyorum onu da türkçeye çevirir okursunuz.

Quality of Service (QoS) Nedir

QoS Nedir ve Bandwidth Ne İşe Yarar? Öncelik Nasıl Verilir? - Technopat Sosyal

How to Use Quality of Service (QoS) to Get Faster Internet When You Really Need It

Teknik Destek İletişim | TP-Link Türkiye

Son düzenleme:
Merhabalar. Ağ adaptörüm TP-Link WN823N. Gelişmiş seçeneklerde "Support QoS" "Not Support QoS" ve "Auto" var. Ben bunlardan hangisini seçmeliyim? Desteklediğim zaman indirme hızım artıyor fakat oyunlarda kopmalar oluyor. Ya da belki bana öyle geldi normalde alakasız. Yardımcı olacak varsa sevinirim.

Bu konuyu önceden de açmıştım fakat kimse cevaplamadı, umarım bu sefer bilen birisi yardımcı olur, çünkü gerçekten merak ediyorum.
Hocam hiç araştırma yapmıyorsun, insan biraz geçmiş konuları araştırır. Daha önce detaylı bir açıklamada bulunmuştum. Bi zahmet önce geçmiş konulara bakın

Bu linkte de aynı öneriyi sunmuşlar. İşlem yapılacak aynı yere ayrıca "aygıt yöneticisi > ağ bağdaştırıcıları > ilgili wireless cihazı ( sağ tıklayıp )> özellikler > gelişmiş " seçeneğinden de girebilirsiniz.
Deneyip sonucu paylaşırım.
Eklediğim resimde 1'inci ihtimalde bağlantı kesinlikle kopuyor, 4'üncü ihtimalde bağlantı kopmuyor fakat bağlantı hızı bariz şekilde düşüyor, 2'nci ve 3'üncü ihtimallerde bağlantı kopup kopmadığını henüz test etmedim. Şayet "QoS Support" seçeneğini "Non Support QoS" (pasif) olarak işaretlersek bağlantı kısmı ortalama %80 oranında azalıyor. Şayet "WiFi Config seçeeğini "Performance" (aktif) olarak işaretlersek bu kez bağlantı hızı ortalama %5-10 arası oranda azalıyor. Şayet her ikisi de pasif yapılırsa bu kez bağlantı hızı %85-90 arası oranda azalıyor.

İşin ilginç tarafı ise şu; Ben daha önceleri diğer laptopumdan modeme 6 metre mesafede download hızım 20-25 mbps iken 480p veya 720p çözünürlükte online film izlerken 1,5 saat içinde 3-4 kez film donuyor, hatta bu donme süreleri 4-5 dakikayı bulabilliyordu. Ancak aynı mesafede TP-Link WN823N wireless adoptör ile QoS Support ve Wifi Config pasif iken ve download hızım sadece 6-7 mbps iken bile hem de 1080p HD film izlerken sadece 1-2 kez dondu ve bu donmalar da sadece birkaç saniye sürdü. Ben işin teknik kısmını bilemem, sadece test eder işeme nasıl geliyorsa o şekilde kullanırım ama benim anladığım kadarıyla QoS Support ve Wifi Config pasif iken ve download hızım 6-7 mbps iken alınan performans, 20-25 mbps hızla alınan performanstan daha iyi, tabi nedenini teknik olarak bilemiyorum, belki mesafeye veya başka duruma göre bu performans değişebilir.

2'nci ve 3'üncü ihtimalleri henüz test etmedim ama edeceğim. Şayet Wifi Config pasif ve sadece QoS Support aktif iken bağlantı koparsa o zaman bağlantı sorununu net olarak çözmek için sadece QoS Support pasif yapılmalı ve bu durumda hız ortalama %80 oranında düşecek, Şayet QoS Support pasif ve sadece Wifi Config aktif iken bağlantı koparsa o zaman bağlantı sorununu net olarak çözmek için sadece QoS Support pasif yapılmalı ve bu durumda hız ortalama %5-10 arası oranında düşecektir. Ancak yaptığım testler sonusunca bu hız düşmeleri internet ağınızın genel performansına çok olumsuz yansımayacak diye düşünüyorum.

Sonuç olarak diğer tüm harici wireless adaptörleri için ve özellikle TP-LINK markalı adaptörler için de bence aynı durum söz konusu olacaktır. Cihazın ayarları düzgün yapıldğı takdirde hem bağlantı kopmaları engellenebilecek hem de cihazdan lınabiilecek en iyi performans elde edilecektir diye düşünüyorum.

Ayrıca şunu da belirteyim; Bağlantı kopmaları ile ilgili TP-LINK teknik servisini aradığımda bana cihazın kutusunun altında ki versiyon bilgisini sormuşlardı. Kutuda V 3 yazıyordu ancak cihazın üzerinde V 2 yazıyordu. Tabi bu ilginç bir durum. Ben TP-LINK web sitesinden her iki verion için de driver ları indirip her ikisini de ayrı ayrı kurup test ettim. Driverler ilk kurulduklarında sürümleri farklı gözükse de sürücüyü güncellediğinizde her iki versiyonda da aynı güncellemeyi aldı, yani şayet güncelleme yaparsanız öncesinde hangi driver ı kurduğunuz pek farketmeyecek.

Eki Görüntüle 662797Eki Görüntüle 662797
2 mesajım birleşti, nasıl becerdim bilmiyorum 🤔 Gönderdiğimiz mesajları tekrar düzenleyemiyor muyuz?

Paylaştığım yazının altında 2 tane görsel var, onları da incelemeyi ihmal etme

Hocam hiç araştırma yapmıyorsun, insan biraz geçmiş konuları araştırır. Daha önce detaylı bir açıklamada bulunmuştum. Bi zahmet önce geçmiş konulara bakın

Paylaştığım yazının altında 2 tane görsel var, onları da incelemeyi ihmal etme
Bildirim gelmemiş, kusura bakma. Cevabın için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı