Trojan temizliği sonra hesaplarımın güvenliğini nasıl sağlarım?

333657

Hectopat
Makaleler
9
Herkese merhaba, bugün virüslü bir dosyayı açtım. Öncelikle Kaspersky ile taramıştım ne olur ne olmaz diye ama hiçbir virüs bulmamıştı, buna güvenmiştim. Dosyanın açılmasının ardından bir saniye bile geçmeden Kaspersky 3 farklı tehdit algıladı. Truva atı. Dosyayı bana atan kişi virüs olduğunu itiraf etti ve çerezlerimi ve şifrelerimi çaldığını söyledi. Hiç vakit kaybetmeden öncelikle sisteme tam tarama yaptım. Bulunan tehditleri kaldırmasının ardından sistemi yeniden başlattım. Başlangıçta bilinmeyen bir program fark ettim. Bunu kayıt defterinden sildim. AppDatada bazı bilinmeyen dosyalar fark ettim bunları da elle temizledim. Tekrar bir tam tarama yaptım. Yine sıkıntı yoktu. Daha sonra tek tek tüm hesaplarımın şifrelerini değiştirdim, 2FA aktif olmayan tüm hesaplarımda 2FA da aktif hale getirdim. Artı olarak tüm hesaplarıma telefon ve e-posta onayı olmadan girilmemesi için de bir ayar daha yaptım. Başka ne yapabilirim?

Son düzenleme:
Genel olarak gerekli olanı yapmışsın. Kısa bir süre için de hesaplarının kurtarma e postası ya da telefonu değiştirilmiş olabilir onları kontrol edebilirsin ama 2FA koruması olduğu sürece sıkıntı çekemezsin. Hesap ayarlarından hangi cihazlarda açık olduğuna bakabilirsin ayrı olarak. Tanımadığın cihazları unut diyerek silebilirsin ama zaten şifreni değiştirdiğin için otomatik olarak çıkış yapılmıştır. Telefonun ellerinde olmadığı sürece sağlamsın.

Hocam harika yapmışsınız. Yapacak bir şey kalmamış. Geçmiş olsun.

Çerezlerinizi çaldıysa ve kullanmayı biliyorsa 2FA hiçbir işe yaramıyor maalesef. (Eğer bu bilgisayarı hatırla seçeneğini seçtiyseniz. Seçmediyseniz 2FA tabii ki işe yarar.) Şifre değiştirmeniz daha iyi olur ki onu da yapmışsınız. Eğer yapabiliyorsanız tüm cihazlardan çıkış yapın hesap ayarlarından. Sanırım bunlar yeterli olur. Ayrıca E-Postalarınıza yedek kurtarma adımlarını da uygulayın. :)
(Kurtarma e-postası, telefonu vs.)

Herkese merhaba,,, bugün .exe uzantılı bir dosyayı açtım. Öncelikle Kaspersky ile taramıştım ama hiçbir virüs bulmamıştı, buna güvenmiştim. Dosyanın açılmasının ardından bir saniye bile geçmeden Kaspersky 3 farklı tehdit algıladı. truva atı. Dosyayı bana atan kişi virüs olduğunu itiraf etti ve çerezlerimi ve şifrelerimi çaldığını söyledi. Öncelikle sisteme tam tarama yaptım. Bulunan tehditleri kaldırmasının ardından sistemi yeniden başlattım. Başlangıçta bilinmeyen bir program fark ettim. Bunu kayıt defterinden sildim. Appdatada bazı bilinmeyen dosyalar fark ettim bunları da elle temizledim. Tekrar bir tam tarama yaptım. Yine sıkıntı yoktu. Daha sonra tek tek tüm hesaplarımın şifrelerini değiştirdim, 2FA aktif olmayan tüm hesaplarımda 2FA da aktif hale getirdim. Artı olarak tüm hesaplarıma telefon ve e-posta onayı olmadan girilmemesi için de bir ayar daha yaptım. Sizce bütün bunları yaptıktan sonra bile hesaplarıma o kişinin izinsiz giriş yapma imkanı var mı? Artık sık sık çerezleri temizliyorum ve şifrelerimi bilgisayarda saklamıyorum. Başka ne yapabilirim?

Bence temiz kurulumda yapın içiniz rahat etsin ne olur ne olmaz.
Önerim.
Belki sistem dosyalarına zarar verdiyse ondan dedim yanlış bilgi atmayın lütfen.

Söylemeyi unuttum tüm hesaplarımdan tek tek son girişlere baktım girmemiş zaten.
CMD ile sistem dosyalarının sağlık taramasını da yaptım.
Ayrıca yaptığım araştırma sonucu şifre değiştirmenin giriş tokenlerini yenilediğini dolayısıyla çalınan çerezlerin bir işe yaramayacağı gibi bir şey öğrendim. Doğru mudur bilmem. Bilgi verirseniz sevinirim.

Söylemeyi unuttum tüm hesaplarımdan tek tek son girişlere baktım girmemiş zaten. Ayrıca yaptığım araştırma sonucu şifre değiştirmenin giriş tokenlerini yenilediğini dolayısıyla çalınan çerezlerin bir işe yaramayacağı gibi bir şey öğrendim. Doğru mudur bilmem.
CMD ile sistem dosyalarının sağlık taramasını da yaptım.

Bence dediğim gibi bir USB ile temiz kurulum yapın ve ve antivirus programınızı kurun ve bundan sonra biraz daha dikkatli olun bilmediğiniz dosyaları açarken.

Yeni konular

Geri
Yukarı