Tracert değerlerinin analizi

287352

Centipat
Merhaba. Benim anlamak istediğim bir şey var. Bu Sorun'un rotasyonumla alakalı olduğunu biliyorum, fakat hala TTNET'in bunu bana neden yaptıklarını anlamaya çalışıyorum. İnternet'imin bağlantı türü VDSL olduğu için her türlü TTNET'in altyapısını kullanmak zorundayım. Şu an TTNET abonesiyim. Bundan 3 sene önce fiziksel altyapım tamamen yenilendi ve saha dolapları ile santral arası çekilen kablolar gerçek fiber kablosu. Saha dolapları da yenilendi. Bina da bulunan ankastre kutusundan evime gelen kablo da yenidir. Saha dolabı ile aramda ki mesafe 70 metre en fazla. Ankastre'den modeme uzanan kablo 13 metre, Kablo'nun ucundan direkt Modem'e jack ile bağlantı var. Arada hiçbir şekilde ek bir kopuk yok. Bu ev de ilk başta TürkNet kullandım. 24/32/35/100mbps sırası ile TürkNet abonesi iken bu hızları kullandım. 100Mbps hız kullandıktan kısa bir süre sonra burada ki santral biraz daha aşağı taşındı. İlk zamanlar da CS:GO Valve olsun, Faceit Almanya serverları olsun düşük ping alıyorum. Valve'de 50 ping, Faceit Almanya serverlarında genelde 60 ping alıyordum. Şu an yaşadığım bu sorun santral taşındıktan hemen sonra olmadı, aradan 3-4 ay geçtikten sonra ping ve paket kayıpları sorunlarım olmaya başladı. TürkNet ile kafayı yedikten sonra NetSpeed sağlayıcısına abone oldum. İlk 2 ay boyunca ping değerlerim yine iyi olduğu zamanlar da ki gibi olmaya başladı. Tabi sonra problem yine oldu. Bu sefer NetSpeed ile gün boyu arıza kaydı bırakmaya başladım. Bir şekilde kısa bir süreliğine ping değerlerim yine iyi oldu. Sonra yine TürkNet'e geçtim. Aynı şekilde ilk 2 ay boyunca devam etti iyi ping değerleri, ama sonra yine...Ben de bıktım bu durumdan ve kurtulmak için 5 ay önce TTNET'e abone olmaya karar verdim. 2 sene sözleşme yaptım kendileri ile. Ve ilk 2 ay boyunca TTNET'de de her şey iyiydi, sonra yine... :) bu son 1 aydır inanın artık 3-4 gün de bir arıyorum, ama hiçbir şekilde benim sorunumu anlamak istemiyorlar. Geçtiğimiz 10 gün önce tuhaf bir şey oldu, yani yine iyi olmuştu ve ben bir şey'in farkına varmıştım. Daha önce bu Detay'ı fark ettiğimi sanmıyorum. O gün ping değerim yine Faceit Almanya'da 60 idi, ve tracert atmak için CMD açtım, ve ne göreyim? Her zaman 2-3-4. hoplar da sadece statik ıp TTNET yazardı, ve ondan sonra 3 tane ulus diye devam ederdi, sonrakiler de ise yabancı şeyler yazardı. Bu sefer şöyle olmuştu; 1. hop zaten 1ms benim varsayılan IP adresim, modem... 2 ve 3 hop statik Telekom IP adresi, 4 hop tuzlu cayır. 5. hop incesu. 6. hop ve 7. hop Acıbadem diye görünüyordu, ve yabancı dil de yazan yazılarda da değişiklik vardı, IP adreslerinde de. Şimdi ben de Google'a tracert ile ilgili ekran görüntülerine baktım, sanırım gördüğüm tüm tracert ekran görüntülerinde 4. hop da statik ıp Telekom yazmıyordu, yani bir ilçe ya da il adı yazıyordu. Benim de işte geçenler de 4. hop da Tuzlucayır yazıyordu ve geri kalan hoplar da farklıydı. Ping'im o zaman 60 oldu. TTNET'i aradım sordum kendilerine... Benim hattım da bir çalışma mı yaptınız? Hayır dedi...Sonra kendilerine söyledim artık benim hattı mı değiştirmeyin, bir şey yapmayın, bakın şu an bir şeylerin değiştiğini gördüm ve ping değerlerim istediğim gibi oldu...Yok ama, 3 gün sonra şimdi yine aynısı oldu. Sizden ricam benim için herhangi bir Adres'e ya da IP için tracert atıp 4. Hop'da il/ilçe adı mı yazıyor, yoksa direkt Telekom. Static. İp gibi bir şeyler mi yazıyor bana bunu söyler misiniz? Çok uzun yazı oldu kusura bakmayın :( ama gerçekten uzun zamandır Online oyun oynayamıyorum. Sadece ping değerlerim yüksek değil gibi, bu bağlantının kalitesi çok kötü, her hız testi esnasında "jitter" denilen şey değişiyor, 2 kere tekrar test edince, 2. ya da 3. test sırasında jitter 20 oluyor, ve bazen bir sonra ki test sırasında da 20-30 oluyor...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunu bende yaşıyorum. CS:GO, PUBG ve R6'da 30 ping ile oynarken şu an ışınlanıyorum. Santralle ilgili bir şey olduğunu düşünüyorum. LoL euw önceden gayrettepeden çıkarkan şu an acıbademden çıkıyor ve daha da düşük alıyorum :D. Şu anki ping değerlerim 60-70 yukarıda bahsettiğim oyunlarda ve ışınlanıyorum.

2020.09.24-19.23.png

2020.09.04-09.09.png

Bu sorunu bende yaşıyorum. CS:GO, PUBG ve R6'da 30 ping ile oynarken şu an ışınlanıyorum. Santralle ilgili bir şey olduğunu düşünüyorum. LoL euw önceden gayrettepeden çıkarkan şu an acıbademden çıkıyor ve daha da düşük alıyorum :D. Şu anki ping değerlerim 60-70 yukarıda bahsettiğim oyunlarda ve ışınlanıyorum.

Eki Görüntüle 680420

Eki Görüntüle 680421
Bende 3 gündür TurkNetliyim. Kablosuz ve kötü bir modem kullanmama rağmen ping konusunda bir sıkıntım yok. Umarım dediğiniz gibi bir durum oluşmaz bende.
1601024715322.png

Bende 3 gündür TurkNetliyim. Kablosuz ve kötü bir modem kullanmama rağmen ping konusunda bir sıkıntım yok. Umarım dediğiniz gibi bir durum oluşmaz bende.
Eki Görüntüle 680470

Gerçekten inanılır gibi değil. Kocaeli de yaşadığını söylemişsin dostum, ve şuraya baktığım zaman sen direkt kocaeli'den Valve'ye ışınlanıyorsun. Değerlerin çok iyi

Yeni konular

Geri
Yukarı