TTNET cayma bedeli ne kadar?

AMr.TalhaA

Hectopat
Merhaba, yeni bir internete geçeceğim fakat TTNET de yani diğer haliyle Türk Telekom'da 2 yıllık taahhüt vardı başlangıç tarihi 09/12/2022 bitiş tarihi 09/11/2024 ben bunu beklemeden direk cayma bedeli ödemeden geçemez miyim? Çünkü bir şey duymuştum 1 yıldan sonra istediğim gibi iptal edebileceğim gibi bir olay var galiba fakat tam olarak anlamış değilim. Eğer cayma bedeli çok yüksek değilse ki bence kazık gibi yüksek olur yüksek olmasa direk verirdim cayma bedelini fakat bilemiyorum. 50 Mbps'den 1000 Mbps'ye geçmiş olacağım eğer TTNET'den kurtulursam umarım kurtulurum çünkü böyle 1000 download 1000 upload ucuza veren firmaların gelişmesini istiyorum. Neden böyle bir şey varken neredeyse aynı fiyatta TTNET'in 50 Mbps'ini kullanayım ki? O yüzden yeni bir internete geçmek istiyorum sizce nasıl halledebilirim bu taahhüdü?

∞(!) Şaka bir yana kalan taahhüt süreniz 12 ayın altında ise, cayma bedeli olarak faturanıza yansıtılan aylık ücretin 2 katı tahsil edilir.

Bazen aşırı PING sorunları yaşayanlar oluyor internetleri 1000 mbps olsa da. Çok FPS oynuyorsanız ve Ping değerlerinizden memnunsanız bir risk alıyor da olabilirsiniz. Genelde aldığınız veya alacağınız indirim miktarı size yansıtılıyor. Hangisi daha az ise cayma bedeli olarak o yansıtılıyor. Yani taahhüt bitimine 7 ay varsa size ilk 5 ayın indirim bedelini yansıtıyor. Taahhüt bitimine 4 ay var diyelim, size son 4 ayın indirimini yansıtıyor.

Bazen aşırı pıng sorunları yaşayanlar oluyor internetleri 1000 Mbps olsa da. Çok FPS oynuyorsanız ve ping değerlerinizden memnunsanız bir risk alıyor da olabilirsiniz. Genelde aldığınız veya alacağınız indirim miktarı size yansıtılıyor. Hangisi daha az ise cayma bedeli olarak o yansıtılıyor. Yani taahhüt bitimine 7 ay varsa size ilk 5 ayın indirim bedelini yansıtıyor. Taahhüt bitimine 4 ay var diyelim, size son 4 ayın indirimini yansıtıyor.

Atlantisnet adlı bir firma bunu kullanan kişilerin Speedtest'inde ping 1 gözüküyordu o konuda pek sorun olacağını düşünmüyorum.

Merhaba, yeni bir internete geçeceğim fakat TTNET de yani diğer haliyle Türk Telekom'da 2 yıllık taahhüt vardı başlangıç tarihi 09/12/2022 bitiş tarihi 09/11/2024 ben bunu beklemeden direk cayma bedeli ödemeden geçemez miyim? Çünkü bir şey duymuştum 1 yıldan sonra istediğim gibi iptal edebileceğim gibi bir olay var galiba fakat tam olarak anlamış değilim. Eğer cayma bedeli çok yüksek değilse ki bence kazık gibi yüksek olur yüksek olmasa direk verirdim cayma bedelini fakat bilemiyorum. 50 Mbps'den 1000 Mbps'ye geçmiş olacağım eğer TTNET'den kurtulursam umarım kurtulurum çünkü böyle 1000 download 1000 upload ucuza veren firmaların gelişmesini istiyorum. Neden böyle bir şey varken neredeyse aynı fiyatta TTNET'in 50 Mbps'ini kullanayım ki? O yüzden yeni bir internete geçmek istiyorum sizce nasıl halledebilirim bu taahhüdü?
Yok hocam 2 yıllık taahhüt meselesi o şekilde değil. Şurada her şeyi detaylıca anlattım: 1 yıldan uzun süreli taahhütlerin feshi

Anlattığınızı okudum çok bir şey anlamasam da galiba mecbur kararım ya caymak olacak ya da 9 ay beklemek illa para vereceğiz demek ki.
Aslında gayet net yazdım.
Özetlemek gerekirse: taahhüt verdiğimiz zaman firmaya söz vermiş oluyoruz. Nasıl bir söz? "Taahhüt süresi boyunca senin abonen olarak kalacağım" sözü. Firma da buna karşılık bize diyor ki: "tamam o halde ben de taahhüt süresi boyunca zam yapmayacağım, sabit fiyat garantisi veriyorum. Hem de taahhüdüne istinaden sana indirim uyguluyorum"
İşte taahhüt dediğimiz şeyin mantığı kabaca budur. Verdiğin sözü tutmazsan hukuki zeminde karşılığını (bunun adı cayma bedeli olur, indirim bedeli olur vs. ne olursa artık) ödersin.
Olay bu yani hocam.

Bedelini ödeyip ayrılabilirsiniz veya dediğiniz gibi bekleyebilirsiniz. Orası size kalmış artık.

Aslında gayet net yazdım.
Özetlemek gerekirse: Taahhüt verdiğimiz zaman firmaya söz vermiş oluyoruz. Nasıl bir söz? "taahhüt süresi boyunca senin abonen olarak kalacağım" sözü. Firma da buna karşılık bize diyor ki: "tamam o halde ben de taahhüt süresi boyunca zam yapmayacağım, sabit fiyat garantisi veriyorum. Hem de taahhüdüne istinaden sana indirim uyguluyorum"
İşte taahhüt dediğimiz şeyin mantığı kabaca budur. Verdiğin sözü tutmazsan hukuki zeminde karşılığını (bunun adı cayma bedeli olur, indirim bedeli olur vs. ne olursa artık) ödersin.
Olay bu yani hocam.

Bedelini ödeyip ayrılabilirsiniz veya dediğiniz gibi bekleyebilirsiniz. Orası size kalmış artık.

O zaman beklemek daha mantıklı cayma bedelinin 3000 TL civarı gibi bir miktar tutar diye düşünüyorum.

Çok daha farklı bir yol buldum fazla para istiyor ama denemem için gerekliydi evde hem TTNET olacak hem de atlantisnet. Atlantisnetten memnun kalırsam atlantisnetin taahhütlüsünü alacağım ve TTNET'inde taahhüdün bitmesini bekleyeceğim. Eğer konuyu sonradan okuyan olursa bütçe sorunu yoksa belki deneme amaçlı böyle yapılabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı