Tüketici hakem heyeti yavaşlığı

Daha fazla  
Merhaba.

Bundan bir sene önce Amazon'dan Apple AirPods Pro 2. nesil kulaklık almıştım kulaklıkta yaşadığım bağlantı sorunları yüzünden sözde Apple yetkili servisi olan gürgençler servisine gönderdim. Bağlantı sorunu olduğunu tespit edip sadece kulaklıkları değiştirip geri gönderdiler. Cihazı denemeye başladım hem bağlantı problemleri daha fazla hem kozmetik olarak sorunlu hem de şeffaf modda cızırtı yapan iki kulaklık göndermişler. Ben de Apple ile konuştum ama sözde dünyanın en büyük firması biz bir şey yapamayız isterseniz gürgençler denen mahalle telefoncusuna tekrar gönderebiliriz dediler cihazı.

Ben de cihazın sadece problemlerini tespit edin herhangi bir işlem yapmayın notunu ekleyerek gönderdim ve bir hafta sonra cihazda gerçekten bağlantı problemleri olduğunu rapor ederek istersem sadece kulaklıkları değiştireceklerini söylediler. Ben de kabul etmeyip geri istedim cihazı. Raporla birlikte cihazı bana gönderdiler. Yani kendilerinin ne kadar bu işten anlamadıklarını raporlamış oldular (değişim yaptıkları ve bir hafta boyunca test ettikleri cihazın aslında bozuk olduğunu kendileri de raporladı) ben de haklarımdan yararlanmak için önce Amazon ile iletişim kurdum ama Apple 2023 sonu aynı cihazın Type-C olan modelini ürettiği için lightning modeli stoklarda yok diye değişim yapamayacaklarını istersem ürünün şu anki fiyatının yarısı olan 4000 TL'yi bana iade edebileceklerini söylediler. Kabul etmedim. Apple ile konuştum tüketici haklarımdan yararlanarak (ürün iki kere servise gitti ve sorun düzelmedi) iadesini istedim ama kendilerinin yardımcı olamayacaklarını istersem tüketici hakem heyetine başvurabileceğimi söylediler ben de yaşadığım bölgedeki tüketici derneğine başvurarak tüketici hakem heyetine başvurumu yaptım ama neredeyse üç ay oldu hala bir gelişme yok firmanın hala daha savunması istendi gözüküyor zaten bu firmalar tüketiciyi umursamıyorlar süreci uzatıp duruyorlar olan tüketiciye oluyor tüketici hakem heyeti sözde bizi korumak için var ama kaç ay sürer belli değil.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2024-04-01 21.22.01.png
    Ekran Resmi 2024-04-01 21.22.01.png
    36,3 KB · Görüntüleme: 35
Merhaba.

Bundan bir sene önce Amazon'dan Apple AirPods Pro 2. nesil kulaklık almıştım kulaklıkta yaşadığım bağlantı sorunları yüzünden sözde Apple yetkili servisi olan gürgençler servisine gönderdim. Bağlantı sorunu olduğunu tespit edip sadece kulaklıkları değiştirip geri gönderdiler. Cihazı denemeye başladım hem bağlantı problemleri daha fazla hem kozmetik olarak sorunlu hem de şeffaf modda cızırtı yapan iki kulaklık göndermişler. Ben de Apple ile konuştum ama sözde dünyanın en büyük firması biz bir şey yapamayız isterseniz gürgençler denen mahalle telefoncusuna tekrar gönderebiliriz dediler cihazı.

Ben de cihazın sadece problemlerini tespit edin herhangi bir işlem yapmayın notunu ekleyerek gönderdim ve bir hafta sonra cihazda gerçekten bağlantı problemleri olduğunu rapor ederek istersem sadece kulaklıkları değiştireceklerini söylediler. Ben de kabul etmeyip geri istedim cihazı. Raporla birlikte cihazı bana gönderdiler. Yani kendilerinin ne kadar bu işten anlamadıklarını raporlamış oldular (değişim yaptıkları ve bir hafta boyunca test ettikleri cihazın aslında bozuk olduğunu kendileri de raporladı) ben de haklarımdan yararlanmak için önce Amazon ile iletişim kurdum ama Apple 2023 sonu aynı cihazın Type-C olan modelini ürettiği için lightning modeli stoklarda yok diye değişim yapamayacaklarını istersem ürünün şu anki fiyatının yarısı olan 4000 TL'yi bana iade edebileceklerini söylediler. Kabul etmedim. Apple ile konuştum tüketici haklarımdan yararlanarak (ürün iki kere servise gitti ve sorun düzelmedi) iadesini istedim ama kendilerinin yardımcı olamayacaklarını istersem tüketici hakem heyetine başvurabileceğimi söylediler ben de yaşadığım bölgedeki tüketici derneğine başvurarak tüketici hakem heyetine başvurumu yaptım ama neredeyse üç ay oldu hala bir gelişme yok firmanın hala daha savunması istendi gözüküyor zaten bu firmalar tüketiciyi umursamıyorlar süreci uzatıp duruyorlar olan tüketiciye oluyor tüketici hakem heyeti sözde bizi korumak için var ama kaç ay sürer belli değil.
Ben Teknosa da excalibur için dava açtım iade almadıkları için. (Laptopun GTX 1050 GPU su tamamen bozulmuştu ve garantiye 7-8 kere vermeme rağmen yapmamışlardı) Yaklaşık 1 sene sürdü en sonunda bilir kişi geldi bozuk dedi öyle iade edebildim. Çok uzun sürüyor.

Ve aldığınız fiyata iade alıyorsunuz, güncel kurdan isterseniz farklı dava açmanız gerekiyor. Ben 6000 e aldığım laptopu 1 sene sonrası 12 bin tl idi ve ben 6000 iade almıştım.

Geçmiş olsun demek düşer.

Merhaba.

Benim de THH'de bekleyen birkaç tane var. 1 tanesi 1 yılı aştı. Savunması istenen firma dükkanı kapatmış durumda hatta. Ne yapacağım belli değil. En az 3 ayda savunma yapıyor sanırım firmalarda. THH'ye düşen vatandaşlara Allah'tan sabır diliyorum.

Tüketici hakem heyeti'ne eğer gerekli bilgileri doğru girdiyseniz çoğu zaman tüketici lehine karar çıkıyor ancak dosyaların yoğunluğundan dolayı genellikle verilen son tarihte cevaplanıyor. Verilen karardan memnun değilseniz kararı tüketici mahkemesi'ne taşıyabiliyorsunuz bu mahkemenin kararı kesin karar oluyor. Maksimum 1 sene sürebiliyor bu süreç.

Firmaların savunma süresi, istenildiği tarihten itibaren 1 ay ile sınırlıdır. Bu kadar zamanda savunma sisteme işlenmemişse büyük ihtimal firma savunma yapmadı ve süreç sadece sizin ilettiğiniz bilgiler ile değerlendirilecek.

Benim tahminim sıranız geldiğinde bir anda karara bağlanmış olacağı şeklinde hocam.

Onun haricinde, Amazon'un global olarak stokta olmayan ürünlerde "değişim yapma" âdeti pek yok fakat Türkiye'deki kanunlara göre değişim yapmak zorundalar. Amazon'a bu durumu belirtince genelde "siz alacağınız ürünü belirtin aradaki farkı kupon olarak tanımlayacağız" şeklinde prosedür işletiyorlar. Haberiniz olsun hocam.

Ben Teknosa da Excalibur için dava açtım iade almadıkları için. (Laptopun GTX 1050 GPU'su tamamen bozulmuştu ve garantiye 7-8 kere vermeme rağmen yapmamışlardı) Yaklaşık 1 sene sürdü en sonundabilir kişi geldi bozuk dedi öyle iade edebildim. Çok uzun sürüyor.

Ve aldığınız fiyata iade alıyorsunuz, güncel kurdan isterseniz farklı dava açmanız gerekiyor. Ben 6000'e aldığım laptopu 1 sene sonrası 12 bin TL idi ve ben 6000 iade almıştım.

Geçmiş olsun demek düşer.

Hocam ben muadili ile değişimini istedim tüketici derneğiyle konuştuğumda para iadesinin bu günkü miktarıyla yapılmayacağını belirttiler en mantıklısı muadili ile değiştirmek zaten para iadesi alsam da aynı üründen satın alacaktım

Benim de THH'de bekleyen birkaç tane var. 1 tanesi 1 yılı aştı. Savunması istenen firma dükkanı kapatmış durumda hatta. Ne yapacağım belli değil. En az 3 ayda savunma yapıyor sanırım firmalarda. THH'ye düşen vatandaşlara Allah'tan sabır diliyorum.

Hocam benim de var birkaç tane en önemlisi bu dava benim için açtığım davaların çoğu bizim müşteri desteği ve memnuniyeti en yüksek olarak bildiğimiz firmalar.

Bu aksamanın sebebi maalesef ki Türkiye firmalar bu işleyişi bizden daha iyi bildikleri için artık uğraşmak istemiyorlar. para iadesi zaten enflasyon yüzünden ürünün yarısı kadar tutuyor, tüketici hakem heyetine gitsen 1 sene uğraşıyorsun onların da işine geliyor.

Son düzenleme:
Firmaların savunma süresi, istenildiği tarihten itibaren 1 ay ile sınırlıdır.

Ben hiç 1.5 aydan önce savunmanın sisteme girildiğini görmedim. Bende bulunan THH şikayetlerinin hepsi 3-4 ayda savunması geldi yazıyor. Tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde savunmanın sunulması için süre veriliyor fakat hiçbir zaman 1 ayda savunma girildiğini görmedim.
Örnek:

1712047436917.png

Ben hiç 1.5 aydan önce savunmanın sisteme girildiğini görmedim. Bende bulunan THH şikayetlerinin hepsi 3-4 ayda savunması geldi yazıyor. Tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde savunmanın sunulması için süre veriliyor fakat hiçbir zaman 1 ayda savunma girildiğini görmedim.
Örnek:

Eki Görüntüle 2157037

Sisteme 1.5 ayda giriliyor olabilir fakat 1.5 ay süreleri var demek değil. Tebligat satıcıya geç ulaşmış veya Tüketici hakem heyetinin yoğunluğundan kaynaklı sisteme geç girilmiş olabilir.

Her gördüğüm sonuçlanmış örnek sizin attığınız gibi. Evet savunma tam olarak 1 ay sürmüyor fakat 1 ay geçtikten sonra dosya gündeme alındığı gibi karara bağlanıyor.

Forumda bir arkadaşın başvurusu 8 günde karara bağlanmıştı, satıcı ilk günden savunmayı vermiş 7 gün sonra gündeme alınıp karara bağlanmıştı. Satıcılarda bunun farkında olduğundan savunma vermeyip yıldırma politikası izliyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar sizde gündeme alındı süreci ne kadar sürmüştü?

Arkadaşlar sizde gündeme alındı süreci ne kadar sürmüştü?
Ben de bu soru için buradayım diyecektim ki kendi mesajım olduğunu fark ettim. SS'lerden gördüğüm kadarıyla herkesin gündeme alındı ve karara bağlandı aynı gün olmuş. Benim gündeme alındı yazalı 20 gün oluyor. Bu normal mi? Ne yapmam gerek

Son düzenleme:

Geri
Yukarı