TÜBİTAK 4006 için nasıl oyun programlanır?

Mexy1864

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba, ben TÜBİTAK 4006 projesine dâhil oldum ve bilişim hocamız bizden bilişim teknolojilerini kullanarak bir proje yapmamızı istedi. Ben de fikir olarak bir oyun düşündüm. Oyunda bir karakter var ve yönetebiliyoruz. Bu karakterle ilerleyince karşımıza 2, 3, 4 farketmez kapı çıkıyor ve soru soruyor. Atıyorum 100'e kadar olan asal sayılar nelerdir? Doğru cevabı verince bir sonraki soruya, yanlış cevap verince ise yanıp baştan başlıyorsun. Peki bu projeyi nasıl yapabilirim? Hangi program veya site ile yapabilirim? Roblox Studio ile tasarlasam sıkıntı olur mu? Yanımda olan arkadaşımın bir Discord botu yazabilecek kadar JavaScript bilgisi var.

Çok çok çok basit bir şey ise Scratch olur. Biraz eğitime ihtiyaç duyularak gamemaker ile yapılabilir.
Yok kanka vaktim var diyorsan Unity/UE5 ile cillop gibi iş çıkartırsın (ekip lazım)

Oyun yapmayı bilmeden oyun yapma işine girmek biraz ilginç. Tıp okumadan ameliyata girmek gibi bir şey bu. İnternetten ders videoları izleyin. Unity önerimdir. JavaScript'de kullanabiliyorsunuz.

Peki Roblox Studio üzerinden yapsam bir şey derler mi sizce? Roblox'da oyun yapmayı biliyorum, daha doğrusu oradaki basit script işlerini ve modellemeyi yapabilirim.

Çok çok çok basit bir şey ise Scratch olur. Biraz eğitime ihtiyaç duyularak gamemaker ile yapılabilir.
Yok kanka vaktim var diyorsan Unity/UE5 ile cillop gibi iş çıkartırsın (ekip lazım)
Oyun yapmayı bilmeden oyun yapma işine girmek biraz ilginç. Tıp okumadan ameliyata girmek gibi bir şey bu. İnternetten ders videoları izleyin. Unity önerimdir. JavaScript'de kullanabiliyorsunuz.
Unity kurup deneyeyim dedim ama lisansım olmadığı için proje oluşturmama ve açmama izin vermedi.

Gamemaker ve UE5 ücretsiz mi? Yani Unity gibi lisans satın almak zorunda kalır mıyım?

Bedava lisans ile açabilirsiniz.
Bedava lisans seçeneği çıkmadı karşıma. Hep paralı olanlar çıktı.

Gelişme: Bilişim Teknolojileri öğretmenim jüri oyun olarak nitelendirir diye Roblox Studio üzerinden yapmamı uygun görmedi. O yüzden Kodu Game Lab öğrenip yapacağım. Scratch ve oyun motorlarından zor yaparım aklımdaki fikri.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı