TSK'nin İlk F35'i Havada

Vay be! İlk F-35'in Malatya'ya geleceğini tahmin bile edemezdim.
Pilotlarımız Amerika'da iki tanesini test ettikten sonra Türkiye'ye gelecekti diye biliyorum. Öyle değil miydi?

F35 21 Haziran 2018'de Türkiyede tanıtım uçuşu yapacak diye okumuştum ancak haberin kaynağını şu an bulamıyorum, yanlış bilgi almış olabilirim. Ancak üstte verdiğim bilgiler yanlış değil. 21 Hazirandan sonra ise pilotlarımız eğitim için Amerikaya gidecek. Eğitimleri yaklaşık olarak 1 yıl sürecek.

F-35 lerin kodları yine ABD'de kaldı. F-16 da ki gibi tersine mühendsilik yaparak sistemi kırmamız(belli başlı yerleri) yıllar sürecek gibi... Dünyanın neresinde olursak olalım, ABD tarafından an be an izlenebilecek gerekirse sistem uzaktan shutdown bile yapılacak(bu bir teori, gerçek olabilir bilemiyorum söylentidir). Eğer böyle ise bir operasyon sırasında(bknz:Menbiç) F-35 leri kullanmamız ne kadar işe yarayacak ki ? shutdown yapılamasa bile uzaktan izleme gibi bir özellik olacak. Yani F-35 ler aslında tersine mühendislik yapana dek pek sağlam birer proje değil bence.

Çarpıtmanın alasını sen yapmışsın. Dindar görünmek yerine sadece dindar yazabilseydin bu konuyu sadece okumakla geçiştirecektim. Ama dindar olanların tamamını dolaylı yoldan vatansever gibi lanse edip diğer saydıklarını töhmet altında bırakırsan her türlü tepki çekersin. Ya sadece dindar diyeceksin ya da saydıklarının hepsinin yanına dindar nitelemesinde olduğu gibi "görünmek" ekleyeceksin. İşte o zaman samimiyetine inanırım.

Gerçekten samimiyetsiz olduğu orta, çok yerinde tespit olmuş. Her şeyi olduğu gibi yazıp, dindar görünmek diye yazması mantalitesini kanıtlıyor zaten.

F-35 lerin kodları yine ABD'de kaldı. F-16 da ki gibi tersine mühendsilik yaparak sistemi kırmamız(belli başlı yerleri) yıllar sürecek gibi... Dünyanın neresinde olursak olalım, ABD tarafından an be an izlenebilecek gerekirse sistem uzaktan shutdown bile yapılacak(bu bir teori, gerçek olabilir bilemiyorum söylentidir). Eğer böyle ise bir operasyon sırasında(bknz:Menbiç) F-35 leri kullanmamız ne kadar işe yarayacak ki ? shutdown yapılamasa bile uzaktan izleme gibi bir özellik olacak. Yani F-35 ler aslında tersine mühendislik yapana dek pek sağlam birer proje değil bence.

İlk başlarda proje öyleydi. Amerika tüm F-35 lerin ne zaman kalkıp indiğini ne yaptığını takip edeceğini eğer herhangi bir tamir, bakım işi olacaksa, bunu ben bildirip üstesinden gelecem diyordu. Bunu da geniş bir hizmet olarak sunmaya çalışıyordu. Ama bu 9 ülke tarafından geliştirilen bir proje ve bu da ciddi bir kriz yarattı. Özellikle ingiltere sesini çıkarttı ve ingiltere projenin ayrıcalıklı ortağı. Durum projeden çıkmaya kadar gelince kamuoyu ile çok bir şey paylaşılmasada bu fikri rafa kaldırdılar diye düşünüyorum.

Şükür kavuşturana :) E şimdi S400 de aldık bunu da aldık, Yunanistan süt dökmüş kedi gibi ortada kaldı o zaman :D Bir de nükleer füze yaptıkmıydı tamamdır bu iş.
Keşke tüm ülkeler millete sataşmak yerine kendi ülkelerinle ilgilenseler. Keşke hiç nükleer bombaya, savaş uçağına, tanka ihtiyaç olmasa...

Adam F-35'lerin geliş tarihi ile ilgili konuya Atatürk ve din ile alakalı akla hayale sığmayan saçma şeyler yazıyor ya. Bildiğin tartışma çıksın da provoke edeyim diye uğraşıyor resmen. Tamam sana gelmedi söz seni korumayacaklar:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı