Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Arkadaşlar faturada ne yazıyor ise orayı girin bilgi olarak. Şikayette bir hedef - yön bildirmekten ziyade yalnızca "X web veya fiziksel mağazasından Y tarihinde aldım ve Z problemi ile karşılaştım. Ürünü X adresindeki yetkili Türkiye Distribütörü / İthalatçı garantiye gönderdim ancak şu sebeple olumsuz dönüş aldım. Şeklinde bilgi notu ve gerekli boşluklara faturada yer alan bilgileri yazarsanız yeterlidir.

Zaten sizden ilk sayfada istenen bilgiler fatura bilgileridir. Servis veya satıcı veya aracı olarak düşünmeyin. Elinize ulaşan ürünün faturasına odaklanın. Tüketici olarak servisi - distribütör firmayı vs bilmek zorunda değilsiniz. Öyle olsa karışıklıkların önünü kesemezler zaten. Her zaman fatura bilgisi girin ve probleminizi yalın bir şekilde ifade edin.

@BilgisayarKurdu faturada ismi yazan kişinin mi hakem heyetine başvurması lazım?
@BilgisayarKurdu kusura bakma tekrar rahatsız ediyorum. Konuma bakmışın, servis RAM'i takacağını ama hard disk konusunda hala kullanıcı tarafından takılan HDD diyorlar. Tüketici hakem heyetine başvuracağım fakat sonuç nasıl işler? E devletten mi yoksa il hakem heyetinden mi başvuru yapmalıyım? Hard diskin benim takmaıdğımı nasıl kanıtlayabilirim?
Tüketici hakem heyetine başvurulduğunda herhangi bir ücret ödemek gerekiyor mu? Eğer firma itiraz ederse mahkeme ücretini kim karşılıyor?

Son düzenleme:
Eğer HDD ile alakalı herhangi bir işlem yapmadığından eminsen e-Devlet üzerinden başvurabilirsin. Bir ücret ödemene gerek yok.

Laptopa herhangi bir ilave yapmadım, zaten cihazın özelliklerini seri no ile arattığımda ne çıkıyorsa cihazda vardı. Fakat servis kullanıcı tarafından takılan HDD arızalı olduğunu, kontrol yapıldığında farklı marka olduğunu iddiaa ediyorlar. Hepsiburada'ya mesaj attığımda servis raporu iade olarak yazılırsa işlemleri başlatacağını söyledi. Servis iade raporu için ne yapmam lazım? THH'ne başvurunca hard diskin tarafımdan değişiklik yapılmadığını nasıl ispatlarım?

@BilgisayarKurdu
-Burada merak ettiğim konu, ürünün kutusunu açtık diye gerçekten almak zorunda mıyız? Ürünü kutudan çıkartıp denemeden evet veya hayır nasıl diyeceğiz?
-Ürünü kutusundan çıkartık, sorunu kusuru yok ama içimize sinmesi. Kutusuna ve kendisine zarar vermeden tekrar kutusuna koyup iade istedik ama alıcı bunun kutusunu açtın, tekrar satılabilirlik gitmiştir, diyip almazsa THH ne nasıl sonuç çıkarıyor acaba?

@emrah_8 Sonuç senin lehine çıkar, spesifik ürün kategorileri haricinde bir mahsuru yok ürün kutusunu (Yırtmadan - ezmeden - çizmeden - zarar vermeden) açmanın. Güzelce açar, test edersin. Beğenmezsen güzelce - olduğu gibi orijinal hali ile geri gönderirsin.

Zaten Amazon gibi "Müşteri memnuniyeti" politikası olan bir çatı satıcıdan ürün alırsan bu tip basit senaryolarda problem yaşamazsın.

Problem yaşayacağın senaryoya örnek olarak ise bir HDD alıp, kapalı ambalajını kesersen "Ürünün arızalı olma durumu haricinde" hiçbir şekilde iade edemezsin.
Cinsel veya kişisel kullanıma özgü bir eşya alırsan bunu da iade edemezsin ürün ile alakalı taahhüt edilen detaylar dışında farklı bir unsur ile karşılaşmadığın sürece.

@emrah_8 Sonuç senin lehine çıkar, spesifik ürün kategorileri haricinde bir mahsuru yok ürün kutusunu (Yırtmadan - ezmeden - çizmeden - zarar vermeden) açmanın. Güzelce açar, test edersin. Beğenmezsen güzelce - olduğu gibi orijinal hali ile geri gönderirsin.

Zaten Amazon gibi "Müşteri memnuniyeti" politikası olan bir çatı satıcıdan ürün alırsan bu tip basit senaryolarda problem yaşamazsın.

Problem yaşayacağın senaryoya örnek olarak ise bir HDD alıp, kapalı ambalajını kesersen "Ürünün arızalı olma durumu haricinde" hiçbir şekilde iade edemezsin.
Cinsel veya kişisel kullanıma özgü bir eşya alırsan bunu da iade edemezsin ürün ile alakalı taahhüt edilen detaylar dışında farklı bir unsur ile karşılaşmadığın sürece.
Öylede hocam, satıcıların elinde İade almamak için çok büyük bir koz oluyor bu kutu hasarı muhabbetiyle. Bizden yana bir sıkıntılı dönüş olmasa da ürünün kutusuna kendi zarar verebilir ve bana böyle geldi diyebilir. Hatta ürüne ufak bir çizik atıpta çizmişsiniz de diyebilirler iade almamak için.

Karşı mantık ile NVDIA'nın ürettiği bütün kartları satın alıp hepsine bir çizik atıp hepsini iade edip NVDIA'yı batırabilirim?
Paronayak olmaya gerek yok, 1000 satıcıdan 1 tanesi belki yapar bu söylediğini.

Ki ben bu ihtimale karşı her ürün kutu açılışını (5K ve üzeri ürünlerde) mutlaka video kaydı altında yapan bir insanım. Bu kadar korkuyorsan video kaydı eşliğinde kargo görevlisinden teslim alıp, video bitmeden ürünü açmış olacaksın.

Karşı mantık ile NVDIA'nın ürettiği bütün kartları satın alıp hepsine bir çizik atıp hepsini iade edip NVDIA'yı batırabilirim?
Paronayak olmaya gerek yok, 1000 satıcıdan 1 tanesi belki yapar bu söylediğini.

Ki ben bu ihtimale karşı her ürün kutu açılışını (5K ve üzeri ürünlerde) mutlaka video kaydı altında yapan bir insanım. Bu kadar korkuyorsan video kaydı eşliğinde kargo görevlisinden teslim alıp, video bitmeden ürünü açmış olacaksın.
Tabi ki de bunu her mağaza yapmaz, uğraşmaz da. Lakin yapanları, daha doğrusu yaptığını söyleyenleri duydum. Misal, Teknobiyotik hakkında duydum. Adam, sıvı radyatör almış. Performansından memnun olmayınca iade için göndermiş. İadesi reddedilmiş. Sebep olarak radyatörün peteklerinin farklı bölgelerinde 1'er tane içe batma varmış. Fotosunu atmışlar, sanki sivri bir şey sokulmuş gibi. Hangi formda okuduydum bilmiyorum, adam bunu kendisinin yapmadığı şiddetle savunuyor. Neden yapsın ki zaten. Montajda oldu diyeceğim ama 2 farklı noktada var. Mantıklı gelmiyor. Tabi yoruma göre bir karar veremeyiz lakin bu durumu görünce bu ihtimalinde net olarak durduğunu gördüm. O yüzden dedim, üründe kutuda en ufak bir kusur Mağaza için bu kolay bir kaçış yolu. Hadi üründe neyse de kutudaki mevzu için insanları mağdur etmeseler bari ama işte.

Bana paronayak olma diyorsun ama kendin 5K üzeri kayıt eşliğinde kutu açıyorsun? :) Çok nadirdir video eşliğinde paket açmam, aslında yapılır da tek başına olacak iş değil, birisi çekerken başkasının açması gerek.

Kargo görevlilerinin çoğu sizin kutu açılımını beklemiyor hocam, işim gücüm var bekleyemem, diyene bile rastladım. Buda senin işin dediysem de oralı olmayanı bile var. O tiplere tek yapmak gereken tekme tokat dalmak kalıyor. Onda da yeni bir ürün almışsın, onun heyecanı zevkini de baltalamak istemiyorsun. Bir noktada onlarda haklı bir ton kargo var ulaştırılacak ama buda bizim hakkımız yani.

Amazon olsun, Hepsiburada.com olsun vs onlarda kendi sattıkları haricinde farklı mağazalarla yaşanan sorunlar pek müşteri yanlısı olmuyor deniyor. Kimisi mağazayı tutuyor yazmış, kimisi kendi aranızda halledin gibi davranıyor yazmış falan.

Misal, şuan güncel olarak yaşadığım bir durumu anlatayım. Teknobiyotikten geçende bir kasa aldım. Başka hiçbir satıcıda olmayan bir kasaydı, mecbur kaldım diyebilirim. Neyse kasayı düzgün bir şekilde kutusundan çıkardım. En merak ettiğim ve endişe duyduğum kısım elimdeki sıvı soğutucunun kasanın üst paneline takılıp takılmayacağıydı. Bir çok yerde araştırmasını yaptım, bir çok defa mağazaya sordum. Kimisinde sığmaz dediler, kimisinde sığar dediler. Sığmazsa iade edesiniz, dediler. Birazda ona güvenerek almıştım. Ve korktuğum gibi üst kısma sığmadı. Bende üst kısımda kullanmak istiyorum. Hiç montaj yapmadan direk radyatörü içten taktığımızda anakartta geliyor mu ona baktım ve mosfetlerin üzerine geliyor. Öyle ki CPU güç kablosu bile takılmazdı o durumda. Neyse tekrar temiz bir şekilde kutusuna koydum iade istedim. Adamlar bana, eğer üründe kusur yoksa iade kargosunu karşılamayız kendiniz göndermeniz gerekiyor dedi. Bir kasa nereden baksan pahallı tutacağı kesindi. Gidip bir firmaya sorduğumda 180TL kargo parası var dedi. Şaka gibi. Neyse adamları tekrar aradım, bu yaptığınız hem etik değil hem kanuni değil. İade ürüneler de kargoyu satıcı karşılar. Yasal haklarımız falan filan biraz zorladım. Sadece biz değil, hangi mağazadan alırsanız alın iade kargosunu eğer üründe sorun yoksa siz ödersiniz falan dediler. Neyse orta yol olarak yine indirimli gönderme kodu verdiler gönderdim. Yalnız adam üstüne basa basa dedi, eğer iadeniz onaylanırsa ilk gönderim parası ve bu iade gönderim parasını alacağınız paradan kesilecektir dedi. Kargo onlarda 30TL idi, iade gidişte 30. Öyle bir durumda sanırım 60TL kesinti olacak. Bu durumu araştırmam doğrultusunda yasal olmadığı gördüm. (MADDE 12 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür) Bir bahane uydurup iadeyi reddetmezlerse bu parayı kesecekler sanırım. O durumda ne yapsam bilemedim doğrusu...

Neyse merak ettiğim kısım bu ambalaj açınca imkan yok geri almam, diyen satıcılara karşı elimiz mahküm mu değil mi onu öğrenmekti. Kanunda ürünün tekrar satılabilirliği bozulmamalı diyor. Bazılarında mühür gibi bantları oluyor falan onlar düzgün bir şekilde kessek kesildiği ortada olacak ve büyük ihtimal geri almayacaklar. O durumda THH ile hakkımızı alabiliyor muyuz gibisinden sormuştum, dediğinize göre alırız sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı