Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Teşekkür ederim aydınlattığınız için.

Bizim hukukumuz bunu karşılamıyor diye biliyordum ancak kulağıma küpe olsun ben de bir incelemiş olacağım mevzuyu sayenizde. Yargıtayın güncel görüşü karşılanması gerektiği yönündeyse tüketici açısında gayet iyi.

Hocam müspet zarar diye geçer; siz malın ayıplı olduğunu bilseydiniz malı almazdınız; ama size bile bile ayıplı malı sattılar; yani sözleşmeyi ayakta tuttunuz; o sebeple aradaki farkı müspet zarar olarak Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun madde 11/6'nın atıfıyla Türk Borçlar Kanunu hükümlerine dayanarak talep edebilirsiniz. Ha bilirkişi der ki bu ekran kartının rayiç bedeli 13 bin değil 10 bin, o zaman 10 bine kadarki aradaki farkı size öderler.

Kişilik haklarına aykırı bir durum olmadığı için manevî tazminat davası açılamaz. Maddî tazminat davası açılır. Burda nasıl, ne şekilde talep edeceğiniz size kalmış. Sizin dediğiniz de mantıklı ama ben sizin yerinizde olsam, ayıplı ürünü basiretli tacir kişi bile bile size sattığı için tazminat talep ederdim; müspet zarar kaleminden; o da sizin misal ekran kartı olsun, satıcıdan ekran kartını 6 bine almış olun, ama iu an rayiç bedeli 13 bin olsun; aradaki 7 bini tazminat kalemi olarak talep ederdim.

Başvurabilirsin ama zaman kaybedersin; direk asus'a başvur kardeşim. Asus'a husumet göstererek icra takibi başlar: ilamlı icra takibi.

Hocam hb işi yokuşa sürüyor. Asusa icra takibi başlatacağım bunu nasıl yapıyoruz?

Hocam hb işi yokuşa sürüyor. Asusa icra takibi başlatacağım bunu nasıl yapıyoruz?
İlçendeki İcra Müdürlüğüne git, ilamlı icra başlatacağım de, verilen kâğıda şu bilgileri gir, bazen kâğıt vermeden de senin söylemenle icra memuru icra işlemlerini başlatabilir. Biraz harç ödersin, ama icra bitip ürünü aldığında karşı taraf bu harcın 2/3'sini sana öder; 1/3'ü senin hanene eksi olarak yazar maalesef. Ülkedeki adalet bu şekilde.
screenshot.2023-04-21 (70).jpg

Şubat ayın aldığım Samsung QN90B televizyon için, playstation 5 ile kullanırken karanlık sahnelerde kontrast ve gamma değerlerinin dengelenemediği için ekranın masmavi olması, digitürk üziernden maç izlerken 1 dakika aralıklarla 3-4 saniyelik görüntüde kasma, maçlarda ghosting(iz bırakma), HDR açtığımda oyunlarda renklerde soluklaşma gibi sebeplerden dolayı 8 haziran tarihinde tüketici hakem heyetine başvurdum. 14 Ekim tarihinde bilirkişi geldi, evde olmadığım için kendisi test yaparken telefondan durumu anlatmaya çalıştım fakat kendisi işim bitse de gitsem kafasında olup benden problemin görsellerini istedi, tekrar iletişime geçeceğini söyledi. Az önce kontrol ettiğimde kararın çıktığını gördüm fakat red kararı almışlar. Karar dilekçesini okurken benim şikayet ettiğim marka Samsung olmasına rağmen faturada yazan HDMI kablosunun markası olan Philips'i yazmışlar televizyon markası olarak, benim yukarıda bahsettiğim problemlerden sadece görüntüde kasmaya yönelik karar vermişler. Görselleri başvuruda kullanmama ve bilirkişiye de WhatsApp üzerinden atmama rağmen dikkate almamışlar. Karar formuna da "Televizyonun 4-5 ms gecikme oranı olmasından kaynaklı kasma yaşattığı, 120hz panel olduğu için görüntünün hızını yakalayamadığından kaynaklı problem olması ve bunların ayıp veya kusura görülmediği" tarzında bir şey yazmışlar. 60 yaşında birisini bilirkişi olarak gönderip, ağzında sakızla gelip test yaptığını söyleyerek ve bitse de gitsem kafasıyla iş yapan birisi yüzünden saçma sapan bir karar almışlar. Hadi diyelim ki dedikleri gibi problem yok o zaman diğer yazdığım problem olduğunu düşündüğüm konulara da açıklık getirseler en azından bir nebze kabul edilebilir olurdu. Televizyonun güncel değeri 43 Bin TL, parasında değilim fakat bu denli üst seviye bir modelde ve dünyanın en iyi markalarından biri olan Samsung'un bile durumla ilgilenmemesi insanı soğutuyor. Bundan sonra televizyonda LG'den şaşmam.

Şubat ayın aldığım Samsung QN90B televizyon için, playstation 5 ile kullanırken karanlık sahnelerde kontrast ve gamma değerlerinin dengelenemediği için ekranın masmavi olması, digitürk üziernden maç izlerken 1 dakika aralıklarla 3-4 saniyelik görüntüde kasma, maçlarda ghosting(iz bırakma), HDR açtığımda oyunlarda renklerde soluklaşma gibi sebeplerden dolayı 8 haziran tarihinde tüketici hakem heyetine başvurdum. 14 Ekim tarihinde bilirkişi geldi, evde olmadığım için kendisi test yaparken telefondan durumu anlatmaya çalıştım fakat kendisi işim bitse de gitsem kafasında olup benden problemin görsellerini istedi, tekrar iletişime geçeceğini söyledi. Az önce kontrol ettiğimde kararın çıktığını gördüm fakat red kararı almışlar. Karar dilekçesini okurken benim şikayet ettiğim marka Samsung olmasına rağmen faturada yazan HDMI kablosunun markası olan Philips'i yazmışlar televizyon markası olarak, benim yukarıda bahsettiğim problemlerden sadece görüntüde kasmaya yönelik karar vermişler. Görselleri başvuruda kullanmama ve bilirkişiye de WhatsApp üzerinden atmama rağmen dikkate almamışlar. Karar formuna da "Televizyonun 4-5 ms gecikme oranı olmasından kaynaklı kasma yaşattığı, 120hz panel olduğu için görüntünün hızını yakalayamadığından kaynaklı problem olması ve bunların ayıp veya kusura görülmediği" tarzında bir şey yazmışlar. 60 yaşında birisini bilirkişi olarak gönderip, ağzında sakızla gelip test yaptığını söyleyerek ve bitse de gitsem kafasıyla iş yapan birisi yüzünden saçma sapan bir karar almışlar. Hadi diyelim ki dedikleri gibi problem yok o zaman diğer yazdığım problem olduğunu düşündüğüm konulara da açıklık getirseler en azından bir nebze kabul edilebilir olurdu. Televizyonun güncel değeri 43 Bin TL, parasında değilim fakat bu denli üst seviye bir modelde ve dünyanın en iyi markalarından biri olan Samsung'un bile durumla ilgilenmemesi insanı soğutuyor. Bundan sonra televizyonda LG'den şaşmam.
Kardeşim zaman kaybetmeden 15 günlük süren içinde Tüketici Mahkemesinde itiraz et bu karara. Bilirkişinin işini iyi yapmadığından da bahset.

İlçendeki icra müdürlüğüne git, ilamlı icra başlatacağım de, verilen kâğıda şu bilgileri gir, bazen kâğıt vermeden de senin söylemenle icra memuru icra işlemlerini başlatabilir. Biraz harç ödersin, ama icra bitip ürünü aldığında karşı taraf bu harcın 2/3'sini sana öder; 1/3'ü senin hanene eksi olarak yazar maalesef. Ülkedeki adalet bu şekilde.
Eki Görüntüle 1983981

Kendi başıma geldiğinden biliyorum ASUS'un birden fazla şirketi olduğu için direk garanti belgesinde yazan şirketin bilgilerini yazmanız gerekiyor. Yoksa açtığınız dava düşüyor ve tekrar açmanız gerekiyor.

Selam hocam, Vatan'dan Asus marka bir monitör aldım ve şu ana kadar 7 gün geçti. Ancak monitörün renk kalitesinden memnun kalmadım, bu nedenle iade etmek istiyorum. Vatan müşteri hizmetlerini aradım ve iade talebinde bulunmak istediğimi söyledim. Ancak, bana iade edemeyeceğimi belirttiler. Durumu anlamış değilim, çünkü monitör tamamen sağlam ve herhangi bir sorunu yok. Eğer çözülmezse tüketici haklarına başvurmayı düşünüyorum. Sizce bu durumda ne yapmalıyım?

Selam hocam, Vatan'dan Asus marka bir monitör aldım ve şu ana kadar 7 gün geçti. Ancak monitörün renk kalitesinden memnun kalmadım, bu nedenle iade etmek istiyorum. Vatan müşteri hizmetlerini aradım ve iade talebinde bulunmak istediğimi söyledim. Ancak, bana iade edemeyeceğimi belirttiler. Durumu anlamış değilim, çünkü monitör tamamen sağlam ve herhangi bir sorunu yok. Eğer çözülmezse tüketici haklarına başvurmayı düşünüyorum. Sizce bu durumda ne yapmalıyım?

14 günlük iade hakkı internet alışverişlerinde (mesafeli satış) geçerli. Mağaza ya da iş yeri satışında geçerli değil.​

Geri
Yukarı