Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Bırak ödeme parayı, onlar senden almak için çabalasınlar.

Olay 8 ay önceydi parayı mecburen çoktan ödedim zaten. Okuduğum yerde banka biraz uzaktaydı parayı verdikleri IBAN'a atmamı istiyorlardı. Red çıktıktan sonra ödemeyi o gün yağmurlu diye yarın yapayım dedim yüzsüzler bir de bugün ödemezseniz icra göndeririz diye tehdit ettiler nasıl ödemeyeyim. Ödemeyi alana kadar da 1 saatte bir mesaj atıyorlardı ödeyin diye.

Virüsten önce Vodafone hattıma 1500 TL fatura gelmiş. Ben aylık 5 TL ödüyorum birde tarifeyi açtığımda kısıtlaması için. Çalışanlara sordum ben bu kadar ne yapmışım diye, GameFlix'den oyun almışsınız dedi. Gittim kaymakamlığa dilekçe verdim. 1-2 ay sonra PTT'ye zarf gelmiş, zarfın içinde dilekçemin reddedildiği yazıyor.

Anlıyorum seni. İnsanın kendi tercihi, ihtiyaç duyma durumu haricinde birilerinin dayatması veya insanın aklına girmesi ile satın alınan çoğu şey; sonradan pişmanlık hissi uyandırıyor insanda. Hele sözleşme ile ürün almak gibi şeyler daha da yanlış artık bu devirde. İnternetten - uzaktan satın almak en mantıklısı, güvenilir bir siteden aldığında çok çeşitli haklara sahip oluyorsun.

Senin için şu aşamada yapabileceğimiz bir şey yok, deneyimlerini paylaştığın için çok teşekkür ederiz. Fiziken satın almış olman da cayma anlamında önemi haklarının kaybolmasına sebep oluyor aynı zamanda. Bunun yanında sana verilen faturada ürünün içeriğine dair de net bilgiler yer alması gerekiyor. Söz ile taahhüt olmaz. Ne ürün aldıysanız faturada net bir biçimde görmelisiniz. Satış sözleşmesinde hepsini net bir şekilde görmelisiniz. Çok geçmiş olsun @Furkan45
Virüsten önce Vodafone hattıma 1500 TL fatura gelmiş. Ben aylık 5 TL ödüyorum birde tarifeyi açtığımda kısıtlaması için. Çalışanlara sordum ben bu kadar ne yapmışım diye, GameFlix'den oyun almışsınız dedi. Gittim kaymakamlığa dilekçe verdim. 1-2 ay sonra PTT'ye zarf gelmiş, zarfın içinde dilekçemin reddedildiği yazıyor.
Bilgin dahilinde olmadan böyle bir olay gerçekleşiyor ise bilişim şubeye başvur direkt olarak. Bilgin dahilinde olan bir satın alma durumu - sonrasında ortaya çıkan mağduriyet için THH doğru adres.
Ancak bilgin dahilinde olmadan gerçekleşen bir harcama için THH yanlış adres, adli mercilere başvurman gerekir hemen.

incehesap veya gittigidiyor gibi yerlerden alışveriş yapmayın. Satıcılar rezalet olduğu gibi aracının da satıcılar üzerinde neredeyse hiçbir yetkisi - yaptırımı olmuyor, gücü olmuyor. Kirasını - komisyonunu veren istediğini yapabiliyor anlayacacağın.

Servise gitmesinde ve 20 gün beklemende anormal bir durum yok. Satıcı doğru olanı yapmış, bu tip durumlarda bazı satıcılar o parmak izli olan monitor'ü de başkalarına sattığından problem yaratmayıp hemen değiştirebiliyor. Örneği geçen bir arkadaş Sinerji'den monitör aldı ve ölü nokta çıktı, hemen değişimini yapmışlar; o monitör farklı birine elden satılır çok yüksek ihtimalle.

Ürün sana yeni bir kapalı kutuda sıfır olarak tekrar yollanırsa kabul et. Ben genelde gönderdiğim ürünün iç kutusuna ufak bir bant yapıştırırım. Bunu servis veya satıcı fark edemez, aynı ürünü bana geri yollamaya kalkarlarsa bu şekilde çözebiliyorum. Henüz aynı kutu ile gelen olmadı hiç :)

Sen bekle, servis değişimini onaylar onun hiç merak etme; yeni cihaz zaten.

Yanlış bilgi vermeyelim, haklı isen ve hakkını aramayı biliyorsan kazanırsın. Baştan mağdur olmamak için bilinçli davranmak ise mantıklı bir davranış evet.

Hocam ben ürün gitmeden önce kutusunun üzerindeki her yeri video ile çektim seri numarası vs duruyor. Aynı ürünü yollarlarsa anlarım yani. Sorun yok diyorsunuz peki bekleyeyim bakalım umarım uğraştırmazlar o kadar para verdim şu zor dönemde.
incehesap veya gittigidiyor gibi yerlerden alışveriş yapmayın. Satıcılar rezalet olduğu gibi aracının da satıcılar üzerinde neredeyse hiçbir yetkisi - yaptırımı olmuyor, gücü olmuyor. Kirasını - komisyonunu veren istediğini yapabiliyor anlayacacağın.

Servise gitmesinde ve 20 gün beklemende anormal bir durum yok. Satıcı doğru olanı yapmış, bu tip durumlarda bazı satıcılar o parmak izli olan monitor'ü de başkalarına sattığından problem yaratmayıp hemen değiştirebiliyor. Örneği geçen bir arkadaş Sinerji'den monitör aldı ve ölü nokta çıktı, hemen değişimini yapmışlar; o monitör farklı birine elden satılır çok yüksek ihtimalle.

Ürün sana yeni bir kapalı kutuda sıfır olarak tekrar yollanırsa kabul et. Ben genelde gönderdiğim ürünün iç kutusuna ufak bir bant yapıştırırım. Bunu servis veya satıcı fark edemez, aynı ürünü bana geri yollamaya kalkarlarsa bu şekilde çözebiliyorum. Henüz aynı kutu ile gelen olmadı hiç :)

Sen bekle, servis değişimini onaylar onun hiç merak etme; yeni cihaz zaten.

Yanlış bilgi vermeyelim, haklı isen ve hakkını aramayı biliyorsan kazanırsın. Baştan mağdur olmamak için bilinçli davranmak ise mantıklı bir davranış evet.

hocam merhaba.
Incehesap bugun bu cevabı attı.
Daha önce kullanılmış monitor oldugu yetmezmiş gibi ölü piksel var diyorlar.

Değerli Müşterimiz,

Üründe ölü piksel olduğu için ölü piksel kontrolu için servise gönderilmiştir.

Saygılarımızla,

İncehesap.com

Sizce değiştirirler mi? Dava açtım ama ölü piksel olduğunu bilmiyordum yazamadım tüketici
Değerli Müşterimiz,

Üründe ölü piksel olduğu için ölü piksel kontrolu için servise gönderilmiştir.

Saygılarımızla,

İncehesap.com

heyetine sadece 14 günlük iade hakkı kapsamında değişim istediğimi söyledim.

Son düzenleme:
@BilgisayarKurdu merhaba. Anker Q10 marka kulaküstü bluetooth kulaklığı satın alacağım fakat ürünün ses performansından memnun kalmama ihtimalime karşı iade hakkımın bulunmasını istiyorum. Bazı mağazalar kulaklıkları hijyen ürünü diye almıyormuş. Fakat benim aldığım kulaklık kulak içi bile değil, kulak üstü. Sizce kulaklığı beğenmesem ve iade edecek olsam, iadeyi mağazanın kabul etmemesi durumunda THH'ye başvursam ben haklı olur muyum? Kulaklığı beğenmeyeceğimi sanmıyorum ama yine de merak ediyorum bu konuyu. Daha önce de kafaüstü kulaklık alırken bunun yüzünden çok fazla düşünüp sipariş etmiştim ama kulaklığı beğendiğim için sorun olmadı.

Tüm süreç ne kadar sürmekte onu merak ediyorum arkadaşlar. Öğrenciyim okullar da açıldı haliyle.
Arkadaşlar, bundan birkaç ay önce laptopımu ekranda ışık sızması var diye teknik servise yolladım. Sorunumu giderdiler ancak yeni taktıkları ekran, benim eski ekranımın verdiği netliği ve kaliteyi bana göstermiyordu. Tekrar servise yolladım ancak sorun yok dediler. Kim laptopu görse ne olmuş diye soruyordu. Kısacası defalarca yolladım ancak hiçbir şey düzeltmemişlerdi. İlk ekranım HD kalitede iken şu an takılı ekran HD değil. Ve ekranda bir acayip sanki karıncalı. Kısacası ben hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum. Mağduriyetimin giderilmediğini düşünüyorum. Sizce göndermeli miyim? Sizin kararınız nedir? İyi geceler.

@Pisst0nn Dönüş alırsan bilgi aktarırsın, servis değişimi verir yüksek olasılıkla.
@BilgisayarKurdu merhaba. Anker Q10 marka kulaküstü bluetooth kulaklığı satın alacağım fakat ürünün ses performansından memnun kalmama ihtimalime karşı iade hakkımın bulunmasını istiyorum. Bazı mağazalar kulaklıkları hijyen ürünü diye almıyormuş. Fakat benim aldığım kulaklık kulak içi bile değil, kulak üstü. Sizce kulaklığı beğenmesem ve iade edecek olsam, iadeyi mağazanın kabul etmemesi durumunda THH'ye başvursam ben haklı olur muyum? Kulaklığı beğenmeyeceğimi sanmıyorum ama yine de merak ediyorum bu konuyu. Daha önce de kafaüstü kulaklık alırken bunun yüzünden çok fazla düşünüp sipariş etmiştim ama kulaklığı beğendiğim için sorun olmadı.
Müşteri memnuniyetine önem veren bir yerden alırsan, ürünü 1-2 gün içerisinde sana geldiği gibi korunaklı - kutu içeriği ve ürüne hiçbir değişiklik - zarar gelmeden gönderirsen problem yaşamazsın. Yaşarsan da THH sonrası hakkını alırsın.

Ancak kulaklık konusunda müşteri memnuniyetine önem vermeyip de çakallık peşinde koşan bazı satıcılar problem yaratıp sanki siz ürünü pis şekilde göndermişsiniz gibi empoze edebiliyor heyetlere.
Senin yapacağın ilk iş mutlaka güvenilir bir siteden ve satıcıdan almak. Hepsiburada.com üzerinde hepsiburada satıcısından bulabiliyorsan alabilirsin.

Koşulsuz şartsız iade konusunda Hepsiburada kadar az yaşadığım başka firma yok açıkçası. Burada önemli olan kimden aldığın yani. 4 ay sonuçlanmasını bekledikten sonra çok da anlamı kalmıyor davayı kazanmanın. Kaliteli satıcıdan al, zaten memnun kalırsın.
Tüm süreç ne kadar sürmekte onu merak ediyorum arkadaşlar. Öğrenciyim okullar da açıldı haliyle.
Arkadaşlar, bundan birkaç ay önce laptopımu ekranda ışık sızması var diye teknik servise yolladım. Sorunumu giderdiler ancak yeni taktıkları ekran, benim eski ekranımın verdiği netliği ve kaliteyi bana göstermiyordu. Tekrar servise yolladım ancak sorun yok dediler. Kim laptopu görse ne olmuş diye soruyordu. Kısacası defalarca yolladım ancak hiçbir şey düzeltmemişlerdi. İlk ekranım HD kalitede iken şu an takılı ekran HD değil. Ve ekranda bir acayip sanki karıncalı. Kısacası ben hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum. Mağduriyetimin giderilmediğini düşünüyorum. Sizce göndermeli miyim? Sizin kararınız nedir? İyi geceler.
Kesinlikle THH'ye başvurmalısın en hızlı şekilde. Belirttiğin problem 6 ay içersinde gerçekleşti ise koşulsuz şartsız iade veya değişim hakkına, geriye dönük olarak sahipsin. 6 ay sonrasında gerçekleşti ise de ürününü bilir kişi inceler, paneli söker ve arkasında yazan model numaralarından ürünün özelliklerini bulur. Çözünürlüğün de ötesinde panelin aynı marka model olup olmaması - panel türü ve özelliklerini de inceler bilir kişi.

Her halükarda kazanırsın, doğru kişiyi şikayet et yeter ki.

Son düzenleme:
Hocam çok teşekkür ederim size ürün 2500+ üstü kaymakamlığa mı yoksa il ticaret müdürlüğüne mi gideceğim? Zaten ekranım yapılsaydı bu kadar uğraşmazdım. Sorun bu 2 aydır mevcuttur. Ben bile fark etmedim yakınlarım fark etti. 6 ay içerisinde derken 1 ay içerisinde olma ihtimali var mı? Ayrıca hocam ben değişim isteyeceğim ancak laptopumun bir benzerini bile bulamadım bulduysam bile ya FreeDOS ya da ekran kartı daha düşük segmentte. Üst model verme ihtimalleri var mı? Olay 6 ay içerisinde oldu şimdi ben THH ye gitsem anında bir karara varıcaklar mı? Hocam tüm sorularımı yanıtlarsanız çok rahatlarım. İyi geceler :D.

Hayır anında karara bağlanmaz elbette, 2-3 ay zaman alır. Son 2 haftası leptop elinde olmayabilir, ama geri kalan vakit kullanabilirsin. İlk 6 ay içerisinde problem yaşadığın ve tamir sonrasında da şikayetlerin devam ettiği için; bilir kişi onayı ile değişim veya iade hakkı elde edebilirsin bunu söylüyorum. E-Devlet üzerinden THH'ye başvurman yeterli, kaymakamlığa fiziken gitmene gerek yok.
İl Ticaret Müdürlüğü ile vs bir işin yok. İlçe Hakem Heyeti yardımcı olacak sana.

Geri
Yukarı