TTNET paket değişikliği sonrası bağlantı kopuyor

Bağlı olduğum Santral'e 3-4 kişi bağlı diye biliyorum. Ayrıca Santral'den evime gelen kablo yenisi ile değiştirilirdi. Neden böyle oldu anlamış değilim.

Ayrıca SNR margin ayarını 8DB'e kadar düşürmeme rağmen hiçbir şekilde düzelme olmadı.
Kablonun bağlı olduğu ankastre kutularına su girmesi bile hattın kalitesini düşürmeye yeter. Fiber kablo hassas derler, genel olarak bakıldığında bakır kablo daha çok hassastır.

Ayrıca SNR ayarını düşürmek bağlantı hızını yükseltse de hattın stabilitesini düşürür.
Yani hattın daha stabil çalışması isteniliyorsa SNR ayarı yükseltilmelidir.

SNR Margin(Hat Gürültüsü) Nasıl olmalı?
8dB: Sınır.
10-15dB: İdeal.
15-20dB: İyi.
20+: Çok iyi.

Hat/Sinyal zayıflaması nasıl olmalı?
1-5dB: Çok iyi
5-10dB: İyi
10-15dB: İdeal
15-20dB: İdare eder.
20-30dB: Altyapıya göre değişmekle beraber, sık sık kopmalar yaşanabilir.

Kablonun bağlı olduğu ankastre kutularına su girmesi bile hattın kalitesini düşürmeye yeter. Fiber kablo hassas derler, genel olarak bakıldığında bakır kablo daha çok hassastır.

Ayrıca SNR ayarını düşürmek bağlantı hızını yükseltse de hattın stabilitesini düşürür.
Yani hattın daha stabil çalışması isteniliyorsa SNR ayarı yükseltilmelidir.

SNR Margin(Hat Gürültüsü) Nasıl olmalı?
8dB: Sınır.
10-15dB: İdeal.
15-20dB: İyi.
20+: Çok iyi.

Hat/Sinyal zayıflaması nasıl olmalı?
1-5dB: Çok iyi
5-10dB: İyi
10-15dB: İdeal
15-20dB: İdare eder.
20-30dB: Altyapıya göre değişmekle beraber, sık sık kopmalar yaşanabilir.
SNR Margin ayarını 15 ve üzeri yaptığım takdirde internet hızım 50 Mbps'e sabitleniyordu.

Şu an memnunsanız sorun yoktur.
Uzun bir aradan sonra gelişmeleri aktarmak istiyorum.

50 Mbps pakete geçmiştim, ancak bağlantı kopma sorunları yaşamaya devam ettim. 1 Ocak 2024 tarihinde akşam saatlerinde, 1 saat içerisinde 50-60 kez kopma sorunları yaşadım ve internet hızım 8 Mbps'lere kadar düştü. Hemen müşteri hizmetlerini arayarak arıza kaydı oluşturdum ve ertesi gün sabahında yetkili ekipler geldi. Sorunun evimin arkasında bulunan VDSL direğinde olduğunu tespit ettiler. VDSL kablosunu bant ile bağlantı yapmışlardı ve bu nedenle zamanla mevcut hava koşulları nedeniyle oksitlenmeye sebep olmuş. Neyse ki ekipler 5 dakikada arızayı çözdüler. Şu anda hat değerlerim sabit ve stabil. Fotoğrafta gördüğünüz gibi, Snr Margin 15db ve sürekli böyle sabit. VDSL kablosunun hatalı bağlantısı nedeniyle 75 Mbps olan paketimi 50 Mbps'ye düşürmek zorunda kaldım. Sence, riske girip tekrardan 75 Mbps'lik pakete geçmeli miyim?

50 Mbps pakete geçmiştim, ancak bağlantı kopma sorunları yaşamaya devam ettim. 1 Ocak 2024 tarihinde akşam saatlerinde, 1 saat içerisinde 50-60 kez kopma sorunları yaşadım ve internet hızım 8 Mbps'lere kadar düştü. Hemen müşteri hizmetlerini arayarak arıza kaydı oluşturdum ve ertesi gün sabahında yetkili ekipler geldi. Sorunun evimin arkasında bulunan VDSL direğinde olduğunu tespit ettiler. VDSL kablosunu bant ile bağlantı yapmışlardı ve bu nedenle zamanla mevcut hava koşulları nedeniyle oksitlenmeye sebep olmuş. Neyse ki ekipler 5 dakikada arızayı çözdüler. Şu anda hat değerlerim sabit ve stabil. Fotoğrafta gördüğünüz gibi, Snr Margin 15db ve sürekli böyle sabit. VDSL kablosunun hatalı bağlantısı nedeniyle 75 Mbps olan paketimi 50 Mbps'ye düşürmek zorunda kaldım. Sence, riske girip tekrardan 75 Mbps'lik pakete geçmeli miyim?
İlgili fotoğraflar:

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240104-075730_Chrome.jpg
    Screenshot_20240104-075730_Chrome.jpg
    68,7 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_20240104-075514_Speedtest.jpg
    Screenshot_20240104-075514_Speedtest.jpg
    80,9 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleyen: Moderatör:

İlgili fotoğraflar:
Merhaba,

Hat değerleri iyi gözüküyor. Bu tür sorunlar çoğu zaman kablo ve modem kaynaklı olaniliyor. Özellikle hava şartlarının kötü olduğu zamanlarda hat değerlerinizde düşüş olursa ilk etapta kablodan şüphelenebilirsiniz.

CRC ve FEC hatalarını da görebilseydim hız yükseltme konusunda daha net bir şey söylemem mümkün olabilirdi. Ancak CRC ve FEC değerlini Omni DSL modelinde direkt olarak görmek mümkün değil sanırım.

Modem arayüzünden hat istatistikerine şu yöntemler ile bakabilirsiniz:

1: Tanılama>DSL>Hat İstatistik Raporu:

İstatistik raporunda CRC ve FEC değerlerine bakadar bu sayıların düşük veya yükske olduğuna bakabilirsiniz, bu hatalar ne kadar az ise hat o kadar stabil demektir.

2: Tanılama>Genel> Sınama( Self-test) dosyasını indir:

Bu dosyadan CRC ve FEC hatalarının istatisliklerini bulmak biraz daha zordur, metin belgesindeki ''Düzenle'' seçeneğini seçip ''Bul'' yazan yere CRC yazmalı ve CRC ve FEC gibi değerlerin alt alta sıralandığı ve karşısında sayıların olduğu bir satır görene kadar arama yapmaya devam etmelisiniz.

Bu değerlere bakmadan önce mutlaka modemin en az 1-6 saat aralığında çalıştığından ve hiç kapanmadığından emin olun, zira modem kapatılıp açılırsa bu değerler sıfılanır ve iyi bir sonuç çıkarılamaz. Bu değerlere de baktıntan sonra çıkan sonuçlar hakkında bilgi verirseniz hız yükseltmek konusunda daha net konuşabiliriz.

Geri
Yukarı