Trojan nasıl temizlenir?

yagiz55

Decapat
Daha fazla  
3 gün önce bilgisayara bir dosya indirdim dünden beri Windows Defender'in trojan uyarısı verdiğini fark ettim. Windows Defender ile temizledim dosyayı sildim. Şu anda ESET nod 32 ile temizleme yapıyorum ama bu yeterli mi silinmesi için? 3 günde ne gibi zararlar vermiş olabilir, bilgilerim çalınmış olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Üstteki arkadaşların dediği programlarla tam tarama yapın. + olarak FreeFixer programıyla da son bir tarama yaparsanız silinip silinmediğini anlayabilirsiniz.

ESET tarama yaptı 500 bin dosyada 4 tane buldu ve temizledi bu yeterli mi bir de 3 gündür bilgilerim çalınmış mıdır extra bir şey yapmam lazım mı?

Garanti olması amacıyla şifrelerinizi değiştirmeniz iyi olur. 3 gün içerisinde girdiğiniz site ve programların şifresi çalınmış olabilir.

Başka temiz bir makineden flash belleğinize Kaspersky Rescue Disk yükleyip , enfekte olan bilgisayarınızı Kaspersky Rescue Disk ile açmak.
Full tarama yapın. İşiniz bitince enfekte olan bilgisayarınızı açmayın.

Başka temiz makineden flash belleğinize windows yükleyin ve kurulum için direk flash bellekten açmayı unutmayın. Eğer virüslü windows açılırsa flash belleğe kendini bulaştırabilir.

Daha sonra windowsu kurduktan sonra , diskin diğer bölümlerine veya herhangi bir harici disk , flash belleği açmıyoruz , tekrar virüs bulaşmasına karşın.

Hemen sırasıyla 1-2 güvenlik programıyla tarama yaptırıyorsun.
malwarebytes anti-malware
Zemana Antimalware

Daha sonra Kaspersky anti virüsü indiriyoruz sonra yolumuza bakıyoruz ...

İmkanınız varsa en güzel temizlik yöntemi diskin tüm bölümlerini silerek format atmak

3 gün önce bilgisayara bir dosya indirdim dünden beri Windows Defender'in trojan uyarısı verdiğini fark ettim. Windows Defender ile temizledim dosyayı sildim. Şu anda ESET nod 32 ile temizleme yapıyorum ama bu yeterli mi silinmesi için? 3 günde ne gibi zararlar vermiş olabilir, bilgilerim çalınmış olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı