Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Diret ASUS'u şikayet etsen daha doğru olurdu çünkü para iadesi talebini karşılayabilecek tek merci ASUS'un ta kendisidir. Hak talep ettiğin kurum Vatan olmamalıydı yani, yolu biraz uzatırsın bu şekilde. Vatan elçidir, elçiye zeval olmaz. Servis ise ASUS'un distribütörlük anlaşması yaptığı bir servis ağıdır.

Kargoda alınan hasar ile alakalı bir hak talep edemezsin çünkü evrak imzalamışsın. Çoğu kargo şirketi bu evrakı imzalatmakta haksız sayılmaz çünkü bozuk olan malları sırf suç atabilmek için kargo ile taşıttıran insanlar bile var. Biz müşterilerin - kullanıcıların yapması gereken yegane şey önlem almaktır. Kargo ile göndereceğiniz malı korunaklı şekilde kutulamaktır. Köpük kullanmak gerekiyor, veya havalı poşetler ile birkaç defa sarmak.

Sen ASUS'u şikayet et ancak kendi üzerine düşen görevi de yerine getir. Mutlaka ürünü başka bir sistemde test et. Eş, dost veya akraba artık aklına kim geliyorsa, servisin de söylediği gibi güç kaynağı kaynaklı problemlere de benzemiyor değil, sorun PSU'da ise ne kendin uğraş ne de ASUS'u uğraştır. Onboard ile test etmen yeterli değil yani, mutlaka başka sistem bul.

Diret ASUS'u şikayet etsen daha doğru olurdu çünkü para iadesi talebini karşılayabilecek tek merci ASUS'un ta kendisidir. Hak talep ettiğin kurum Vatan olmamalıydı yani, yolu biraz uzatırsın bu şekilde. Vatan elçidir, elçiye zeval olmaz. Servis ise ASUS'un distribütörlük anlaşması yaptığı bir servis ağıdır.

Kargoda alınan hasar ile alakalı bir hak talep edemezsin çünkü evrak imzalamışsın. Çoğu kargo şirketi bu evrakı imzalatmakta haksız sayılmaz çünkü bozuk olan malları sırf suç atabilmek için kargo ile taşıttıran insanlar bile var. Biz müşterilerin - kullanıcıların yapması gereken yegane şey önlem almaktır. Kargo ile göndereceğiniz malı korunaklı şekilde kutulamaktır. Köpük kullanmak gerekiyor, veya havalı poşetler ile birkaç defa sarmak.

Sen ASUS'u şikayet et ancak kendi üzerine düşen görevi de yerine getir. Mutlaka ürünü başka bir sistemde test et. Eş, dost veya akraba artık aklına kim geliyorsa, servisin de söylediği gibi güç kaynağı kaynaklı problemlere de benzemiyor değil, sorun PSU'da ise ne kendin uğraş ne de ASUS'u uğraştır. Onboard ile test etmen yeterli değil yani, mutlaka başka sistem bul.

cevap için çok teşekkür ederim. başka bilgisayarda test ettim. orada da aynı sorunu yaşattı. sıfır power , sıfır anakart gibi masraflara da girdim. yine çözüm yok. hatta aynı ekran kartından buldum. kendı bilgisayarıma taktım hiç bir problem yaşamadım. yani sorun kesinlikle ekran kartında. Bende vatanı değilde asus'u şikayet etmek istedim fakat ne adres bilgisi var, ne vergino unvan vs... nasıl şikayet edicem o şekilde :( bu bilgiler var ise şikayet edilen yeri değiştirebilirim.

Kargo taahhütnamesinde ise hasar görürse diyor ki daha önceki gönderimde çok iyi paketlememe ramen gördü .. nasıl güvenip bu kargoya emanet edebilirim ki :( başka kargo ilede kabul etmiyorlar.

Bazı kusurlar kendini uzun kullanım şartlarında belli ediyor, hiç ummadık anlarda sorun yaratabiliyor.
Haliyle servis çalışanları 10 dakikalık Benchmark testinde probleme rastlayamayınca "OK" deyip gönderiyor :) Firmaların da işine geliyor açıkçası.

Vatan Computer faturası üzerindeki bilgileri girsen de sorun olmaz, metin içerisinde bildirmişsin zaten. Faturanın resmini göndermen bile yeterli aslında. Sadece bu kargo olaylarına pek fazla girme.
2 defa göndermeme rağmen sorunsuz deyip geri gönderdiler, 3. defa göndereceğim ancak kağıt imzalatmaya çalışıyorlar diyebilirsin. Kargoda ürünüm hasar gördü gibi detaylara girersen kargo şirketi ile muhatap olmak zorunda kalabilirsin.

Bazı kusurlar kendini uzun kullanım şartlarında belli ediyor, hiç ummadık anlarda sorun yaratabiliyor.
Haliyle servis çalışanları 10 dakikalık Benchmark testinde probleme rastlayamayınca "OK" deyip gönderiyor :) Firmaların da işine geliyor açıkçası.

Vatan Computer faturası üzerindeki bilgileri girsen de sorun olmaz, metin içerisinde bildirmişsin zaten. Faturanın resmini göndermen bile yeterli aslında. Sadece bu kargo olaylarına pek fazla girme.
2 defa göndermeme rağmen sorunsuz deyip geri gönderdiler, 3. defa göndereceğim ancak kağıt imzalatmaya çalışıyorlar diyebilirsin. Kargoda ürünüm hasar gördü gibi detaylara girersen kargo şirketi ile muhatap olmak zorunda kalabilirsin.

hasar gören ürün ekran kartı değil :) arızanın bulunması için asus kasamıda istedi. hasar gören kasam :) valla içimde kartla ilgileneceklerine dair en ufak bir ümit yok :) olsa riske girip göndereceğim ama malesef yok... dediğin gibi 10dk test edip gönderecekler. o yüzden tek çare t.h.h :)

Merhaba. Toshiba m50 a11-h cihazımın bataryası şişmeye başladı. (Gömülü batarya) Toshiba servise, firma adı aktepe bilişim'e gönderdim. Bana kullanıcı hatası, cihazınız darbe almış diyip bataryayı garanti kapsamında değiştirmeyip geri gönderdiler. Cihazımda darbe olmadığına adım gibi emin olduğum için tüketici hakem heyetinde başvurdum, ücretsiz onarım talep ettim. 1 haftadır başvuru "savunması istendi" şeklinde görünüyor. Acaba bu talebimin karşılanması ihtimali nedir. Bir yandan korkuyorum firma bir katakulli yapıp beni mağdur edecek diye. Şimdiden teşekkürler.

Açıkçası böyle durumlarda direkt iade istemenizi tavsiye ediyorum. Firma ile hukuki anlamda karşı karşıya geldiyseniz onarım gibi durumlarda pek güvenilmiyor servislere. Bazı servisler güven konusunda hiç tereddüt yaşatmıyor tabi; Bircom gibi.

Savunma yapan taraf bir katakulli ile size zarar veremez, öyle bir ihtimalden yana korkunuz olmasın.
Süreç büyük olasılıkla lehinize sonuçlanır - batarya değişimi gerçekleşir diye tahmin ediyorum.

İmkanınız varsa, servis noktası yakınınızdaysa elle teslim edin derim. Ben bisiklet sahibi olduğum için hiçbir servise kargo ile ürün yollamam :) Gözlerinin içine bakarak teslim ederim, bu bile alacağınız hizmetin seviyesini artıran bir oran.

Açıkçası böyle durumlarda direkt iade istemenizi tavsiye ediyorum. Firma ile hukuki anlamda karşı karşıya geldiyseniz onarım gibi durumlarda pek güvenilmiyor servislere. Bazı servisler güven konusunda hiç tereddüt yaşatmıyor tabi; Bircom gibi.

Savunma yapan taraf bir katakulli ile size zarar veremez, öyle bir ihtimalden yana korkunuz olmasın.
Süreç büyük olasılıkla lehinize sonuçlanır - batarya değişimi gerçekleşir diye tahmin ediyorum.

İmkanınız varsa, servis noktası yakınınızdaysa elle teslim edin derim. Ben bisiklet sahibi olduğum için hiçbir servise kargo ile ürün yollamam :) Gözlerinin içine bakarak teslim ederim, bu bile alacağınız hizmetin seviyesini artıran bir oran.

İade bana mantıklı gelmiyor. Cihazım kurdan dolayı alırken 2000 tl idi. Şimdi bu özelliklerde bir cihaz almaya kalksam 7 bilemedin 8 bin lira ödemek zorundayım. Sizde "onarım gibi durumlarda pek güvenilmiyor servislere." demişsiniz. Yani ikilemde kaldık her türlü. Ben de öyle bekliyorum, bilirkişi zaten cihazı görecek doğru kararı verecek. Ben direk kargoyla yollamadım. Vatan ile yolladım. Servisi şöyle düşün. Serviste bende İstanbul içimdeyiz, Servis Tekirdağ sınırına yakın ben Kocaeli sınırına, var sen düşün. [emoji23]

Firma senin savunmanı reddedemez, kendi savunmasını yapabilir yalnızca. THH ise kararı verir, bu tip durumlarda bilir kişiye gerek kalmıyor. Karar açıklanır direkt olarak, sen de o karar ile işini halledersin. Garanti süresi içerisinde yaşanan batarya şişmeleri %90 müşteri lehine sonuçlanır genelde.

Geri
Yukarı