Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Konuyu bilen açığa kavuştursun lütfen. Soru üstüne soruda sormayın ben sordum bilen kişi cevap verecektir.
Hepsiburada mesaj attı bana konuyu ben açmadım kendileri açmıştı ve müşteri hizmetinden böyle mesaj aldım.
369618

Son düzenleme:
@SunSet Tahminen süreç lehinize sonuçlanmış olacak ki Hepsiburada'dan böyle bir istek tarafınıza ulaşmış. Öncesine şikayeti açtığınız ilçede bulunan Tüketici Temsilcilerini arayarak bilgi alın, daha sonra gönderim sağlayabilirsiniz; değişim - iade talebinde bulunduysanız.

@SunSet Tahminen süreç lehinize sonuçlanmış olacak ki Hepsiburada'dan böyle bir istek tarafınıza ulaşmış. Öncesine şikayeti açtığınız ilçede bulunan Tüketici Temsilcilerini arayarak bilgi alın, daha sonra gönderim sağlayabilirsiniz; değişim - iade talebinde bulunduysanız.
Aradım cevap veren yok bugün kargo kodu son olduğu için gönderdim. Mesajı gece yani 3.günü gördüm.

Anladım, zaten iade kodu vermişler ürün için. Tahminen kısa süre içerisinde iadeniz gerçekleşecektir.
THH bugün aradım sonuç çıkmadı dedi. Durumu anlattım HB burada iade oluşturdular cihazı benden istediler dedim. THH cihazı niye gönderdiniz sonuçlanınca cihazı THH gösterip bilirkişi göndereceklerini dedi. Ama iade ederlerse şikayetinizden vazgeçersiniz dediler. HB aradım 2 iş gününde geri dönüş sağlanacak falan dedi. HB memnuniyet için mi cihazı erkenden iade oluşturdular acaba? Müşteri hizmetleri de tam bilmiyor aradığımda.

@SunSetÖncesinde şikayeti açtığınız ilçede bulunan Tüketici Temsilcilerini arayarak bilgi alın, daha sonra gönderim sağlayabilirsiniz.
Hepsiburada mağduriyet yaşatmamak için - THH heyetini beklememek için iade kabul ediyor olabilir.
İlerleyen günlerde anlaşılır, Hepsiburada'yı arayıp durumu takip etmelisin.

Aradım cevap veren yok bugün kargo kodu son olduğu için gönderdim. Mesajı gece yani 3.günü gördüm.
Arıyorum onlarda beklemeni söylüyorlar. 2 gün içerisinde cevap gelecek diyorlar. Hayırlısıyla hallederim inşallah. Bir hevesle yolladım kargoyla. Bende Gebze'deyim. HB deposuna yakınım kargoyla gönderin dediler elle almıyoruz demişlerdi. Buraya yazarak bu bilgisayarı olanlar için ne yapacaklarını ve ne yaşadığımı öğrenirler diye yazıyorum.

Olumlu geri dönüş sağlamayacak olsalar iade kodu verip ürünü geri çağırmazlardı diye tahmin ediyorum. Kısa süre içerisinde paran iade edilir ve THH başvurusunu iptal edersin diye umuyorum, süreç hakkında bilgilendirirsin bizi; konuyu zaten takipteyim.

Olumlu geri dönüş sağlamayacak olsalar iade kodu verip ürünü geri çağırmazlardı diye tahmin ediyorum. Kısa süre içerisinde paran iade edilir ve THH başvurusunu iptal edersin diye umuyorum, süreç hakkında bilgilendirirsin bizi; konuyu zaten takipteyim.
Yeni bir mesaj daha geldi ve talep işlemi devam ediyor.
371262

Hocam 2300 TL iade edeceklernve 300 TL yakın hediye çeki yani 2600 e yakın bir fiyatta başka bir bilgisayar alabileceğimi söylediler. Lenovo aynı özellikte bilgisayarı var ve fazla bütçem yok iade paramınalıp bekliyeyim mi yoksa başka markanın aynı özellikte ya da aynı fiyatta bilgisayarı mı alayım?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı