Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Kanunlar net bir sayı vermiyor problem yaratan nokta bu; bin bir çeşit durum ortaya çıkabileceğinden rakam vermek mantıklı olmazdı da zaten. Heyet kimin haklı kimin haksız olduğuna, tüketicinin ne oranda mağdur olduğuna kendi zekasını kullanarak daha doğru bir karar verebilir; görevleri de bu zaten.

Zannediyorum ki uyuşmazlık bedelinin yüksek olduğu kurumsal sözleşmelerde olay il veya direkt olarak ticaret mahkemelerine taşınabilir.
Uyuşmazlık bedelinin gerektirdiği müracaat birimleri dışında bir sorun olacağını sanmam, doğru seviyedeki heyete başvurun yeter ki. İlçe Hakemin yetkisine giren mebla ise yine İlçe Hakeme başvurursun.

Yine de bulunduğun bölgenin THH numarasına belediyenin sayfasından ulaşıp sorabilirsin.
Direk olarak ilçe hakem heyeti olarak başvuru yaptı hocam e-devlet. Bu fiyata göre otomatik mi oluyor? Bir de beklerken kararı, servis yoluyla da şansımı denemek istiyorum sakıncası var mı? Kimse normal karşılamadı sorunun videosunu koymuştum foruma.

Ghosting konusundaki etiketlerinden hiçbiri bana ulaşmadı. Az önce senin etkinlik akışını kontrol ederken fark ettim açtığın konuyu. O konuyu da teknik olarak yorumluyor olacağım.
Monitör ile alaklıymış problemin, İlçe Tüketici Heyetinin üzerinde bir meblaya sahip değil zaten anlaşmazlık bedelin, sıkıntı yok doğru yere başvurmuşsun.

Kanunlar net bir sayı vermiyor problem yaratan nokta bu; bin bir çeşit durum ortaya çıkabileceğinden rakam vermek mantıklı olmazdı da zaten. Heyet kimin haklı kimin haksız olduğuna, tüketicinin ne oranda mağdur olduğuna kendi zekasını kullanarak daha doğru bir karar verebilir; görevleri de bu zaten.

Zannediyorum ki uyuşmazlık bedelinin yüksek olduğu kurumsal sözleşmelerde olay il veya direkt olarak ticaret mahkemelerine taşınabilir.
Uyuşmazlık bedelinin gerektirdiği müracaat birimleri dışında bir sorun olacağını sanmam, doğru seviyedeki heyete başvurun yeter ki. İlçe Hakemin yetkisine giren mebla ise yine İlçe Hakeme başvurursun.

Yine de bulunduğun bölgenin THH numarasına belediyenin sayfasından ulaşıp sorabilirsin.
Karşı taraf Tüketici Mahkemesine itiraz ederse karşı taraf kazanırsa tüketici masraf ücreti ödüyor mu?

2 ay önce lenovo legion y540 aldım. 2 hafta sonra coil whine sesi gelmeye başladı bende servise yolladım. Servisten değişim kararı çıktı. Değişimde aldığım laptobumda da aynı ses gelmeye başladı 1 hafta kullanmadan (ses baya yüksek hele oyun açınca) ardından tekrar yolladım. Onlarda sesin normal olduğunu söylediler. Laptobu formatlayıp yolladılar. Sonra birdaha yolladım bunda da sesin coil whine olduğunu bu sebepten dolayı iade değişim yapmadıklarını söylediler. Ancak ilkinde yapmışlardı. Ne yapmamı önerirsiniz 2 kez falan daha servise yollayıp THH ye mi başvurmalıyım?

6 ay içerisinde meydana gelen - fark edilen kusurlar satış esnasında mevcutmuş gibi kabul edilir. Buradan yola çıkarak 2 aylık süreç içerisinde servis coil whine sorununu kusur olarak kabul edip ürünün değişimini yapmış ancak aynı kusur yeni cihazda da devam etmiş.

Haliyle başlangıçta vurguladığım tüketici hakkından ötürü iade hakkımı talep ediyorum şeklinde talepte bulunabilirsin. 9K para vermişsin, elbette rahatsız edici sesler duymak istemiyorsun seni çok iyi anlıyorum. Üreticiler de bir zahmet indüktörleri bu şikayetler doğrultusunda üretsinler artık.

Kaç yıllık olay bu, yıllar önce üretilen GPU modellerinde bile "Artık indüktörler inlemeyecek" şeklinde vaatlerde bulunuyorlardı. Bu vaatlerin öne sürüldüğü modellerde ve aynı devrelerin kullanıldığı farklı kartlarda bile inleme sesi şikayetleri ile karşılaşabiliyordu tüketiciler. Sonuna kadar haklısın.

Şikayet metnini yazmadan önce burada paylaş, ona göre talepte bulunalım; düzeltilecek yerleri düzeltelim.

6 ay içerisinde meydana gelen - fark edilen kusurlar satış esnasında mevcutmuş gibi kabul edilir. Buradan yola çıkarak 2 aylık süreç içerisinde servis coil whine sorununu kusur olarak kabul edip ürünün değişimini yapmış ancak aynı kusur yeni cihazda da devam etmiş.

Haliyle başlangıçta vurguladığım tüketici hakkından ötürü iade hakkımı talep ediyorum şeklinde talepte bulunabilirsin. 9K para vermişsin, elbette rahatsız edici sesler duymak istemiyorsun seni çok iyi anlıyorum. Üreticiler de bir zahmet indüktörleri bu şikayetler doğrultusunda üretsinler artık.

Kaç yıllık olay bu, yıllar önce üretilen GPU modellerinde bile "Artık indüktörler inlemeyecek" şeklinde vaatlerde bulunuyorlardı. Bu vaatlerin öne sürüldüğü modellerde ve aynı devrelerin kullanıldığı farklı kartlarda bile inleme sesi şikayetleri ile karşılaşabiliyordu tüketiciler. Sonuna kadar haklısın.

Şikayet metnini yazmadan önce burada paylaş, ona göre talepte bulunalım; düzeltilecek yerleri düzeltelim.
THH ye başvuracağım. Ancak bunu konu başlığında açıkladığınız şekilde internetten mi yapmalıyım yoksa yetkili yere mi gitmeliyim.

İsmi lazım değil bir siteden kasa aldım. Kutunun dışındaki hasarı fark etmeyip teslim aldım ve açınca panelin kırık olduğunu gördüm.

Siteye destek üzerinden hemen fotoğrafları attım ama hasarı kontrol ederken iş garipleşti. Ben sıfır aldığım kasa hasar görmüş sanırken disk kızaklarından biri yamulan, camın iç tarafı çizik ve ezik olan, ön camdaki koruma filmlerinden biri eksik olan bir ürünle karşılaştım. Hasarlı ürünle ortada kaldım bi de ayıpları eklendi. Ayıplı bölümlerin resmini de desteğe ilettim ama herhangi bir cevap yok 1 tam gün geçmesine rağmen...

Ürünü teslim aldığım halde ayıpları nedeniyle bir hak iddia edebilir miyim siteye veya çözüm bulunamazsa hakem heyetine karşı ?

@BilgisayarKurdu

20191219_172018.jpg
20191219_174929.jpg
20191219_175111.jpg

Son düzenleme:
İsmi lazım değil bir siteden kasa aldım. Kutunun dışındaki hasarı fark etmeyip teslim aldım ve açınca panelin kırık olduğunu gördüm.

Siteye destek üzerinden hemen fotoğrafları attım ama hasarı kontrol ederken iş garipleşti. Ben sıfır aldığım kasa hasar görmüş sanırken disk kızaklarından biri yamulan, camın iç tarafı çizik ve ezik olan, ön camdaki koruma filmlerinden biri eksik olan bir ürünle karşılaştım. Hasarlı ürünle ortada kaldım bi de ayıpları eklendi. Ayıplı bölümlerin resmini de desteğe ilettim ama herhangi bir cevap yok 1 tam gün geçmesine rağmen...

Ürünü teslim aldığım halde ayıpları nedeniyle bir hak iddia edebilir miyim siteye veya çözüm bulunamazsa hakem heyetine karşı ?

@BilgisayarKurdu

Eki Görüntüle 475902
Eki Görüntüle 475903
Eki Görüntüle 475904
Bir de internetten aldığın için hakkın kesinlikle var.
Dostum 3 defa gitmesi gerekiyor şeklinde bilgi aldım. Her gittiğinde de elle tutulur bir problem ile gitmesi gerekiyormuş. Yani parça değişimine sebep olabilecek arızalardan bahsediyoruz.
Hocam 3 veya 4. kez servise verdiğimde değişim istiyorum diye de not bıraktırırsam ürün değişiminden ziyade tamir ettilerse THH de servisi mi yoksa satıcıyı mı şikayet edeceğim? N11 de ki satıcım kapandı, başka yerde de göremedim. Adresi felan mesafeli sözleşmede ve faturada yazıyor tabi ki. THH yi kazandım diyelim yeni ürünü kimden alacağım?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı