Trojan ve Adware virüsleri

Birader98

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese. Birkaç ay önce farklı antivirüs programlarıyla detaylı tarama yapmıştım. Hiçbir şey bulmamıştı. Geçen günlerde masaüstünde kendiliğinden yeni klasör oluşması, uyku durumuna aldığım halde, tekrar çalışır konuma dönmesi nedenleriyle bilgisayarı taramak istedim. Görev yöneticisinden baktığımda herhangi bir istenmeyen program gözükmüyordu. Bugün Chrome'a sekme ara diye bir şey eklenmiş. Tıkladım ve görev yöneticisine gittiğimde hangi sayfayı açarsam istenmeyen uzantılı sayfalar gördüm. Bunlar normal yüklenen pop-up gözükmüyor, siteye girince Chrome görev yöneticisinde gözüküyordu. Zemana antimalware indirerek derin tarama yaptım. Yirmi dakika sonucunda 2 trojan ve 10 adware buldu. Trojanler adblocker_rules.json Win32/MalDropper. onclick ve Trojan:Win/32/MalDropper.OnClick olmak üzere 2 tane adware ise Win32: Feedsonicsearch isminde, bunlar nereden bulaşmış olabilir? İnternetten herhangi bir şey indirmedim. Trojan nasıl bulaşır? Dosya indirme dışında veya bunların nasıl bulaştığını öğrenme şansım var mı? Dosya uzantılarını görebiliyorum. Dikkatimi çeken şey ise adblocker_rules.json bu nedir? Teşekkürler.

Merhabalar herkese. Birkaç ay önce farklı antivirüs programlarıyla detaylı tarama yapmıştım. Hiçbir şey bulmamıştı. Geçen günlerde masaüstünde kendiliğinden yeni klasör oluşması, uyku durumuna aldığım halde, tekrar çalışır konuma dönmesi nedenleriyle bilgisayarı taramak istedim. Görev yöneticisinden baktığımda herhangi bir istenmeyen program gözükmüyordu. Bugün Chrome'a sekme ara diye bir şey eklenmiş. Tıkladım ve görev yöneticisine gittiğimde hangi sayfayı açarsam istenmeyen uzantılı sayfalar gördüm. Bunlar normal yüklenen pop-up gözükmüyor, siteye girince Chrome görev yöneticisinde gözüküyordu. Zemana antimalware indirerek derin tarama yaptım. Yirmi dakika sonucunda 2 trojan ve 10 adware buldu. Trojanler adblocker_rules.json Win32/MalDropper. onclick ve Trojan:Win/32/MalDropper.OnClick olmak üzere 2 tane adware ise Win32: Feedsonicsearch isminde, bunlar nereden bulaşmış olabilir? İnternetten herhangi bir şey indirmedim. Trojan nasıl bulaşır? Dosya indirme dışında veya bunların nasıl bulaştığını öğrenme şansım var mı? Dosya uzantılarını görebiliyorum. Dikkatimi çeken şey ise adblocker_rules.json bu nedir? Teşekkürler.

Acaba Google'ye bir uzantı vb. kurdunuz mu?

Acaba Google'ye bir uzantı vb. kurdunuz mu?
Hayır hiçbir eklenti kurmadım. Sadece Chromecast diye bir şey var. Ne olduğunu bilmiyorum önceden yoktu.
adblocker_rules.json- Reklam engelleyici kullanıyor musunuz?
Opera üzerinde kendiliğinden kullanıyorum. Bunu virüs olarak algılaması çok tuhaf ve dosya 2019 yılında oluşturulmuş ama erişim 18 nisan diyor bu ne demek hiçbir şey anlamadım ?

Hayır hiçbir eklenti kurmadım. Sadece chromecast diye bir şey var. Ne olduğunu bilmiyorum önceden yoktu.

Opera üzerinde kendiliğinden kullanıyorum. Bunu virüs olarak algılaması çok tuhaf ve dosya 2019 yılında oluşturulmuş ama erişim 18 Nisan diyor bu ne demek hiçbir şey anlamadım?

Chromecast riskli bir şey değil merak etmenize gerke yok ama virüsün nereden bulaştığı hakkında bir fikrim yok acaba illegal bir site veya virüslü bir link açmış olabilir misiniz?

Chromecast riskli bir şey değil merak etmenize gerke yok ama virüsün nereden bulaştığı hakkında bir fikrim yok acaba illegal bir site veya virüslü bir link açmış olabilir misinİiz?
Kendiliğinden açılan linklere tıkladığımı hatırlıyorum fakat sitenin adını hatırlamıyorum. Tıkladığımda başka bir linke yönlendirmiş ben de siteden hemen çıkmıştım. Bu şekilde reklam virüsleri bulaştı diyelim. Trojan nasıl bulaştı bunu çözemedim bu şekilde bulaşır mı acaba?

Kendiliğinden açılan linklere tıkladığımı hatırlıyorum fakat sitenin adını hatırlamıyorum. Tıkladığımda başka bir linke yönlendirmiş ben de siteden hemen çıkmıştım. Bu şekilde reklam virüsleri bulaştı diyelim. Trojan nasıl bulaştı bunu çözemedim bu şekilde bulaşır mı acaba?

Acaba girdiğiniz site bir şey indirmiş miydi?

Hatırlamıyorum keşke hatırlasam ama indirse bile asla açmam bilmediğim bir dosyayı. Trojan uzantılı olanlar onclick.ads ile bitiyor?

Siteden virüs bulaşmış olabilir ama trojan bulaşmış olacağını sanmıyorum eğer bir dosya indirdiyse oradan bulaşmış olabilir size önerim Kaspersky+Malwarebytes ile tam tarama yapmanız.

Tamam çok teşekkür ederim. Son olarak acaba zemana bunları yanlış olarak trojan olarak algılıyor da olabilir değil mi ? Tmp uzantılı dosyalar inceleme şansım var mı acaba ?

Geri
Yukarı