Tüketici Hakem Heyeti ve Bilirkişi süreci ne kadar sürüyor?

Leodamar

Hectopat
Daha fazla  
AOC C27G1 model monitörümü 12 Ocak 2021 de almıştım. Işık sızması normalinden fazla olmasıyla birlikte bir kaç anormal durumla karşılaştım. Garanti firması olan "Techpro" benimle dalga geçerek üründe hiç bir sıkıntı olmadığını söyledi. Vakit kaybetmeden Tüketici hakem heyetine başvuruda bulundum. Aradan 8 ay geçtikten sonra Tüketici Hakem Heyetinden bilirkişi beni arayarak monitörü kendisine getirmemi istedi. Yaklaşık 1 Saat önce monitörü kendisine verdim. Yarına kadar sonuçlanacağı söylendi. Merak ettiğim konu ise eğer paramın iadesi kabul edilirse bu süreç kaç gün sürüyor ve ne yapmam gerekiyor?

Bilirkişi tüketici hakem heyetine durumu bildirir, hakem heyeti kararını size bildirir, gelen karar doğrultusunda tecpro ile iletişime geçersiniz. Eğer karara uymazsa firma yine yasal süreç başlatmanız gerekir. İcra takibi başlatmak gibi. Tüm bu süreler yaşadığınız yerin tüketici hakem heyetindeki dosya sayısına göre değişir. Karar 1 haftada da çıkabilir 1 ay sonra da. Zorlu ve uzun bir süreç, hakem heyetini telefonla arayarak ufak bir baskı altına almak belki süreci hızlandırabilir.

Bilirkişi tüketici hakem heyetine durumu bildirir, hakem heyeti kararını size bildirir, gelen karar doğrultusunda tecpro ile iletişime geçersiniz. Eğer karara uymazsa firma yine yasal süreç başlatmanız gerekir. İcra takibi başlatmak gibi. Tüm bu süreler yaşadığınız yerin tüketici hakem heyetindeki dosya sayısına göre değişir. Karar 1 haftada da çıkabilir 1 ay sonra da. Zorlu ve uzun bir süreç, hakem heyetini telefonla arayarak ufak bir baskı altına almak belki süreci hızlandırabilir.
Yarına kadar bilirkişi kararını heyete sunacak dilerim ki aleyhime karar çıkmaz. Normalde tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmayacaktım. Tecpro ya bağlı personel (Onur) benimle dalga geçerek o zaman gidin heyete başvurun dediğinde gittim başvurdum. Raporumda bunların hepsi yazıyor.

İnşallah lehinize bir karar çıkar. Tüketici kanunu ve yönetmeliklerini incelemenizi tavsiye ederim. Haklarınızı bilin ve savunun.

Geri
Yukarı