TTNet ADSL Kabine Yıldırım Düşmesi ve Modem Yanması

anticor

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
UI/UX Designer
Merhaba,

Mahalledeki TTNet ADSL kabinine yıldırım düştü ve hem kabin patladı hem de mahalledeki ADSL bağlantısı olan hemen herkesin modemi yandı. Bu konuda ne yapabiliriz?

Sadece bir bardak soğuk su mu içeceğiz? Yoksa elimizden bir şey gelir mi?

Bir de çoğu yerdeki kabin VDSL oldu ama bizimki ADSL olarak duruyordu ve hemen 2 metre yanindan mahalledeki diğer vdsl kabine fiber kablo gidiyordu. Modemler gitse de vdsl gelme ihtimali var mı?

Dolaba yıldırım düşmüş. Bence hasar azdır (!).
Bakır kablolar ek yaparak kurtarılacak şekildeyse ADSL ile devam edilir. Santral tarafında bulunan cihazların yüksek gerilim koruması var, onlar sağlamdır.

Bakır kablonun dış izolesi zarar görmüştür. Eğer 3-4 metre gibi önemsiz değerlerde ise hafif hasar sayılır, yeniden ek yapılır. Ardından mahalleye ADSL vermeye devam ederler.

İroni yapmak için mizah konularına bakmanızı öneririm.

Bakır kablolar ek yaparak kurtarılacak şekildeyse ADSL ile devam edilir. Santral tarafında bulunan cihazların yüksek gerilim koruması var, onlar sağlamdır.

Bakır kablonun dış izolesi zarar görmüştür. Eğer 3-4 metre gibi önemsiz değerlerde ise hafif hasar sayılır, yeniden ek yapılır. Ardından mahalleye ADSL vermeye devam ederler.

İroni yapmak için mizah konularına bakmanızı öneririm.

Özür dilerim önerinizi değerlendireceğim. Umarım VDSL için bahane olur. Ve konu sahibi de VDSL'e kavuşur.

Tedbir alsalarmış. Hayatta imkanı olmayan bir şey değil. Zararınızı mahallece toplanıp Türk Telekominikasyon A.Ş'den tahsil edin.
Modemin marka modeli neydi? Modeme Ethernet kablosuyla bir şey bağlı mıydı? USB yuvasına bir şey takılı mıydı? Modemin bozulmasına siz sebep olmadığınız için servise yollayın.
Saha dolabı patladıysa ve ev interneti kullanan herkesin modemi yandıysa yıldırımın o akımı kablolardan geçmiş demektir. Bu durumda ortada eskisi gibi çalışan bakır altyapı ve tesisat kaldı mı çok merak ediyorum.

Mahalledeki hemen herkesin modemi yanmış. Mahallenin teknisyeni gibi biriyim köyde ve beni arayanlar oldu modem yandı ne yapacağız diye. Köy derken ağız alışkanlığı. Şehir merkezine yakın müstakil yerleşim yeri.

Neyse yanma nedeni %100 ADSL hattı. Hatta bir şey var mı bilmem ama modeme giren ADSL portu kapkara olmuş. Allah'a şükür yangın vs çıkmadı evde veya mahallede başka yerde.

Kabin, minarenin paratonerinin hemen dibindeydi ve yıldırım düşünde oradaki yerde beton bile patlamış. Jandarma falan gelmiş oraya. Bizzat görmedim ama muhtemelen kabin kurtarılması imkansız.

Yani o kadar kabin yapmışınız, gidip de bir koruma yapmamışınız. Bilmiyorum artık.

Modem markası ASUS DSL AC 51. Garanti de bitti yazın sanırım. Altyapıyı kontrol için dışarı çıkamıyorum yağmurdan dolayı. Sabah bir dolaşırım kabinin olduğu yeri görmek için.

NetSpeed'den internet alıyordum ve hemen arıza başvurusu yaptım durumu anlatarak. Bakalım ne sonuç çıkacak. VDSL gelirse modem önemli değil benim için. Yenilerim. En azından ADSL'den kurtulmuş olurum.

Tüketici hakeme başvuru yapsak bir sonuç çıkar mı acaba?
Arkadaşlar kabin bu şekilde.

Dosya Ekleri

• IMG-20210114-WA0014.jpg
    IMG-20210114-WA0014.jpg
    130,6 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı