Tüketici hakem heyeti süreci

Muhammed irfan

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar- 27 şubatta tüketici hakem heyetine Vatan Bilgisayar'ı şikayet ettim. Neden şikayet ettiğimi anlatayım. 3 bin TL'ye RX 5600XT aldım hatalı çıktı servise yolladım. Hatalı çıktı. Servise gönderirken değişim istedim. Ama ellerinde olmadığı için ödediğim parayı vermek istediler. Şimdi 2. eli 7k. Bende araştırdım mağazanın elinde stok yoksa 1 üst modelini vermek zorundalarmış. Vermediler bende tüketici hakem heyetine gittim. 27 şubatta şikayet ettim. Şimdi savunma istenmiş. Kaç aya çözülür sizce? 3 aya çözülür mü?

Bir üst modeli verme zorunluluğu olduğu kanısına nasıl ulaştınız? Bununla ilgili bir yönetmelik ya da madde var mı? Bilgilenmek amacıyla soruyorum. Kanuni dayanağınız nedir?

Vatan'ın kendi siteainde gördüm. Başka bir yerde daha görmüştüm. Bir de davalara baktım, bir avukatın yazısını okudum. Hepsinde bir üst modeli verilir diyordu.

Sitelerindeki ilgili kısmı paylaşabilir misiniz? Ne yazdığını merak ettim. Avukat neye dayanarak üst model vermeleri gerektiğini söylemiş miydi? Bir madde ya da kanuna dayanarak söylemiş olduğunu varsayıyorum.
Hocam niye bu kadar hızlı çıkıştınız ya.

Bu mu çıkışmak? 😊 Bundan daha naif bir soru sorma biçimi yok bence.

Arkadaşlar- 27 şubatta tüketici hakem heyetine Vatan Bilgisayar'ı şikayet ettim. Neden şikayet ettiğimi anlatayım. 3 bin TL'ye RX 5600XT aldım hatalı çıktı servise yolladım. Hatalı çıktı. Servise gönderirken değişim istedim. Ama ellerinde olmadığı için ödediğim parayı vermek istediler. Şimdi 2. eli 7k. Bende araştırdım mağazanın elinde stok yoksa 1 üst modelini vermek zorundalarmış. Vermediler bende tüketici hakem heyetine gittim. 27 şubatta şikayet ettim. Şimdi savunma istenmiş. Kaç aya çözülür sizce? 3 aya çözülür mü?
Tebligatların süresi + 15 günlük itiraz süresi derken 3 ayı bulur, savunma süresi zaten 30gün sabittir. Yalnız bir üst modelini vermek zorunda diye bir madde nerde var bunu kim nasıl sallamış merak ediyorum, mevzuatın hangi maddesiymiş söylerseniz bakayım. Ancak Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve yönetmeliklerinde üst model ifadesi geçmez.

Misli ile değişim ibaresi var ama bunu üst model olarak vermek zorunda diye uygularsanız itiraz gelir.
Vatan'ın kendi siteainde gördüm. Başka bir yerde daha görmüştüm. Bir de davalara baktım, bir avukatın yazısını okudum. Hepsinde bir üst modeli verilir diyordu.
keyifli garanti böyle bir garanti sunuyor Vatan ama hangi ürünlerinde bunu Vatanla görüşmek gerek, güncel bedeli karşılığında bir hediye çeki verme taahhütü var içeriğinde.

Son düzenleme:
Misli ile değişim yaparlar ama adamların ellerinde benim ekran kartımın ellerinde stoğu yok. O zaman ne yaparlar?

Tebligatların süresi + 15 günlük itiraz süresi derken 3 ayı bulur, savunma süresi zaten 30gün sabittir. Yalnız bir üst modelini vermek zorunda diye bir madde nerede var bunu kim nasıl sallamış merak ediyorum, mevzuatın hangi maddesiymiş söylerseniz bakayım. Ancak tüketicinin korunması hakkında kanun ve yönetmeliklerinde üst model ifadesi geçmez.

Misli ile değişim ibaresi var ama bunu üst model olarak vermek zorunda diye uygularsanız itiraz gelir.

keyifli garanti böyle bir garanti sunuyor Vatan ama hangi ürünlerinde bunu Vatan'la görüşmek gerek, güncel bedeli karşılığında bir hediye çeki verme taahhüdü var içeriğinde.

Ürün bulunmuyorsa ve onarımda yapılamazsa ürünün bedel iadesini alırsın. Ancak sen ekran kartın için bir de kartın markasını Tüketici Hakem Heyetine şikayet eder misin, belki sana ürün tedarik ederler.

Hukuki Gerekçe olarak şunu yaz;

Tüketicinin seçimlik hakları MADDE 11-
(2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.
(6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı