Trojan girmiş bir bilgisayarın diskinde trojan formattan sonra hala kalır mı?

Daha fazla  
Öncelikle herkese selam. Bir bilgisayarım var ve içine trojan girdi, bende yakın zamanda bilgisayarımı değiştireceğim fakat eskisi duracak PC'ye çok kez format attım trojandan sonra ama önemli bilgilerimi girmedim virüsten sonra SSD'im C hard diskim ise D diski olarak geçiyor eski bilgisayarımda, şimdi yeni alacağım PC'ye hard diski taksam sorun olur mu yani formattan sonra hard diskten tüm virüsler silinir değil mi?

Hayır tam aksine gitmez çünkü trojanın kod içeriğini bilinmiyor ki belki anakarta, belki modeme yapışan bir rootkit o yüzden trojanlar genelde hash bırakırlar Hash'i internette aratarak modeme veya anakarta yapışan bir rootkit mi yoksa sıradan bir trojan mı olduğunu görebilirsiniz. Aksi halde profesyonel destek almanız gerekebilir.

Hayır tam aksine gitmez çünkü trojanın kod içeriğini bilinmiyor ki belki anakarta, belki modeme yapışan bir rootkit o yüzden trojanlar genelde hash bırakırlar Hash'i internette aratarak modeme veya anakarta yapışan bir rootkit mi yoksa sıradan bir trojan mı olduğunu görebilirsiniz. Aksi halde profesyonel destek almanız gerekebilir.
Hash nasıl bulunur hocam?

Hash nasıl bulunur hocam?

Virüslerin genelde Hash'leri bulunur antivirüs programları da bu Hash'leri veritabanlarına kaydederek virüsleri bulurlar Hash'i nereden bulabilirsin Regedit'ten veya diski iyice tara şüpheli gördüğün 0e$sawqe gibi saçma isimli dosya_klasör görürsen hash olma ihtimali %75 sitelerden kontrol edebilirsin virustotal.com gibi

Virüslerin genelde Hash'leri bulunur antivirüs programları da bu Hash'leri veritabanlarına kaydederek virüsleri bulurlar Hash'i nereden bulabilirsin Regedit'ten veya diski iyice tara şüpheli gördüğün 0e$sawqe gibi saçma isimli dosya_klasör görürsen hash olma ihtimali %75 sitelerden kontrol edebilirsin virustotal.com gibi

Yok , diskte hiçbir dosya yok zaten.

Peki anormal bir durum söz konusu mu disk boşken?

Olay şu aslında virüs olayı şöyle gerçekleşti arkadaş kurbanı olduğum söylenebilir bir dosya indirdim açtım vs. dosyayı açtığımda tüm bilgilerim adama gitmişti bilgisayarımdaki e-posta şifreleri vs. adam beni Discord'dan ekledi konuştuk vs adam benden birkaç istek istedi yaptım vs şimdi ise kurtulmak istiyorum ama alacağım PC 24 k civari tekrar bulaştırırsam virüsü kendimi asarım o derece pişmanım o yüzden tum güvenlik önlemlerini alıyorum bir sonraki PC için.

Olay şu aslında virüs olayı şöyle gerçekleşti arkadaş kurbanı olduğum söylenebilir bir dosya indirdim açtım vs. dosyayı açtığımda tüm bilgilerim adama gitmişti bilgisayarımdaki e-posta şifreleri vs. adam beni Discord'dan ekledi konuştuk vs adam benden birkaç istek istedi yaptım vs şimdi ise kurtulmak istiyorum ama alacağım PC 24 k civari tekrar bulaştırırsam virüsü kendimi asarım o derece pişmanım o yüzden tum güvenlik önlemlerini alıyorum bir sonraki PC için.

Anladığım kadarıyla teknik bilgin fazla değil sen en iyisi bilgisayarı değiştirdiğin vakit modemi de değiştir işini garantiye al

Anladığım kadarıyla teknik bilgin fazla değil sen en iyisi bilgisayarı değiştirdiğin vakit modemi de değiştir işini garantiye al.

Evet çok bilgili değilim donanım hakkında bilgi sahibiyim biraz fakat yazılımsal anlamda biraz - deyim zaten bir sonraki yaz işe gireceğim o zaman hem modem değiştiririm hem PC'yi gene de teşekkür ederim.

Geri
Yukarı