TTNET Altyapı yetersizliği

zfer

Kilopat
Daha fazla  
Uzun süredir forumda değildim, üniversite durumlarından dolayı herkese merhaba öncelikle.

Dağ başında 24 MBit kullandığım interneti şehrin tam merkez caddesine taşındıktan sonra 16 MBit hız ile sınırladılar. İnternetimi sıkıntılı bir nakil işleminden sonra yeni oturduğum binaya getirttim ama internet hala yoktu tekrar sıkıntılı ve günler süren bir süreç ile arıza kaydı bırakma felan derken ekip geldi ve alt yapınız 24 MBiti kaldırmıyor, 16 MBite sınırlıyoruz dediler. Ama kardeşim ben 24 MBit kullanıyorum o bile yetmiyor onuda geçtim 24 için ödüyorum 16 MBit alıyorum. 16MBite paketimi geçirin dediğimde onu nakil işleminde yapacaktınız şimdi yaparsak tekrar nakil işlemi oluyor gibi gösteririz hattınız 2 gün açılmaz ve 24 TL para ödersiniz dediler. Şehrin en büyük AVM'sinin yan binasıyım, 2 bina yanımda süper online aynı caddede 50 metre ileride TTNET bayisi var. Bu sokak istanbulda istiklal, izmirde karşıyaka çarşı gibi bir sokak nasıl oluyor da alt yapı kaldırmıyor anlamış değilim. Benim sorum ise bu alt yapı yapılamaz mı? Bina ile mi kaynaklıdır? Santral kutusu binamın önünde yanı 20 metre mesefa var ya da yoktur.

Modem bilgilerimi de atayım belki soran olursa.

VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 17a
Traffic Type: PTM Mode
Link Uptime: 3 days: 23 hours: 9 minutes
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 2.067 Mbps 16.415 Mbps
Actual Net Data Rate: 2.044 Mbps 16.369 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 10.8 dB 16.6 dB
Actual Delay: 0 ms 0 ms
Transmit Power: 5.4 dBm 14.5 dBm
Receive Power: -17.7 dBm -9.0 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
Total Attenuation: 23.1 dB 23.5 dB
Attainable Net Data Rate: 3.100 Mbps 25.240 Mbps

Son düzenleyen: Moderatör:
Bina ile ilgili değil. Santral ile ilgili bir durum. Bölgenizdeki santralin size ulaştırabileceği en yüksek hız miktarı sizin belirttiğiniz değerde imiş. Bu hızı yükseltmenin bir yolu var mı diye soracak olursanız; yolu var, bu yol da santralden geçmektedir. Ancak böyle büyük çaplı bir iş ile uğraşacaklarını zannetmiyorum. Benzer sorunu ben de yaşadığımdan dolayı biliyorum.

Bizim de ona benzer bir sorunumuz var alt yapı yetersizliği ve santrale olan uzak olduğumuz için bu kadar verebildiklerini söylediler, 16 mbs pakette sadece 2 mbs hız alabiliyorum upload TTNET'te standart 0.60 mbs. Benim tavsiyem dostum, iyi hizmetleri olsun müşteri hizmetlerinin kalitesi olsun işini bilen ekipler olsun super online daha iyi ve ona geçmelisin.

Sadece Ttnet internet sağlayıcısı değil kardeşim git ve deki ' Bu memlekette tek internet sağlayıcısı siz değilsiniz ve gerekirse civardaki bankalara sorarım çünkü onlar cat10 erişimide internet kullanıyorlar artık insanları anlamıyormuş gibi keriz yerine koymayın yoksa mahkemede 1 celselik işi var.' demen lazım. Hemen kapat interneti ve alternatif sağlayıcılardan birini kullan sonuçta hepsi türk telekom' dan kiralayıp sana satıyor. ;)

İndirme hızınız istediğiniz değere yükseltilirse bağlantınızda stabilite sorunu yaşayabilirsiniz, çünkü hızınız arttıkça SNR değeriniz de düşecektir. Ama yinede şansınızı deneyip hızınızı istediğiniz seviyelere yükseltmelerini isteyebilirsiniz, zorla. Eğer SNR değeriniz 8'in altına inmez ise rahatlıkta kullanabilirsiniz, ama değerleriniz sürekli değişken ise interneti o hızda düzgün kullanamazsınız.

Bizim de ona benzer bir sorunumuz var alt yapı yetersizliği ve santrale olan uzak olduğumuz için bu kadar verebildiklerini söylediler, 16 mbs pakette sadece 2 mbs hız alabiliyorum upload TTNET'te standart 0.60 mbs. Benim tavsiyem dostum, iyi hizmetleri olsun müşteri hizmetlerinin kalitesi olsun işini bilen ekipler olsun super online daha iyi ve ona geçmelisin.

1 sene daha sözleşme var maalesef 2 bina yanımdaki superonline sen gel biz senin belli bir miktar cayma bedelini ödüyoruz felan dedi ama araştırmadım tam.

İndirme hızınız istediğiniz değere yükseltilirse bağlantınızda stabilite sorunu yaşayabilirsiniz, çünkü hızınız arttıkça SNR değeriniz de düşecektir. Ama yinede şansınızı deneyip hızınızı istediğiniz seviyelere yükseltmelerini isteyebilirsiniz, zorla. Eğer SNR değeriniz 8'in altına inmez ise rahatlıkta kullanabilirsiniz, ama değerleriniz sürekli değişken ise interneti o hızda düzgün kullanamazsınız.

24 Mbit'te düzgün kullanamıyor değil hiç gelmiyor internet. 16 mbit'te sıkıntısız ama yetmiyor bu hız ayrıca model dsl ışığı sarı yanıyor hız sınırlandığından beri. Alt yapıyı nasıl iyileştirebiliriz?

O kadar saçma bir internet altyapı sistemi var ki yan daire 4k film izlesin ben cevapla tuşun basıp 20 saniye sayfanın yüklenmesini bekleyeyim :(
Bulunduğunuz binanın altyapı durumunu buradan sorgulayabilirsiniz. Kapsama Haritası > Türk Telekom

Sadece sokağı sorgulayabiliyoruz dostum oradan. Haklısın öyle cidden.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı