Tron V3 neden bu fiyatta?

Ben 1.5 ay önce hazır sistem aldım pckolik'ten, yaşadığım tek sıkıntı sayılabilecek şey fanların argb girişini anakarta takmamalarıydı. WhatsApp üzerinden yazdığımda da dönüş yapıyorlardı kısa süre içerisinde. Yine de anlıyorum endişenizi.
Kargo kaç günde geldi ve sistem neydi hocam

Arkadaşar ben anakarttan pek anlamıyorum. Sizce anakart özelleştirilmeli mi ?. Aşağıdaki seçenekler çıkıyor özelleştirmeyi deneyince.

1695381062540.png

Arkadaşlar ben anakarttan pek anlamıyorum. Sizce anakart özelleştirilmeli mi? Aşağıdaki seçenekler çıkıyor özelleştirmeyi deneyince.

Eki Görüntüle 1952835

Anakart kesinlikle upgrade edilmeli. İleride Ryzen 7 5800x3D falan yükseltirsin bu sefer B550M ASRock buna izin vermez. Ayrıca PCI-e 4.0 girişi de yok ASRock'da. VRM'ler soğutmasız, CPU 4 pin güç girişi var. Çok kötü anakart kısacası. Tavsiyem B550 Aorus Elite V2.

SSD özelleştirsek diğer bileşenler de yaramaz mı sizce? Vatan sistem harikaydı ama o tip cihazlar saniyesinde kapılıyor her nasıl oluyorsa. İşten güçten fırsat bulup da her an bakılmıyor. Pardus'a aklım çok takıldı bir işlemci soğutucu ve SSD ile iş görür mü merak ettim açıkçası. Kasası nasıldır bir bilgim yok.
Şöyle ki, bazı hazır sistemlerde elde kalan veya artık tercih edilmeyen, satılmayan ürünler koyuluyor. Tron sistemdeki 3070 Ti bunlardan bir tanesi. 4000 serisi çıktı ve 4000 serisi 3000 serisine göre birçok avantajla geliyor. DLSS, FG, RT çekirdeği, artan tensor çekirdekleri, Watt başına artan performans... Bu sebepten dolayı artık RTX 3000 serisi ''sıfır'' olarak tercih edilmemeli. Evet, saf performans olarak daha iyi olabilir ancak dediğim gibi devir teknoloji devri. ''Saf'' performansın önemi azaldı. Bu sebepten dolayı Tron sistemi önermiyorum.

Dediğim gibi 20 bin lira fiyat bandında 4060/4060Ti sistemler çıkıyor. Beklemek daha doğru. Yok beklemem derseniz açıkçası Pardus'u bir adım önde görürüm. AM5 platformu daha ileriye dönük. AMD, bu platforma 2025'e kadar destek vereceğini açıkladı. Üstüne 4000 serisi kart alıyorsunuz. O sistemde eksiler ise şunlar:

QLC NAND yongalı dandik SSD. Kasanın ATX anakart desteklememesi, giriş seviye PSU. Bir de Ventus eklenebilir, soğutması konusunda şikayetçi olanlar var.

Kargo kaç günde geldi ve sistem neydi hocam

3 Ağustos akşamı siparişi verdim, 5 Ağustos günü elime ulaştı. Sistem buydu:

Sayfa linki değişmemiş ama linkteki sistem değişmiş, R5 5600 ve 4060 Ti'lı bir sistem aldım ben, tüm parçaları merak ederseniz profilimde yazıyor.

Son düzenleme:
@Caner Uncu

Hocam müthiş detaylı açıklamışsın teşekkür ederiz.

Diğer konuda da yazmıştım, sizin görüşlerinize önem veriyorum sormak istiyorum. Sık takip etmemiz gereken YouTube kanalları hangileri hazır sistemler için? Bunun yanında 5600 işlemcileri sık sık 4060RTX kartlarda görüyorum sizce mantıklı mı? Hangi kartlarda stok soğutucu yeter hangisine soğıtucu gerekir merak ediyorum. Hele kasa ve PSU konusunda sıfır bilgi sahibiyim ne tercih edilir ne edilmez hiç bilmiyorum maalesef.

3 Ağustos akşamı siparişi verdim, 5 Ağustos günü elime ulaştı. Sistem buydu:

Sayfa linki değişmemiş ama linkteki sistem değişmiş, R5 5600 ve 4060 Ti'lı bir sistem aldım ben, tüm parçaları merak ederseniz profilimde yazıyor.

Hocam soğutması, performansı nasıl memnun musunuz?

Hocam müthiş detaylı açıklamışsın teşekkür ederiz.
Rica ederim.

Sık takip etmemiz gereken YouTube kanalları hangileri hazır sistemler için?
Net bir kanal ismi veremem çünkü her kanalın çıkarttığı sistem çok iyi olmuyor. Aslında kanal bazlı değil, hazır sistemlerde genel olarak satmayan markalar, giriş seviye ürünler kullanılıyor. Yukarıda da anlattığım gibi Pardus sistemde MSI SSD var. Bilmeyen bir insan MSI SSD var, çok iyi diyebilir ancak MSI M371 SSD gerçekten kötü. Hazır sistemler fiyat olarak piyasaya göre avantajlı ancak bunları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bunun yanında 5600 işlemcileri sık sık RTX 4060 kartlarda görüyorum sizce mantıklı mı?
F/P için mantıklı. R5 5600 hâlâ orta seviyede çok güçlü bir işlemci ve birçok ekran kartlarıyla verimli çalışıyor, besleyebiliyor. Yani bütçe odaklı bir sistem toplanıyorsa kesinlikle tercih edilebilecek bir işlemci. RTX 4060 ile de iyi bir ikili olur.

Hangi kartlarda stok soğutucu yeter hangisine soğutucu gerekir merak ediyorum.
R5 5600 stok fanla biraz yüksek sıcaklıklarda çalışıyor. Bu nedenle iyi bir kule tipi soğutucu ile kullanılmasını öneririm. Sorduğunuz soruya şöyle yanıt vereyim, yüksek seviye ekran kartlarıyla birlikte işlemci de onu beslemek için daha çok kullanılacağı için daha çok ısınabilir. Wraith Stealth, R5 5600'e yetmiyor. Bunu çoğu testte de görüyoruz. İdare ettirir ama daha rahat bir kullanım için soğutucu şart.

Hele kasa ve PSU konusunda sıfır bilgi sahibiyim ne tercih edilir ne edilmez hiç bilmiyorum maalesef.
Marka elbette önemli ancak markadan da daha çok model önemli. Çünkü her markanın her modeli iyi değil maalesef. Şöyle örnek vereyim BitFenix'in Formula Gold serisi oldukça üst seviye bir PSU iken BPA modeli giriş seviye, pek de iyi olmayan bir model. Ne seçileceği bütçeye bağlı ancak temel bir bilgi olarak no-name PSU'lardan uzak durulması gerektiğini tavsiye edebilirim.

Kasa olarak ön panelin kesinlikle mesh yapıda olup hava sirkülasyonunun iyi olmasını tavsiye ederim.

Hocam soğutması, performansı nasıl memnun musunuz?

Soğutucu olarak SE-214-XT aldım, forumda da sıkça öneriliyor ve memnunum. Kasalar hakkında pek bilgi sahibi değilim ama ben aldığım zaman temperli camlı mesh bir kasa (TT S200 TG) vardı. Filtrelerin temizlenmesi vs. kolay. Ekran kartı sıcaklığı 73'ü gördü en fazla, o da OCCT ve FurMark testlerinde. Normalde 65-70 arasında. Bir ara bazı oyunlarda oyunlar kendini kapatıyordu, yardım için konu açmıştım hatta. Sebebini hala bilmiyorum ama o oyunlar da kapanmıyor artık ne garipse. i5 7300HQ + 1050'li bir Monster'dan buna geçiş yaptım benim için çağ atlamış gibi oldu o yüzden.

@Caner Uncu.
Hocam konu açamadığımdan buradan soruyorum kusura bakmayın lütfen. Diğer arkadaşlardan da konuyu dağıtıyorsam özür dilerim. Pardus ‘u dolayısıyla Gaming.Gen incelerken, hazır sistemlerde çok sorun olduğunu çok arızalı gelme olduğunu ve satış sonrasının çok destek olmadığını okudum.

Sinerji de gördüğüm şöyle iki sistem var;

Sinerji Minark
Sinerji Sirius

Vs yapsak F/P, parça kalitesi, soğutma, performans açısından ne önerirsiniz? Özelleştirme tavsiyesi de alabilirim.

Sinerji'nin satış öncesi ve sonrasında iyi olduğunu duydum.

O kadar çok seçenek, o kadar çok şikayet konusu var ki ne yapacağımı şaşırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı