Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
Eki Görüntüle 302712
Eki Görüntüle 302711

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

Eki Görüntüle 302713

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
Eki Görüntüle 302714

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

Eki Görüntüle 302715

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

Eki Görüntüle 302716

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Eki Görüntüle 302717

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

Eki Görüntüle 302718

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

Eki Görüntüle 302719

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

Eki Görüntüle 302720
  • İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."
Hocam acaba benim iade sürecim ilgili bir yorum yaparmısınız? Başlığıma bakarsanız çok sevinirim. Bu konulara hakim arkadaşlarında görüşünü merak ediyorum.

Arkadaşlar Kasım 2022'de yaptığım THH başvurusu lehime sonuçlandı, henüz posta yoluyla tebligat ulaşmadı ama Tüketici Bilgi Sistemi üzerinden karar formunu görebiliyorum. Şu anda izlemem gereken yok nedir acaba?

Mini ITX anakartım serviste tamir edilememişti ve servis değişim/iade kararı vermişti, ben de değişim talep etmiştim ancak satıcı firma (DFS Bilgisayar) ellerinde muadil ürün olmadığını söyleyip bana önce uyumsuz (Micro ATX) bir anakart önerdi, kabul etmeyince uyumlu bir anakart bulup fiyat farkı istemişlerdi. Neyse konuyu THH'ye taşıdım ve 5 ay sonunda başvurum olumlu sonuçlanmış oldu. Yalnız DFS'in web sitesine baktığımda hala stokta AM4 soket bir Mini ITX anakart göremiyorum. Acaba bu durumda satıcı firma uyuşmazlık bedelini mi ödemek durumunda kalacak? Yoksa hala AM4 ITX anakart temin edemedikleri için konuyu tüketici mahkemesine mi taşıyacaklar? Aslında ellerinde Mini ITX bir anakart var ama AM5 soket ve liste fiyatı 11900 TL. Benim belirlediğim uyuşmazlık bedeli 5500 TL idi, bu kadar fiyat farkı varken AM5 soket anakartı vermeye yanaşacaklarını sanmıyorum.

Bir de THH karar yazısında ayıplı ürünü satıcıya iade etmem istenmiş ama teknik servis bana bu ürünü hiç göndermedi ki, arıza giderilemiyor dediler ve değişim/iade için kağıt verdiler hepsi bu, ben de nasılsa değişim/iade olacağı için arızalı ürünü geri istemeye gerek duymamıştım. Var mı bir fikriniz bu konuda?

Çok değerli bir konu.

Bir şey sormak istiyorum. Apple'a 1. nesil iPhone SE için "tüm birim değişim" işlemi başlattım. Yani elimde bulunan telefonu ve işlem ücretini verdim, değişim ürünü bekleme süreci başladı. Nisan'ın 14'ünde 20. iş günü doluyor. Apple bana "20 iş günü içinde gelmezse en yakın üst model sağlanır" demişti. Ayın 14'ünde gelmemiş olursa tüketici hakem heyetine başvurmam gerekiyor mu?

Teşekkür edeirm.

1681336591293.png

3 gün sonra 5 ay olacak. Tam altıncı ayda karar kesin geliyor mu? Yoksa uzatma yoluna mı gidiliyor genelde?

Eki Görüntüle 1738010

3 gün sonra 5 ay olacak. Tam altıncı ayda karar kesin geliyor mu? Yoksa uzatma yoluna mı gidiliyor genelde?

6 ay hak düşürücü süre veya zamanaşımı süresi değildir; bir düzen süresidir. Türkçesi şu ki, 6 ayı geçse bile heyetin sorumluluğu yok, ki genelde 6 ayı aşıyor.

Çok değerli bir konu.

Bir şey sormak istiyorum. Apple'a 1. nesil iPhone SE için "tüm birim değişim" işlemi başlattım. Yani elimde bulunan telefonu ve işlem ücretini verdim, değişim ürünü bekleme süreci başladı. Nisan'ın 14'ünde 20. iş günü doluyor. Apple bana "20 iş günü içinde gelmezse en yakın üst model sağlanır" demişti. Ayın 14'ünde gelmemiş olursa tüketici hakem heyetine başvurmam gerekiyor mu?

Teşekkür edeirm.

Apple'ın belirttiği 20 günü eğer ki ispatlayabilecek belgelere sahipseniz evet 20 günü geçince heyete başvurun ancak böyle bir belge yoksa 30.günüN dolmasını beklemeniz gerekiyor heyete başvurabilmek için.

Arkadaşlar kasım 2022'de yaptığım THH başvurusu lehime sonuçlandı, henüz posta yoluyla tebligat ulaşmadı ama tüketici bilgi sistemi üzerinden karar formunu görebiliyorum. Şu anda izlemem gereken yok nedir acaba?

Mini ITX anakartım serviste tamir edilememişti ve servis değişim/iade kararı vermişti, ben de değişim talep etmiştim ancak satıcı firma (DFS bilgisayar) ellerinde muadil ürün olmadığını söyleyip bana önce uyumsuz (Micro atX) bir anakart önerdi, kabul etmeyince uyumlu bir anakart bulup fiyat farkı istemişlerdi. Neyse konuyu THH'ye taşıdım ve 5 ay sonunda başvurum olumlu sonuçlanmış oldu. Yalnız DFS'in web sitesine baktığımda hala stokta AM4 soket bir mini ITX anakart göremiyorum. Acaba bu durumda satıcı firma uyuşmazlık bedelini mi ödemek durumunda kalacak? Yoksa hala AM4 ITX anakart temin edemedikleri için konuyu tüketici mahkemesine mi taşıyacaklar? Aslında ellerinde mini ITX bir anakart var ama AM5 soket ve liste fiyatı 11900 TL. Benim belirlediğim uyuşmazlık bedeli 5500 TL idi, bu kadar fiyat farkı varken AM5 soket anakartı vermeye yanaşacaklarını sanmıyorum.

Bir de THH karar yazısında ayıplı ürünü satıcıya iade etmem istenmiş ama teknik servis bana bu ürünü hiç göndermedi ki, arıza giderilemiyor dediler ve değişim/iade için kağıt verdiler hepsi bu, ben de nasılsa değişim/iade olacağı için arızalı ürünü geri istemeye gerek duymamıştım. Var mı bir fikriniz bu konuda?

TKHK madde 11/3'e göre "ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır."

Günümüzde yaşadığımız devalüasyon ve üstüne hakem heyeti kararının 6 ay civarı çıkması beraber değerlendirildiğinde, elektronik ürünlerin dolar üzerinden fiyatlandırılmaya gidilmesi ve her geçen ay hatta hafta/gün neticesinde ürünlerin fiyatları artmaktadır. Neticede dava tarihinde misal 10 bin TL olan uyuşmazlığa konu ürünün karar tarihindeki fiyatı 13 bin olabilmektedir. İlaveten 6 ayın sonunda satıcının stokunda ilgili ürün kalmamakta ve yukarıda belirttiğim TKHK madde 11/3 hükmü biz tüketicilerin aleyhine karşı tarafın ise lehine manalar çıkarmamıza sebep olmaktadır.

Eğer ki değişimi talep edilen ürünün kendisi stokta yoksa ve emsalleri de fiyat bandı daha yukarılarda ise, öncelikle fiyatı yakın olan ürünün muadili talep edilebilir.

Eğer karşı taraf buna yanaşmazsa, sizin değişim talep ettiğiniz ürünü bir şekilde piyasadan kendisi tedarik etmeli ve size teslim etmelidir.

Eğer buna da yanaşmıyorsa, ilgili ürününüze dair piyasada kısa bir araştırma yaparak rayiç bedeli tespit edilmeli ve karşı taraftan bu bedel talep edilmelidir. Özellikle bu paragraftaki duruma yanaşmamaları hâlinde, tüketici hakem heyetine başvurarak seçimlik haklardan iadeyi seçebilirsiniz. Lakin yukarılarda izah ettiğim devalüasyon ve dolar bazında fiyatlandırmadan kaynaklı aradaki fiyat farkını da ayrıca talep edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak; iade, ayıpsız misli ile değişim, tamirat, ayıp oranında indirim seçimlik haklarından (TKHK m.11/1) birini kullanmış olsanız bile TBK uyarınca tazminat hakkınız saklıdır. Bu şu demektir; sizin sorunuza göre cevaplarsak, yukarıda anlatılanlara ilave seçenek olarak, tüketici hakem heyetinden iade seçip, ödediğiniz parayı alısınız; ardından asliye hukuk mahkemesinde devalüasyon ve dolar bazında fiyatlandırmadan kaynaklı farkı ve ilaveten bu süreç boyunca yaşadığınız mağduriyetin temsili olarak bir meblağı tazminat davasına konu edebilirsiniz. Tazminat davanızdaki talepleriniz için karşı tarafı durumdan haberdar ettiğiniz tarihten itibaren işlemek üzere faiz de talep edebilirsiniz.

Merhaba, İtopya'dan aldığım Razer Seiren X markalı mikrofonun garantisi dolmadan ses sorunları çıkarmaya başladı. Bu sebeple İtopya ile iletişime geçip garantisine gönderdim ve ürünün sıkıntılı olduğunu söyleyip, değişim kararı çıkardılar ancak ellerinde Razer Seiren X bulunmadığını muadili olan Razer Seiren X V2 14dolar+ KDV ile gönderebileceklerini söylediler. Razer'ın kendi sayfasından ürünlerin ikisini de almaya çalıştığımda ikisinin de 100 dolar olduğunu gördüm. Bu ek ücreti ödemeyeceğimi söylediğim zaman benimle pazarlık yaparak KDV dahil 10 dolar istediler. Ürünlerin Türkiye tedarikçisi fiyatını baz aldıklarını söylediler. Ben de bu ücreti ödemeyeceğimi söyledim. Son olarak "stoklarımızda değişim ürünü olmadığı ve tarafınıza üst model ürün sunulduğu için fiyat farkı doğmaktadır. Ücret iade hakkınız bulunmaktadır. Teklifleri kabul etmemeniz halinde kaydınız kapatılacaktır." bu mesajı attılar. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı? @@BilgisayarKurdu

Tüketici hakem heyetine gidin. Sizden ne olursa olsun ilaveten ücret talep etme hakları yok. Piyasadaki en cibiliyetsiz firma tecrübelerime binaen İtopya'dır. Net.

Bende de aynı durum var hangisini seçtiniz?

Tüketici hakem heyetine başvurun cayma hakkının kullanılmasını engellenmesi başlığıyla. Net kazanacaksınız. Ayrıca genel hükümlere göre asliye hukuk mahkemesinde heyet kararı elinize ulaştıktan sonra tazminat davası açın.

6502 sayılı kanunda yer alan diğer talepler
Bedel iadesini içeren sözleşmeden dönme
Ayıp oranında bedel indirimi

Bunlar ayıplı mal karşısında talep edilen haklardır. Siz cayma hakkınızın kullandırılmaması ile karşı karşıyasınız. Malda ayıp varsa bunlardan birini de TKHK madde 11/3 seçebilirsiniz. Lakin malda ayıp yoksa sadece tek hakkınız var o da cayma hakkının engellenmesi gerekçesi ile heyete başvurmak.

Son düzenleme:
Cw ayıp değildir 5 ekran kartından 4'ünde var bende de var ve zararı yok servis normal olarak sorunsuz deyip sana geri döner.

Ses çok fazla geliyorsa o zaman işlem uygularlar.
CW ayıptır, net ortamındaki lakırtılar ile sorun değildir, performansa etkisi yoktur diyerek ayıbı normalleştirmeyelim. O kadar paralar veriyoruz, o sesi duymak zorunda değiliz. O 5 karttan 4'ünde var ama 1'inde yok; neden o biri ben olmayayım; diğer 4'ü o bir kişiden daha mı az para veriyor da aynı kalitede ürün alamıyor.

Tüketicilere eşit hizmet ilkesi ile muamele edilmelidir. Bahsettiğiniz 5 kişiden 4'ü eşit iken diğer 1'i o 4'ü ile eşit değildir; bunun Türkçesi de 4'üne verilen ürünler ayıplıdır.

CW'nin ayıp kapsamında değerlendirildiğine dair tonla heyet kararının mevcut olması da cabası.

Geç kalırsa sen doğrudan haklı çıkarsın. Tavsiyem ilgili heyetin cep numarasını belediye web sayfasından bul ve ara. Konuyu takip ettiğini ifade et, kanuni sürelerin aşılması durumunda doğrudan kendinin lehine karar çıkarılması gerektiğini hatırlat.
Savunma süresi kendilerine senin dilekçenin tebliğini müteakip 30 gündür. 41 gün olması savunmalarını göndermedikleri veya heyetin hâlâ karşı tarafın savunmasını beklediği manasına gelmez. Savunması gelmiş olsa bile sisteme buna dair ibare koymaya hâlâ fırsat bulamamış olabilirler; ya da savunması gelmemişse, karar aşamasına geçildiğinden yine sisteme buna dair ibare koymamış olabilirler. Bu ibare koyamama durumu tamamen iş yükünün fazlalığı ile alakalı bir şey.

Arkadaşlar Asus laptopum için
Firma Unvanı,
Vergi Numarası,
Mersis Numarası bilgilerine nasıl ulaşabilirim acaba?
Lütfen yardımcı olun?
laptop'umu Vatan'dan almıştım.
Kimse yardımcı olmadığı için bir de buraya yazıyorum.

@çokdüşünenbiri bazı hâllerde heyet 6 ayı 3 ay daha uzatabiliyor; onu da eklemeyi unutmuşum.

Dosya Ekleri

• screenshot.2023-04-21 (70).jpg
    screenshot.2023-04-21 (70).jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

Uzun uzun cevap vermişsiniz çok teşekkürler. Karar çıktığında ellerinde 11900 TL değerinde bir Mini-ITX anakart mevcuttu ancak kendilerine kararın tebliğ edildiğini ve kendilerinden cevap beklediğimi ilettikten birkaç gün sonra o kartın stoğu ne hikmetse bitiverdi. Bence dönüp dolaşıp onu vermek zorunda kalacaklarını anlayıp siteden stoğunu kaldırdılar. Gerçi o kartı vermelerini beklemiyordum zaten elimdeki işlemci ve RAM ile zaten uyumlu da değil ama verselerdi yükseltme yapardım. Fakat şu an ellerinde hiçbir Mini-ITX anakart yok görünüyor. İcra müdürlüğüne başvurmak için de 15 günlük sürenin dolmasını bekliyorum, itirazda bulunmazlar ise kararın icrasını başlatacağım. İtirazda bulunurlarsa mecbur mahkemeye götüreceğim ama mahkemede de lehime bir karar çıkar diye düşünüyorum. Mahkeme süreci ile uğraşmadan bir karar çıkarsa daha iyi olur tabii.

Bunlar distribütörler üzerinden ürün getirip satan firmalar. Kendi stoklarında yoksa bile distribütörden talep edip getirmeleri gerek diye düşünüyorum. Para iadesine de yanaşmıyorum. 2,5 yıl önce 1100 TL'ye alınmış anakart, ben ikinci sahibiyim. Şimdi 1100 TL'ye 7-8 senelik Mini-ITX anakart bile bulunmuyor. Para iadesi isteyip devalüasyon kaynaklı farkı talep etmek için mahkemeye götüresim yok ama iş o raddeye gelirse de götüreceğim geri adım atmak yok. Hep geri adım atıyoruz diye bu kadar rahat davranıyorlar zaten.

Uzun uzun cevap vermişsiniz çok teşekkürler. Karar çıktığında ellerinde 11900 TL değerinde bir Mini-ITX anakart mevcuttu ancak kendilerine kararın tebliğ edildiğini ve kendilerinden cevap beklediğimi ilettikten birkaç gün sonra o kartın stoğu ne hikmetse bitiverdi. Bence dönüp dolaşıp onu vermek zorunda kalacaklarını anlayıp siteden stoğunu kaldırdılar. Gerçi o kartı vermelerini beklemiyordum zaten elimdeki işlemci ve RAM ile zaten uyumlu da değil ama verselerdi yükseltme yapardım. Fakat şu an ellerinde hiçbir Mini-ITX anakart yok görünüyor. İcra müdürlüğüne başvurmak için de 15 günlük sürenin dolmasını bekliyorum, itirazda bulunmazlar ise kararın icrasını başlatacağım. İtirazda bulunurlarsa mecbur mahkemeye götüreceğim ama mahkemede de lehime bir karar çıkar diye düşünüyorum. Mahkeme süreci ile uğraşmadan bir karar çıkarsa daha iyi olur tabii.

Bunlar distribütörler üzerinden ürün getirip satan firmalar. Kendi stoklarında yoksa bile distribütörden talep edip getirmeleri gerek diye düşünüyorum. Para iadesine de yanaşmıyorum. 2,5 yıl önce 1100 TL'ye alınmış anakart, ben ikinci sahibiyim. Şimdi 1100 TL'ye 7-8 senelik Mini-ITX anakart bile bulunmuyor. Para iadesi isteyip devalüasyon kaynaklı farkı talep etmek için mahkemeye götüresim yok ama iş o raddeye gelirse de götüreceğim geri adım atmak yok. Hep geri adım atıyoruz diye bu kadar rahat davranıyorlar zaten.
- İcra müdürlüğüne başvurmak için de 15 günlük sürenin dolmasını bekliyorum, itirazda bulunmazlar ise kararın icrasını başlatacağım. (15 günün dolmasını beklemenize gerek yok bekleseniz de zararı olmaz; tüketici mahkemesine itiraz edilmesi kararın icrasını durdurmaz. )

- Bence dönüp dolaşıp onu vermek zorunda kalacaklarını anlayıp siteden stoğunu kaldırdılar. (Sitelerinde görünmese bile bir şekilde tedarik edebiliyorlar; başıma geldi oradan biliyorum; yani sitelerinde görünmese bile size ilgili ürünü verebilirler.) Bunlar distribütörler üzerinden ürün getirip satan firmalar. Kendi stoklarında yoksa bile distribütörden talep edip getirmeleri gerek diye düşünüyorum. (dediğiniz şekilde gelişiyor zaten olaylar)

- Haklısınız; bu ekonomik dalgalanma düzeyinde misli ile değişim en mantıklı olanı.

- İcra müdürlüğüne başvurmak için de 15 günlük sürenin dolmasını bekliyorum, itirazda bulunmazlar ise kararın icrasını başlatacağım. (15 günün dolmasını beklemenize gerek yok bekleseniz de zararı olmaz; tüketici mahkemesine itiraz edilmesi kararın icrasını durdurmaz. )

- Bence dönüp dolaşıp onu vermek zorunda kalacaklarını anlayıp siteden stoğunu kaldırdılar. (Sitelerinde görünmese bile bir şekilde tedarik edebiliyorlar; başıma geldi oradan biliyorum; yani sitelerinde görünmese bile size ilgili ürünü verebilirler.) Bunlar distribütörler üzerinden ürün getirip satan firmalar. Kendi stoklarında yoksa bile distribütörden talep edip getirmeleri gerek diye düşünüyorum. (dediğiniz şekilde gelişiyor zaten olaylar)

- Haklısınız; bu ekonomik dalgalanma düzeyinde misli ile değişim en mantıklı olanı.

Evet karar tebliğ edilir edilmez icra edilebiliyormuş ama biraz bekleyeyim dedim. İletişime geçtiğimde kararı bize maille iletin demişlerdi, maili atalı bugün 10 gün olmuş hala cevap gelmedi. Bayramdan sonraki ilk iş icra müdürlüğüne başvurmayı düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler, iyi bayramlar dilerim.

Hocam konudan bağımsız olarak bilginiz var ise bir şeyde ben sorabilirmiyim benimde telefonumu teknik servis kullanıcı hatası diyerek tamir etmiyor THH başvurmayı düşünüyorum fakat süreç uzun sürüyor okuduğum kadarı ile ben telefonumu farklı bir yerde yaptırıp THH başvurursam sonuç çıktığı zamanda hakkımı savunabilirmiyim? Telefonu kullanmam gerekiyor malum ufak bir arıza fakat tamir etmiyorlar. Bilginiz var mıdır?

@palamutyaşar

Yeni konular

Geri
Yukarı