TTNET Yüksek Ping Sorunu

Onur Ejder

Hectopat
Daha fazla  
370630

Merhaba arkadaşlar.
Yukarıda gördüğünüz Ping, Download ve Upload hız testi sonuçlarım.

Kullandığım TTNET tarifesi: FİBERNET / HİPERNET 50 Mbps'ye kadar.
Modemim: ZyXEL (4 yıllık modem)

Bilgisayara veya Youtube gibi sitelere bir şey yüklerken hiçbir problemim yok.
Âdeta hedefe ışık hızında giden bir füze gibi ama gel gör ki oyunlarda (68, 90) Ping arası.
Diğer oyunları geçtim. Fortnite oyuncusuyum, kendimi biraz geliştirdim ve Youtube videoları çekip atmak istiyorum. Ama oyundaki pingim 68, 69, 70 arası. Ben bu pingi düşürmek istiyorum ve düşmediği için kendimi daha çok geliştiremiyorum.
Yayıncılara, Youtuberler ve bazı arkadaşlarım var çevremde onlara bakıyorum; Pingleri 18-30 arası sabit.

TTNET'i aradım, bilindik şeyleri söylüyorlar sürekli;

"Oyuna girmeden önce modem ve bilgisayarınızı 5 dakika kapalı tutun sonra açın."
"Arka plandaki internet kullanan gereksiz uygulamaları ve virüs programını kapatın" gibi şeyler.

Bizim ping'e yapabilecek bir şeyimiz yok diyorlar.

Arkadaşlar bu pingi düşürebilmem için tam olarak ne yapmam gerekiyor?

İnterneti bir üst paketemi yükselttirmem lazım?
Modemi gaming modem olarak hangisinden almam lazım?
TTNET Modem'in kabloları da önemli dediler onlar için ne yapmam lazım?
Bana kesin bir bilgi verebilir misiniz, lütfen.

18, 30 Pingi geçtim. 32 - 35 Ping alsam bile olur, lütfen yardım edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Server'ları yurt dışında olan oyunlar için aldığınız değerler kısmen normal. Birçok sunucu var ve sizi hangisine attığıda önemli. TR sunuculu oyunlarda aldığınız değer kaç eceba?
League of Legends Ping Ölçer bir göz atar mısınız?

Yüksek hız aldığınız zaman çok düşük pingler elde ediceksiniz diye birşey yok. Sizin bina içi tesisat ve ev içi tesisatında bu durumda etkisi vardır.

Bunun yanında birde TTNET tarafı var.

192.168.1.1 giriş yapın. WLAN ayarlarından kanal sayısını en üst seviyenin 1-2 tık altını seçin ping düşecektir. Bende 200 civarı olan ping bu sayede 45-60 arasına indi. Kablolu bağlantı olmasına rağmen hemde. Denemenizi tavsiye ederim.

İç tesisatta yer alan ekler oksitlendiyse ping yapabilir, bina ankastresinde bağlantı yapılan kısımlar küflenmiş veya oksitlendiyse ping yapabilir, saha dolabında yer alan kroneler oksitlenmiş veya küflenmiş ise ping yapabilir, bağlı olduğunu santral veya saha dolabı kapasitesine yakın çalışıyor ise ping yapabilir. Çok fazla değişken var.

@Silinen üye

25.5 / Ortalama - 25 / En Düşük - 74 / En Yüksek

Ama benim önemli olan Fortnite'deki pingim.
Sabah 67'ydi. 1 saat önce girdim Pingim 77 olmuş.

Hayır anlamadığım şu kimse bu konu hakkında bir şey söylemiyor.
Yayıncılar "Duâ yolu ile mi pingi 30 - 27 arası alıyor oyunlarda"
Ne gerekiyorsa yapıcam yeter ki şu ping düşsün.
Evse evi taşıcam, Modem'se Modem, İnternet ise internet.
Sıkıldım yani artık 7/24 oyun oynuyoruz gelişemiyoruz çünkü;
Adamın mermisi bizden önde geliyor, bizim mermimiz gitmiyor yapılar elimizde kalıyor vb. Büssürü sorun.

@DelPiero10

Evdekiler ara yüzü şifresini değiştirmiş onlardan öğrenip denicem.
Ethernet kablosu ile kullanıyorum bende.

@Ulunay

Vallahi Ankara'da oturuyorum ve bu Pingin düşmesi için ne gerekli ise onu yapıcam artık sıkıldım, bıktım çünkü.

Telefon santrallerini yenileyen taşeron firmalarda yıllardır çalışan tanıdığım var. Sorun yurtdışı çıkışlarının yetersiz olması veya bulunduğun yerdeki santral kapasitesinin yetersizliği. Firmalar bu açığı gizlemek için abonelere sırayla anlık hız basıyor. Bir nevi tamponlama. Hız testi dediğin şey belirli bir süre boyunca yapılan download veya upload işleminin ortalamasının alınması kabaca. Anlık tamponlamalarda ortalaman yüksek çıkarken ping dediğin servere ulaşım süren, pingin artıyor( tamponlama aralarında kesinti olup diğer abonelere hız basılıyor).
Ping bir arabanın hızı, download ve upload rakamları ise taşıdığı yük ağırlığı gibi düşün.
Kabaca anlattığım bu tamponlama işinde tabiki bağlantını anlık koparmıyor. Mesela 50 mbit verirken anlık 5 mbite inip geri artıyor. Bölgesel ve genel bant genişliğini herkese paylaştırıyor ama oyunda server ile kesintisiz ve hızlı bir bağlantı lazım. Bu teknik yüzünden biz oyuncular yüksek pingle uğraşıyoruz.
Kabaca anlattığım bu tamponlama işinde tabiki bağlantını anlık koparmıyor. Mesela 50 mbit verirken anlık 5 mbite inip geri artıyor. Bölgesel ve genel bant genişliğini herkese paylaştırıyor ama oyunda server ile kesintisiz ve hızlı bir bağlantı lazım. Bu teknik yüzünden biz oyuncular yüksek pingle uğraşıyoruz.
Bunun dışında yerel birsürü problem varmış. Ana santral odalarında kurulan router cihazlarının içerdeki soğutma sisteminden faydalanamaması( yanlış konumlandırma, kasalardaki routerların birbirine yakın kurulması...), Alcatel değil de Huawei routerların hat kablo yuvalarına iyi oturamayıp arada temassızlık yapması gibi ilginç birsürü problem varmış. Sorunlu olduğunu bilip ama ihale zamanını bekleyen routerlar bile varmış.

Son düzenleme:
@Teacher80

Dediğiniz gibi bir sürü çok sorun var ama benim anlamadığım şu Twitch ve Youtuberler nasıl 17 - 30 ping alıyor.
Bir şey yapıp alıyorlar ama ne yapıp alıyorlar ne gerekiyorsa yapıcam yani bilen birisi varsa gerekirse Ankara'nın neresinde düşük ping alınıyorsa oraya taşınıcam yani bazı yayıncılar konuşurken duydum evin bulunduğu konum'dan dolayı Pingi yüksek olup evini taşıyan felan. Yani bana birisi şunu şunu yaparsan sende onlar gibi Düşük ping alırsın demesini bekliyorum daha doğrusu bana bunu net açıklayabilecek birisini arıyorum.

Yanlış anlama özür dilerim ama herkes şu sorundan dolayı diyor sorunların hepsini demeyelim de yarısından azını veya çoğunu biliyorum bana sonuç lazım. En son olmadı para karşılığı yayıncılardan destek alıcam vallahi saçma geliyor insanın aklına ama çıldırıcam çünkü 70 Ping ile oynuyorum Mermi gitmiyor abi. Karşımdaki adamın'da pingi benim gibiyse vuruyorum değilse 30-20 ise zaten ondan önce mermisi geliyor. Kendimi geliştiremeyip sinirden oyunu silecek kıvama geliyorum. Kötüde değilim geçen 15 kill aldım. Bugün yine 11 kill ile birinci oldum sabah.
Ama yok yani olmuyor o yüzden inşallah sonuç'a ulaşabilmem için net bir bilgi bulabilirim soruma :(

@KırAtlıLiberal

Hepsini denedim.
Hatta ve hatta Throttle üyeliği bile satın aldım yok hiç bir şey işe yaramıyor çözüm bulamadım ama bulucam durmak yok. Pingi 35, 40 yapsam bile yeter bana 42 bile yeter yahu.
Ve tavsiyem yok şu hızlandırma programı yok bu programı beyler hiç boşuna indirmeyin.
Onların yediği internet ve bilgisayarda kapladığı alan ve tükettiği güç yüzünden oyunlar daha çok kasıp donuyor oyun oynarken Advanced miş, Gaming boostmuş kullanmanıza gerek yok.
Deneyimlerimden bunları önerebilirim.

Rainbow Six Siege'de ölünce killcamı izliyorum adam çıkmış bakmış bana, bende anlık çıkıp vuruyordu. Sistemi yeniledim 9600k'lı, ramleri anakartın sitesinden uyumluluk listrsindekilerden aldım. Ekran kartı aynı Rx480 8 gb. Ping aynı iyice azaldı.
Son olarak ViewSonic xg2401 144 hz 1 ms monitör aldım. Eskisi 60 hz 3 ms idi. Ping aynı (60-70) gram gecikme yok. Monitörlerde giriş gecikmesi denen olay varmış, aldığım testlerde en düşüklerdenmiş.
Bir de modem arayüzünden pc mac adresine sabit ip rezerve ettim(192.198.1.100) ve bu ip adresine en yüksek önceliği verdim. Sonra anakartın ağ yazılımında seçtiğin uygulamalara maksimum öncelik verdim. Windows update, antivirüs bile önceliği az olduğundan hiçbir süprizle karşılaşmadım.
Modem ve ağ yazılımında bu özelliklerin olması lazım tabi ki.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı