Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Sadece açarken veya sadece kaparken ses geliyorsa çok da önemsememeni tavsiye ederim.

Sana verilen yeni ürünlerde de aynı sıkıntı ile karşılaşıyorsan THH başvurunda "İade" seçeneğini kullanmalısın.
İşte kafaya sonra takmamıştım 6 ay sonra tık tık sesi duyunca gidip yaptılar ve yumuşattılar yok yani şimdi ileride olursa bir şey başına ne yapılabilir bu menteşe konuları ondan sordum. Bu mesaj rahatlattı herkes niye kafaya takıyorsun sesten diyende oldu. Casper kullanırken kırılmıştı o zaman yaş küçüktü abim kullanıyordu garanti para istemişti garantisi varken. O kırık yer büyüdü sonra tabi ilaç sürmeler falan hasta etmişti beni benim elime geçince oradan takıyorum biraz.

Peki bu pil prosedür nedir? 2.yılda sorun yaşarsam para mı isteyecekler isterlerse THH başvurmak mantıklı mı? Sonuçta 2 yıl garanti var kullanıma bağlı eskir ve servis değiştirir diye biliyorum arızalanınca falan. Ama adamlar özel aksesuar falanmış diyorlar.

Pilde prosedür kullanıcı kaynaklı olamayacak arızalar için işliyor. Çünkü batarya ömrü, kullanıma da bağlı olarak istesen de istemezsen de bitiyor ve günü kurtarmaz seviyelere düşebiliyor. X kullanıcısı bataryayı %0 şarj ile 1 hafta bekletirse o batarya elbette ömründen pay yitirir; servis ise kullanıcı kaynaklı bir sıkıntı olduğunu ispatlayamaz.

Ancak şişme - patlama gibi durumlar üretici kaynaklı kusurlardır; bunlar garanti kapsamına girer 23. ayda servise göndersen bile.

Ek olarak 14 günlük koşulsuz şartsız iade süresine tekrar değinmek istiyorum. Bu 14 gün siz lay lay lom gezin diye tanınan bir süre değil. Bataryasını - ekranını - kamerasını - sesini - performansını kısacası her şeyini test edebilmen için yeterli bir süre. Bu süre içerisinde yapabildiğiniz kadar çok kontrol yapmanız önerilir. 1 sene içerisinde batarya kullanılamaz duruma gelirse, bu ürün ile sorun yaşayan çok fazla sayıda tüketici varsa THH ile hak talep edilip; haklılığınızı ispatlamanız durumunda, bilirkişiye gerekli bildirimler bulunması durumunda (İlgili ürün ile sorun yaşayan çok fazla kişinin var olduğunun aktarılmasını kas ettim) hak kazanabilirsiniz elbette.

Söyledikleriniz de anladığım kadarıyla kullanılmayacak hale yani günü kurtaracak hale gelmezse 1 sene içinde ücretsiz değişim yapılır. Ancak 2. sene de aynı durum geçerse ücretsiz değişim yapmayacaklarını söylüyorsunuz. Yalnız kendinden arıza olarak kabul edilen şişme - patlama riski olursa 2. senenin son ayıda olsa garanti kapsamında değişim yaparlar ücretsiz diyorsunuz. Doğru mu anladım?

@BilgisayarKurdu Ben bilirkişiye götürdüm de geri aldım. Servis raporunu belgeleyip heyete yollamayı unuttuğumdan, bilirkişiye vermiştim. Bilgisayarımı geri alırken raporu almayı unuttum. Kendisi de ses etmedi. Bu bir sorun oluşturur mu sence? Üstünde bir tek teknisyen imzası var. Benim imzam yok.

Aslında çok net ve anlaşılır cümleler kuruyorum :) Emin olmak için doğrulama ihtiyacı hissediyorsun sanıyorum.

2 sene sonra zaten garantisi bitiyor, hiçbir konuda hiçbir hak talep edemezsin bu saatten sonra. 2 sene içerisindeki kullanıcı kaynaklı olamayacak arızalarda bataryanın değişimi sağlanır, sağlanmazsa da THH aracılığı ile hakkınızı alırsınız.

Batarya ömründeki kabul edilebilir azalmalar ise garanti kapsamına alınmaz, ancak kısa sürede oluşan kabul edilemez orandaki düşüşler THH'ye aktarılıp bilirkişi incelemesi ile görüş alınabilir, şansınızı deneyebilirsiniz. Kesin olarak değişimi yapılır veya yapılmaz diyemem. Bu sebeple ürün elinize geçtiğinde batarya ömrünü ölçebileceğiniz yazılımları kullanabilirsiniz. 14 gün sona ermeden yine bataryadaki gidişat ne şekilde kontrol edebilirsiniz. Zaten batarya sağlıklıysa ve bilinçli şekilde kullanırsanız 2 yıl içerisinde sorun yaşamazsınız.

Tüm bunlara ek olarak bir ürün satın alırken güvenilir markaların güvenilir modellerini tercih ederseniz problem yaşama olasılığınız da çok büyük oranda azalır. Örneğin ben Xiaomi Note 7 aldım ve batarya kapasitesini, kalitesini önceden biliyorum. Şuan olduğu gibi bilinçli bir şekilde kullanırsam 2 yıl sonunda da günümü kurtarmaya yetecek kadar batarya kapasitesi sunmaya devam edecektir. Her şeyin başı; tercih ettiğiniz marka ve ürünün kalitesinde başlıyor.

Ucuza kaçarsanız problemlerin biri bitmeden biri başlar, hangi birine koşacağınızı şaşırırsınız.

Bilirkişi, Cuma günü raporu yollayacağını söyledi. Bilirkişi raporları, kararda ne derece etkili oluyor? Bilirkişi raporları için ayrı bir heyet mi toplanıyor? Prosedür nasıl? 1 üstte yazdığım soruya da cevap alırsam çok sevinirim. <3 Teşekkürler. @BilgisayarKurdu

Aslında birbirimizi anlamakla zorluk çektiğimizi düşünüyorum. 14 gün iade sürecinde sorun olunca zaten iade hakkı bulunduğu söylemiştim yeni cihaz almıştım. Cihaz 6 ay dolduğunu da söylemiştim. 14 günlük mesajı da yeni alırsak alanlar için yazdığınızı da biliyorum.

Batarya kullanımı tabii kullanıma bağlı ancak ne kadar dikkatli kullansan da ömrünü yitiriyor. Güvenilir marka ve model almaya çalışırım. Lenovo güvensiz olmaz sanırım. :) 3200TL de ucuz da olacağını da sanmıyorum. :)

Neyse ben anladım ne demek istediğinizi. Yardımınız için teşekkürler. Bir sorun olursa kafamda yine soru sorabilirim. ;)

Konferans konuşmasındayım hemen döneceğim :)
@BilgisayarKurdu Ben bilirkişiye götürdüm de geri aldım. Servis raporunu belgeleyip heyete yollamayı unuttuğumdan, bilirkişiye vermiştim. Bilgisayarımı geri alırken raporu almayı unuttum. Kendisi de ses etmedi. Bu bir sorun oluşturur mu sence? Üstünde bir tek teknisyen imzası var. Benim imzam yok.
Servis raporu başvuru yapılırken anlam ifade eder, başvuru bilirkişinin incelemeyi sonlandırdığı aşamaya geldiğinde değil :) Bu noktada teslim ederseniz bilirkişinin kararında ufak bir etki yaratırsınız hepsi bu. Servis raporunu en büyük olayı; ürünün hangi şikayet ile kaç kez servise gittiğini ispatlayan ek bir belge olmasıdır. Bu aşamadan sonra sıkıntı olmaz, bilirkişi kararını bekleyeceksin.

Bilirkişi, Cuma günü raporu yollayacağını söyledi. Bilirkişi raporları, kararda ne derece etkili oluyor? Bilirkişi raporları için ayrı bir heyet mi toplanıyor? Prosedür nasıl? 1 üstte yazdığım soruya da cevap alırsam çok sevinirim. <3 Teşekkürler. @BilgisayarKurdu
Bilirkişi raporu kararda 1. dereceden etkili olur. Zaten heyet karar vermekte yeterli inceleme fırsatını bulamadığı veya ilgili alanda uzmanlık sahibi olmadığı için bilirkişinin yorumuna ihtiyaç duyar.
THH'nin içerideki düzenini bilemem, elbette birileri toplanıp karar veriyordur bilirkişi raporunu gözlemleyerek.

Kısacası şuan dosyayı kazanıp kazanmadığın belli, yalnızca raporun incelenip kararın sana aktarılmasını bekleyeceksin. Bilirkişinin önemi bu denli büyük.
Aslında birbirimizi anlamakla zorluk çektiğimizi düşünüyorum. 14 gün iade sürecinde sorun olunca zaten iade hakkı bulunduğu söylemiştim yeni cihaz almıştım. Cihaz 6 ay dolduğunu da söylemiştim. 14 günlük mesajı da yeni alırsak alanlar için yazdığınızı da biliyorum.

Batarya kullanımı tabii kullanıma bağlı ancak ne kadar dikkatli kullansan da ömrünü yitiriyor. Güvenilir marka ve model almaya çalışırım. Lenovo güvensiz olmaz sanırım. :) 3200TL de ucuz da olacağını da sanmıyorum. :)

Neyse ben anladım ne demek istediğinizi. Yardımınız için teşekkürler. Bir sorun olursa kafamda yine soru sorabilirim. ;)
Sana şöyle açıklama yapayım, verimliliği hiç azalmayan bir batarya yok dünyada. 30 kiloluk aküler bile ömrünü doldurup hurdaya ayrılıyor. Ömrü ise kullanım tarzına göre belirli miktarlarda kısalıyor.

Doğru anlamışsın, her açıdan yaklaşarak sorulmayan soruları da cevaplıyorum ki herkes faydalanabilsin. Batarya konusu tüketici ve üretici arasında problem olmuştur her zaman. Sen bilinçli şekilde kullan, problem yaşarsan da THH ile hakkını ara; hepsi bu :) Yalnızca 4A bataryanın kapasitesi 3,5A kapasiteye düştü diye servisle - garanti ile uğraşma boş yere; bu oluyor ister istemez.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı