Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Laptopumu garantiye yolladım HDD sorunu yüzünden servis onarıp bana gönderdiğinde kurye ben iş yerimde olmadığım için yandaki iş yerine teslim etmiş akşam aldığımda kırık çıktı.Servisi aradığımda tutanak yok diye işlem yapmadılar kargocularla görüşün dediler.Kargocuyu aradığımda ise "teslim aldıysanız bir şey yapamayız"deyip geçiştirmeye kalktılar.Kurye bana teslim etmediği için hasar tespit tutanağı tutamadım dedim ve bana dilekçe yazmamı söylediler.Konuştuğum kişiye eğer para iadesi olursa cihaz bende kalır mı diye sordum oda evet dedi ayrıca hem kargo firmasına hemde THH'ye aynı anda işlem yapabilirsiniz dedi.Bende bu yüzden iki işlemi aynı anda yapıp para iadesi talep ettim çünkü yetkili kişi bana cihaz sizde kalacak dediği için ama şuan araştırdığımda ise cihazı da alacaklarını öğrendim fatura fiyatına aynı cihazı alamıyorum malum dolar fırladığı için.Aradan iki ay geçti kargocuya verdiğim dilekçe THH'ye başvurduğum için THH'nin kararını bekleyeceklermiş. Servis kargocuya , kargocu servise topu atıp duruyorlar kısaca bilgi almak için kargonun bölge genel müdürüyle konuşuyorum "iade olursa cihaz sizde kalır "diyor.Bu nasıl iş anlamıyorum Türkiye'de işini düzgün yapan bir tane insan olmaz mı yok işte. Bi aydan fazladır THH'de "Savunma istendi" yazıyor. Tebligat falan gelmedi.Olan yine bana oldu yaklaşık 73 gündür kırık laptobum yatıyor hiç bir şekilde işlem yapamıyorum tamirde ettiremiyorum cihazın yarı fiyatını istiyorlar.Para iadesi alsam sıfırını alamayacağım.Bu işler gerçekten çok zor 100 – 200 liralık bir iş olsa "Sağlık olsun" derim bir dahakine.
Edit:
Cihaz: Dell Inspiron 7567 16GB RAM 1050TI 128GB SSD – N11'den alınma
Fatura fiyatı 4.369 TL
Servis tamir ücret talebi (5.30) 1.700 TL
Merhaba öncelikle hiçbir kargo şirketi, alıcı hariç başka bir isme teslimat gerçekleştiremez. Faturada alıcı kim ise kimlik kontrolü yapmak kaydı ile bizzat kendisine teslim etmekle yükümlüdür. Evde olmamanız durumunda ise sizi kargo şubesine çağırmalıdır.

Tutanak meselesine gelirsek çoğu firma çalışanı yine aynı şekilde tutanak tutmaya yanaşmaz, başına iş almak istemez. Ancak sizin tutanak tutmanızı istemeniz halinde tutmakla yükümlüdür çünkü ortada hasarlı bir teslimat var.

Burada kusurlu taraf büyük ihtimalle kargo şubesi. THH heyetinden çıkacak kararı bekleyin. Sonuç alamazsanız Tüketici Mahkemelerine gideceksiniz. Sizin yaşadığınız sorunu çözmekle yükümlü olan mahkeme Tüketici Mahkemeleridir. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi gibi gibi.

Merhaba öncelikle hiçbir kargo şirketi, alıcı hariç başka bir isme teslimat gerçekleştiremez. Faturada alıcı kim ise kimlik kontrolü yapmak kaydı ile bizzat kendisine teslim etmekle yükümlüdür. Evde olmamanız durumunda ise sizi kargo şubesine çağırmalıdır.

Tutanak meselesine gelirsek çoğu firma çalışanı yine aynı şekilde tutanak tutmaya yanaşmaz, başına iş almak istemez. Ancak sizin tutanak tutmanızı istemeniz halinde tutmakla yükümlüdür çünkü ortada hasarlı bir teslimat var.

Burada kusurlu taraf büyük ihtimalle kargo şubesi. THH heyetinden çıkacak kararı bekleyin. Sonuç alamazsanız Tüketici Mahkemelerine gideceksiniz. Sizin yaşadığınız sorunu çözmekle yükümlü olan mahkeme Tüketici Mahkemeleridir. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi gibi gibi.
Hakem heyetine başvurkende sizin dediklerinizi dediler.Büyük ihtimalle para iadesi olur ama o paraylada tekrardan aynı özellikte laptop almak mümkün değil.

Hakem heyetine başvurkende sizin dediklerinizi dediler.Büyük ihtimalle para iadesi olur ama o paraylada tekrardan aynı özellikte laptop almak mümkün değil.
Ne zaman almıştınız? Şuan ne kadar bedel farkı var arada?

2017 senesinin Ağustos ayında almıştım 4.369 TL'ye Dell Inspiron 7567 Laptop özellikleri İ7 7700HQ 16 GB 128 GB SSD 1TB HDD 1050Ti 4 GB
Şuanda 1050Ti laptoplar 7–8 Bin TLden başlıyor ve 8 GB ramli oluyor.

İşte ekonomik açıdan stabil bir gidişatın olmadığı ülkelerde bu tip problemler can yakıyor.
Ancak iade söz konusu olduğunda "Ürünün o anki değeri" üzerinden hesaplama yapılması mümkünatı olan bir seçenek değil. Mecburen fatura bedeli iade ediliyor. Aksi taktirde daha büyük sorunlar ortaya çıkıyor satıcı tarafında özellikle.

Tüketici hakem heyetinden istediğini alamazsan biraz daha uğraşarak sonuç elde edebilirsin yine de.
Eğer para iadesinden sonra hasar alan ürün sende kalacaksa "Ürünün hasar durumuna göre" iadeyi kabul etmeyi düşün - hesap et derim.

Laptop hurdaya çıkmış tofaş gibi tamir olduktan sonra düzen tutcağını zannetmiyorum ama hurda fiyatına kargo şirketiyle anlaşabilirsem ancak öyle olabilir diğer türlü laptopdan vazgeçtim

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
Eki Görüntüle 302712
Eki Görüntüle 302711

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

Eki Görüntüle 302713

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
Eki Görüntüle 302714

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

Eki Görüntüle 302715

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

Eki Görüntüle 302716

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Eki Görüntüle 302717

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

Eki Görüntüle 302718

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

Eki Görüntüle 302719

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

Eki Görüntüle 302720
  • İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1-2 hafta içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."
Ellerinize ağzınıza sağlık gayet detaylı anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız hocam. Artık tüketicinin bilinçli olması lazım.

Ellerinize ağzınıza sağlık gayet detaylı anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız hocam. Artık tüketicinin bilinçli olması lazım.
Biz ne kadar anlatırsak anlatalım "Başımın gözümün sadakası olsun" kafası ile hakkını yediden milyonlarca insan halen daha aramızda dolaşıyor :) Bu yüzden hakkını arayana güzel rehber.

Geri
Yukarı