trojan.script/conteban.a!ml bulaşmış mıdır?

baranlabile

Decapat
Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar diliyorum.

Bugün Telegram Windows uygulaması aracılığıyla XX. RAR isimli bir dosya indirdim. Dosyayı atan kişiye güvenmemem gerekiyordu fakat böyle bir hata yaptım. RAR dosyası olup olmadığından emin değilim ama Telegram'dan atılan dosyaların türü. RAR. PDF. PNG olarak gözükür her zaman. Tüm indirmeleri elle yaparım otomatikte değildir. Olay şöyle ki bu dosyayı indirir indirmez Windows Defender trojan uyarısını verdi ve dosyayı karantinaya aldı. Akabinde dosyayı kaldır veya geri yükle seçeneği vardı ve ben kaldırı seçtim. Hemen sonra Malwarebytes indirdim ve iki tarama yaptım ikisinde de 0 sorun bulundu. Ardından güvenli mod (ağa bağlı) ve güvenli mod (ağsız) olarak iki modda oturum açıp iki kere daha Malwarebytes kullandım ve yine temiz çıktı.

Sonrasında buradan okuduğum sfc/ Scannow'ı CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp yazdığımda yine sorun çıkmadı. Gelelim soruma: Benim bilgisayarımda çok fazla dosya var ve kaybedecek birçok şifrem de var. Ben bu dosyayı açmadım, indirdiğim gibi karantinaya alındı zaten. Ve Malwarebytes 5-6 taramada sorun bulmadı. Sizce endişelenmeme gerek var mı? 100'lerce GB dosya olduğu için format atmak da bir çözüm gibi gelmiyor ve format atmak çok uğraştıracaktır. Tavsiyeniz nedir? Bu kuruntuyu bırakıp keyfime bakmaya devam mı edeyim, yoksa endişeye gerek var mı? Çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı