TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Merhaba hocam, bina sakinlerini dilekçe için rahatsız etmeyi planlıyorum.
İsim-soy isim ve imza yeterli olur mu dilekçede?
Kendimi vekil tayin edeceğim.

TT ile en son konuştuğumda binam için herhangi bir not düşmediklerini belirtmişlerdi, 20 metre ötemdeki binada fiber var, işin sonunda ne olacak merak ediyorum.
Merhaba hocam,
Dilekçe için söyledikleriniz yeterli. Hatta yukarıda bir arkadaş dilekçe örneği istemişti. Ben de bir örnek dilekçe yazıp buraya atmıştım. Yine aynı örneği paylaşıyorum. Zaten konunun ilk mesajında fotoğrafını paylaştığım dilekçe ile aynı.

Sağdaki soldaki binalarda fiber olmasının bizim binamız için hiçbir faydası veya zararı yoktur. Her bina kendi bacağından internete girer. :)
Siz dilekçenizi verin, gerisi planlama ekibine ve sonrasında genel müdürlüğe kalmış.

Dosya Ekleri

• dileçke.pdf
    81,3 KB · Görüntüleme: 53
Kardeşim bende fiber için başvurdum ama bana dış kutudan daireye kadar siz çekeceksiniz dendi, bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?
Dış kutudan kastınız nedir anlayamadım hocam. Dairelere OBK dağıtımı yapan dağıtım kutusundan mı bahsediyorsunuz? Yoksa binalara ana hat kablolarının dağıtıldığı kutudan mı bahsediyorsunuz? Mümkünse fotoğraf atabilir misiniz? Ona göre daha net konuşabilirim.

Dış kutudan kastınız nedir anlayamadım hocam. Dairelere obk dağıtımı yapan dağıtım kutusundan mı bahsediyorsunuz? Yoksa binalara ana hat kablolarının dağıtıldığı kutudan mı bahsediyorsunuz? Mümkünse fotoğraf atabilir misiniz? Ona göre daha net konuşabilirim.

Bina dışında bulunan ve dairelere bakır kablonun dağıtıldığı kutu, oradan dairelere dağıtılıyor işte başka kutu bilmiyorum :)

Bina dışında bulunan ve dairelere bakır kablonun dağıtıldığı kutu, oradan dairelere dağıtılıyor işte başka kutu bilmiyorum :)
Hocam fiber için başvurduk dediniz şimdi de bakır kablo dağıtılan kutu diyorsunuz? Açıkçası böyle ağzınızdan kerpetenle laf alarak yardımcı olamayacağım maalesef.
Ha, ben kendi anladığımı anlatayım doğru anladıysam ne âlâ.
Siz TT'ye fiber başvurusunda bulundunuz. Adamlar da size "iç tesisatı halledin" dedi. Olay bu. Ki bununla son zamanlarda gerek bu forumda gerek başka forumlarda sıkça karşılaşıyorum. O zaman gidin iç tesisatı halledin hocam yapabileceğiniz bir şey budur. Yani yapabileceğim bir şey var mı dediniz ya. Yapabileceğiniz şey bu işte. Zaten konunun ilk mesajını okuduysanız biz de bina sakinleri olarak iç tesisatı kendimiz bir elektrikçiyle anlaşarak hallettik. Yani bu çok zor bir şey değil. Zaten altyapı sahibi firmalar iç tesisata karışmazlar, iç tesisat müşterinin sorumluluğundadır.
TT ekibi size neden öyle diyor peki? İşi yokuşa sürmek için. Başka bir forumda bu hususta benden çok daha bilgili bir hocama, son zamanlarda neden bu şekilde iç tesisat dayatması yapıldığını sordum. O da kısaca işi yokuşa sürmek için olduğunu söyledi. Onun verdiği örneğin bire bir aynısını yazıyorum:
Mesela çoğunluğu yazlıkçıların oluşturduğu bir mahalle düşünün. Firma oraya fiber çekmenin ölü yatırım olduğunu bilir. Çünkü o mahalledeki evler yılın 9-10 ayı boş, sadece 2-3 ay dolu. Bu durumda oraya yatırım yapsa ne yapmasa ne. Hatta yapmasa daha iyi çünkü karşılığını alamayacağı bir yatırım zarar demektir. Orada daimi oturan kişi fiber talep ettiğinde vazgeçirmek için "bütün mahalle ile anlaşın", "evlerin hepsine fiber kablo döşetin" gibi sudan sebeplerle bahane uyduruyorlarmış. Maksat dediğim gibi talep eden kişiyi vazgeçirmek, işi yokuşa sürmek vs.
Siz yazlıkçıların yoğun olduğu bir mahallede oturmuyor olabilirsiniz ama TT ekibi bunu söylemiş neticede. Kaldı ki size "önce iç tesisatı halledin ancak öyle projenizi çizeriz" falan da dememişler. Adamlar efendi efendi "biz kutuya kadar fiberi getiririz, gerisi bizi ilgilendirmez iç tesisatı kendiniz halledin" demişler ki haklılar. Çünkü dediğim gibi iç tesisat müşterinin sorumluluğundadır. Firmanın sorumluluğu kutuya kadardır.
Özetle bu kadar atarlanmaya, anlamsız anlamsız konu açıp "la yasal hakkımız var hülooğ" diye bağırmaya gerek yok. Çünkü yasal hakkınız falan yok. Yani iç tesisatı TT'nin halletmesi yönünde herhangi bir yasal hakkınız yok. Dolayısıyla ortada bir sorun da yok. İç tesisatı hallederim diyorsanız bir elektrikçiyle anlaşıp halledebilirsiniz.

Hocam fiber için başvurduk dediniz şimdi de bakır kablo dağıtılan kutu diyorsunuz? Açıkçası böyle ağzınızdan kerpetenle laf alarak yardımcı olamayacağım maalesef.
Ha, ben kendi anladığımı anlatayım doğru anladıysam ne âlâ.
Siz TT'ye fiber başvurusunda bulundunuz. Adamlar da size "iç tesisatı halledin" dedi. Olay bu. Ki bununla son zamanlarda gerek bu forumda gerek başka forumlarda sıkça karşılaşıyorum. O zaman gidin iç tesisatı halledin hocam yapabileceğiniz bir şey budur. Yani yapabileceğim bir şey var mı dediniz ya. Yapabileceğiniz şey bu işte. Zaten konunun ilk mesajını okuduysanız biz de bina sakinleri olarak iç tesisatı kendimiz bir elektrikçiyle anlaşarak hallettik. Yani bu çok zor bir şey değil. Zaten altyapı sahibi firmalar iç tesisata karışmazlar, iç tesisat müşterinin sorumluluğundadır.
TT ekibi size neden öyle diyor peki? İşi yokuşa sürmek için. Başka bir forumda bu hususta benden çok daha bilgili bir hocama, son zamanlarda neden bu şekilde iç tesisat dayatması yapıldığını sordum. O da kısaca işi yokuşa sürmek için olduğunu söyledi. Onun verdiği örneğin bire bir aynısını yazıyorum:
Mesela çoğunluğu yazlıkçıların oluşturduğu bir mahalle düşünün. Firma oraya fiber çekmenin ölü yatırım olduğunu bilir. Çünkü o mahalledeki evler yılın 9-10 ayı boş, sadece 2-3 ay dolu. Bu durumda oraya yatırım yapsa ne yapmasa ne. Hatta yapmasa daha iyi çünkü karşılığını alamayacağı bir yatırım zarar demektir. Orada daimi oturan kişi fiber talep ettiğinde vazgeçirmek için "bütün mahalle ile anlaşın", "evlerin hepsine fiber kablo döşetin" gibi sudan sebeplerle bahane uyduruyorlarmış. Maksat dediğim gibi talep eden kişiyi vazgeçirmek, işi yokuşa sürmek vs.
siz yazlıkçıların yoğun olduğu bir mahallede oturmuyor olabilirsiniz ama TT ekibi bunu söylemiş neticede. Kaldı ki size "önce iç tesisatı halledin ancak öyle projenizi çizeriz" falan da dememişler. Adamlar efendi efendi "biz kutuya kadar fiberi getiririz, gerisi bizi ilgilendirmez iç tesisatı kendiniz halledin" demişler ki haklılar. Çünkü dediğim gibi iç tesisat müşterinin sorumluluğundadır. Firmanın sorumluluğu kutuya kadardır.
Özetle bu kadar atarlanmaya, anlamsız anlamsız konu açıp "la yasal hakkımız var hülooğ" diye bağırmaya gerek yok. Çünkü yasal hakkınız falan yok. Yani iç tesisatı TT'nin halletmesi yönünde herhangi bir yasal hakkınız yok. Dolayısıyla ortada bir sorun da yok. İç tesisatı hallederim diyorsanız bir elektrikçiyle anlaşıp halledebilirsiniz.

Üzgünüm kardeşim ama normalde mahalleye gelen fiberden TTNET sorumlu, yani adam kapının önüne kadar fiber getirip sonra eline kabloyu tutuşturup bundan sonrası senin diyemez o kablo dairelere kadar çekmek zorunda.

Üzgünüm kardeşim ama normalde mahalleye gelen fiberden TTNET sorumlu, yani adam kapının önüne kadar fiber getirip sonra eline kabloyu tutuşturup bundan sonrası senin diyemez o kablo dairelere kadar çekmek zorunda.
İstediğin kadar üzül kardeşim daire içine çekmek zorunda falan değil. Bir taraflarınızdan element uydurmaya bayılıyorsunuz maşallah.

Hocam dün sabah bulunduğum binaya kadar fiber kablo çekildi. OFDK'nın koyulması tahmini olarak ne kadar sürer?

Hocam dün sabah bulunduğum binaya kadar fiber kablo çekildi. OFDK'nın koyulması tahmini olarak ne kadar sürer?
Bizim binaya kablo çekildikten 51 gün sonra kuyu yerleştirilmişti hocam. Yani yaklaşık 2 ay diyebiliriz. Daha uzun süre (5-6 ay) bekleyenler de var ama.
Bu durum bölgedeki çalışma takvimine bağlı aslında. Yoğun bir tempo söz konusuysa süreç uzayabilir.

Geri
Yukarı