Try-catch bloğu en sade şekilde ne demektir?

Şimdi bak dostum, anlatıyorum.

try'ın Türkçe anlamı nedir? Denemektir. Yani bu try bloğu içerisindeki kodlar denenir. catch'in Türkçe anlamı ne? Yakalamak. Bunu da aklında hatayı yakalamak olarak tutabilirsiniz.

Eğer try bloğu içerisinde sadece bir, ufacık bir hata olsa dahi direkt catch bloğu çalışır. Yani try kod bloğu denenir, çalışırsa çalışır. Çalışmazsa catch devreye girer.

catch bloğunun en iyi yanı, @user.cs'nin de dediği gibi, hatanın programı kapatmasını engellemesidir.

Bunların yanı sıra, bir de finally bloğu var. Türkçe anlamından da anlayacağın üzere bu blok, try ve catch işlemleri bittiğinde yapılacakları belirler. Mesela @Berkay Davas güzel bir örnek vermiş. Diyelim ki kullanıcı bir not ekliyor. Sen finally bloğunda veri tabanına bağlanır, oraya o notu eklersin ve sonra finally bloğunda veri tabanından çıkarsın. Veya başka işlemler. Duruma göre değişir. Ben bazen veri tabanı bağlantısını test etmek için kullanıyorum.

Son düzenleme:
Try eşittir denemek yani hangi kod bloğunu kontrolden geçireyim (deneyeyim olarak düşünebilirsin.), Catch eşittir yakalamak yani try içerisindeki kodlarda hatayı yakalarsam ne yapayım? Olarak düşünebilirsin.

Arkadaşlar yalnız hatalar neye göre belirleniyor? Onu anlamadım. Zaten hatalı kod çalışmaz bunu try-cathc'de neden belirtmeliyiz ki?

Arkadaşlar yalnız hatalar neye göre belirleniyor? Onu anlamadım. Zaten hatalı kod çalışmaz bunu try-cathc'de neden belirtmeliyiz ki?
Hata aldığında farklı işlemler yapabilmek için. Hata aldığında ya program kapanır, ya da dile göre program donar. catch bloğu ile ne yapılacağını belirtiyorsun. Olayı bu. Mesela programın kapanmasını önlemek için catch bloğu kullanabilirsiniz. catch bloğuna da kullanıcıya hata alındığını söyleyebilirsin.

Hata aldığında farklı işlemler yapabilmek için. Hata aldığında ya program kapanır, ya da dile göre program donar. catch bloğu ile ne yapılacağını belirtiyorsun. Olayı bu. Mesela programın kapanmasını önlemek için catch bloğu kullanabilirsiniz. catch bloğuna da kullanıcıya hata alındığını söyleyebilirsin.
Bir geliştirici zaten hatanın nerede olduğu bilir. Bunu neden try-catch alıyor hala anlamadım. Donduran, kapatan kod satırı neyse onunla ilgilenmez mi zaten?

Ben hiç kullanma gereği duymadım ama izlediğim tüm videolarda hep kullanıyorlar ve bir yerden mantık yakalamaya çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı