TSK'nin İlk F35'i Havada

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Türkiye'nin ABD ile inişli çıkışlı ilişkilerinden sonra bir ambargo tehlikesi geçirdiği F35A ve F35B alımlarının ilk teslimat tarihi 21 Haziran 2018. F35'lerin Türk Silahlı Kuvvetlerince Türkiye hava sahasında uçurulmasını merakla bekliyorum diyebilirim. Seneye seçmelerine gireceğim Hava Harp Okuluna katılabilirsem, ki inşallah katılırım, gelecek senelerde eğitim alıp bu jetlerden bir tanesini de Türkiye hava sahasında Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olarak ben uçururum kim bilir :D

F35'ler THK filosunda görev yapan F16 Block 30'ların ve F4-E'lerin yerine konuşlandırılacak. İlk görev yeri Malatya olacak. Türkiyenin F35A ve F35B için toplamda 114 siparişi bulunmakta.

"10 Mayıs’ta Fort Worth Teksas’taki Lockheed Martin tesislerinden havalanan 18-0001 kuyruk numaralı uçak, Test Pilotu Binbaşı Wilson X. tarafından uçuruldu.

Uçağın test ve kabul işlemlerinden sonra 21 Haziran’da Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor."

F35TSK.jpg

Haberin kaynağı için buraya tıklayabilirsiniz.

Umarım en kısa zamanda senin uçuşundan da haberdar oluruz @InJustice :) S400 alımları yüzünden gerginlik hala devam ediyor ama sündüre sündüre uzattılar bu konuyu. Umarım en kısa zamanda envantere katılırlar ve hava gücümüzün etkinliğine katkı sağlarlar.

Türkiye'nin ordusu daha çok savunma üzerine bunu bütün dünya biliyor. Saldırılarımız nato kapsamı dışında genelde hep K. Irak Suriye vs oluyor. O yüzden savunma üzerine gidildiği için S400'ler F35'lerin üzerine tercih edilebilir. F35 bakımı-kullanımı çok çok pahalı bir jet. Evet dünyadaki en üstün jettir fikrimce. Sonuçta prototip testlerini geçebildi ki bu öyle kolay olmadı. Ama ekonomimiz böyle bir uçağı kaldırır mı bunu da sormak gerekiyor. Heleki Nato böyle çeşmenin suyunu keyfine göre kısıp açarken. S400 için F35 sallardım ben. F16 lar hala hizmette ama adam gibi kara-hava sistemimiz yok.

Evet dünyadaki en üstün jettir fikrimce. Sonuçta prototip testlerini geçebildi ki bu öyle kolay olmadı. Ama ekonomimiz böyle bir uçağı kaldırır mı bunu da sormak gerekiyor. Hele ki Nato, böyle çeşmenin suyunu keyfine göre kısıp açarken. S400 için F35 sallardım ben. F16'lar hala hizmette ama adam gibi kara-hava sistemimiz yok.

Öncelikle 'F35 dünyadaki en üstün jettir' fikrinize katılmıyorum. Tabi ki bu sizin fikriniz, karşı çıkamam. Ancak benim fikrime göre dünyada F35'ten daha yetenekli uçaklar var. F22, SU57, J-20 gibi. F35 bu uçakların yanında küçük kardeş kalır. Ekonomi görüşlerinize ise katılmıyorum. Türkiyenin yakın operasyon tarihine baktığımızda 72 adet savaş jetini aynı anda kaldırdığı, 30'dan fazla uçağı aynı anda görevlendirdiği harekatları görebilmekteyiz. Tabi bu her zaman böyle sürecek değil. Ekonominin iyi yönde gittiğini düşünmüyorum, o konuda size katılabilirim.
Kara-hava sistemleri konusunda ise haklısınız. Bu çok büyük bir eksiklik. Bu yüzden S-400 bize çok fazla gerekmekte. Ancak THK'nin güncel ve güçlü uçaklardan ulaşması için elimizden geleni de yapmalıyız. Çünkü "İstikbal göklerdedir!", hava kuvvetlerinin çağdaşlığı çok önemli.
Görüşleriniz için teşekkürler :)

Dünyanın her yerinden ABD ordusu tarafından rahatça izlenebilen bu uçak, THK'nın envanterine giriş yaptıktan sonra neler olacağı hakkında bir şey bilmediğim, karmaşık sistemin baş oyuncusudur.

Ambargo tehlikesi yakın zamanda uygulanabilir. Yüksek düzeydeki Senatörler Türkiye'ye karşı cephe alınması için bir kaç rapor bile hazırlamıştı en son...

Ayrıca sizler gibi başarılı pilotları göklerde görmek onur verici olur. Ki eminim sizi göreceğiz :)

Bizim hayallerde Phantom F-4-2020 Terminator'un miadini doldurmadan kullanabilmekti ama nerede...

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 'F35 dünyadaki en üstün jettir' fikrinize katılmıyorum. Tabi ki bu sizin fikriniz, karşı çıkamam. Ancak benim fikrime göre dünyada F35'ten daha yetenekli uçaklar var. F22, SU57, J-20 gibi. F35 bu uçakların yanında küçük kardeş kalır. Ekonomi görüşlerinize ise katılmıyorum. Türkiyenin yakın operasyon tarihine baktığımızda 72 adet savaş jetini aynı anda kaldırdığı, 30'dan fazla uçağı aynı anda görevlendirdiği harekatları görebilmekteyiz. Tabi bu her zaman böyle sürecek değil. Ekonominin iyi yönde gittiğini düşünmüyorum, o konuda size katılabilirim.
Kara-hava sistemleri konusunda ise haklısınız. Bu çok büyük bir eksiklik. Bu yüzden S-400 bize çok fazla gerekmekte. Ancak THK'nin güncel ve güçlü uçaklardan ulaşması için elimizden geleni de yapmalıyız. Çünkü "İstikbal göklerdedir!", hava kuvvetlerinin çağdaşlığı çok önemli.
Görüşleriniz için teşekkürler :)
Benim yazacaklarımı yazmışsınız elinize sağlık. Milli jet de gerekli artık. F-16'lar miladını dolduruyor.

Dünyanın her yerinden ABD ordusu tarafından rahatça izlenebilen bu uçak, THK'nin envanterine giriş yaptıktan sonra neler olacağı hakkında bir şey bilmediğim, karmaşık sistemin baş oyuncusudur.
Ambargo tehlikesi yakın zaman da uygulanabilir. Yüksek düzeydeki Senatörler Türkiye'ye karşı cephe alınması için birkaç rapor bile hazırlamıştı en son...
Ayrıca sizler gibi başarılı pilotları göklerde görmek onur verici olur. Ki eminim sizi göreceğiz :)
Bizim hayaller de Phantom F-4-2020 Terminator'un miadını doldurmadan kullanabilmekti ama nerede...

Bir fırına sahip olsan ve fırının yanındaki dükkanı da kiraya verecek olsan, kiracı olacak adama fırın açtırır mısın?
Bu da onun gibi bir şey sanırsam.

TF-X konusuna, geçmiş zamanlarda açtığım TF-X konusuna gelen bir yorumu alıntılayarak başlayayım. Ben de çok isterim F35'lerin veya TSK'nin envanterine ithal edecek olduğu birçok şeyin milli olmasını. Fakat gelin görün ki sistem böyle işlemiyor. Türkiyenin geleceğini umarım bizim gibi Atatürkçü düşünce sistemini iyi bilen, devletine ve milletine bağlı, milliyetçi ve cumhuriyetçi gençler aydınlatacak. Üretici bir toplum olmak zorundayız. Ekonominin güçlenmesi gerekmekte.

Hayır alalımda pilotları Pegasus'taki kabin amirlerinden almamız gerekebilir. Tabi bütün f16 pilotları mucizevi bir şekilde f35'i başarılı bir şekilde kullanırsa amerikaya bile fark atmış oluruz bu konuda. :)
TF-X konusuna, geçmiş zamanlarda açtığım TF-X konusuna gelen bir yorumu alıntılayarak başlayayım. Ben de çok isterim F35'lerin veya TSK'nin envanterine ithal edecek olduğu birçok şeyin milli olmasını. Fakat gelin görün ki sistem böyle işlemiyor. Türkiyenin geleceğini umarım bizim gibi Atatürkçü düşünce sistemini iyi bilen, devletine ve milletine bağlı, milliyetçi ve cumhuriyetçi gençler aydınlatacak. Üretici bir toplum olmak zorundayız. Ekonominin güçlenmesi gerekmekte.
Valla hocam haklısınız. Ama malesef şeker fabrikalarını satarak ekonomi güçlenmiyor. Güçlenme her alanda aynı anda ve şimşek gibi hızlı oluyor. Bizim ekonomiz ise malesef sinx fonksiyonu gibi, bknz:
06_Tri9.gif

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı