Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Firma senin savunmanı reddedemez, kendi savunmasını yapabilir yalnızca. THH ise kararı verir, bu tip durumlarda bilir kişiye gerek kalmıyor. Karar açıklanır direkt olarak, sen de o karar ile işini halledersin. Garanti süresi içerisinde yaşanan batarya şişmeleri %90 müşteri lehine sonuçlanır genelde.
O zaman sizi fazla yormadan bana yardımcı olmaya çalışıp, yüreğime su serptiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İçimi çok rahatlattınız. Uzun süredir aklımı bununla çok meşgul ediyordum ve bundan kurtuldum. Çok teşekkür ederim. İyi geceler. [emoji4]

Ben teşekkür ederim, kendim de 9 aylık mücadele sonucunda sıfır karbon kadroma kavuştum :) Bazen hukuki yolların dışında internet ağının geniş kitlelere ulaşabilme avantajını da kullanmak gerekiyor. Her mecrada yaşadığınız sorunu bağırmanız gerekiyor.
20181104_170700.jpg
Arkadaşlar sizden ricam sonuca ulaşan başvurularınızı burada paylaşın :)

Son düzenleme:
Ben teşekkür ederim, kendim de 9 aylık mücadele sonucunda sıfır karbon kadroma kavuştum :) Bazen hukuki yolların dışında internet ağının geniş kitlelere ulaşabilme avantajını da kullanmak gerekiyor. Her mecrada yaşadığınız sorunu bağırmanız gerekiyor.
Eki Görüntüle 342776
Arkadaşlar sizden ricam sonuca ulaşan başvurularınızı burada paylaşın :)
Tekrardan selam. 24 gün geçti hala savunması istendi diyor. Bilgisayarın gömülü bataryası şişik durumds ve tehlike saçıyor. Böyle durumlarda süreci hızlandırmaları gerekmez mi?

Bu tip durumlarda kendi sağlığınızı önce siz düşüneceksiniz. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ancak önlemini almaktan zarar gelmez. Varsa başka dizüstü sistem kullanın şimdilik. Yoksa da bu tip durumlarda insanlar mağdur oluyor açıkçası, kaçamıyoruz bundan.

Yakın bir zamanda karar açıklanır.

Bu tip durumlarda kendi sağlığınızı önce siz düşüneceksiniz. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ancak önlemini almaktan zarar gelmez. Varsa başka dizüstü sistem kullanın şimdilik. Yoksa da bu tip durumlarda insanlar mağdur oluyor açıkçası, kaçamıyoruz bundan.

Yakın bir zamanda karar açıklanır.
Zaten bilgisayarı kullanmıyorum, başka cihaz ile devam ediyorum. Haftada bir iki açıyorum 5 dk geçmeden kapatıyorum. İnşaallah dediğiniz gibi çabuk açıklanır. Üni. son sınıfım tam da okul zamanına denk geldi. Bu durum çok sinir bozucu ama sanki alıştım. [emoji23]

"Geç gelen adalet zulümdür" diye boşuna söylememiş atalarımız.
Sistemi kontrol ettim, 25 günlük bir süreç sonunda "karara bağlandı" diyor. Ama hakkında ne karar verildi göremiyorum. Adresime tebligat gelecek galiba, orada yazar herhalde değil mi? Bu karar kağıdı adresime kaç günde geliyor? Bulunduğum konum İstanbul Anadolu Y.

Postayı beklersen fazladan 1-2 hafta sürebiliyor. Sen sol taraftaki sekmeden sonuçlanan dosyana gir, orada karar belirtilir bugün yarın. O karar ile neticeye ulaşabilirsin. Heyetten talep ettiğin hak neyse; satıcıdan da o hakkı talep edebilirsin. Şikayette talep ettiğin hak neyse onu talep et yani :)

Belki de aleyhine sonuçlanmıştır, belli olmaz.

Yapılan başvurular kısmından bahsediyorsun galiba. Peki bakacağım, teşekkür ederim.
Sürecin sonucunu iletirsiniz bakınca, ben de merak ediyorum açıkçası.

Geri
Yukarı