Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
@BilgisayarKurdu
Tşkler hocam ilginiz için

Düzenliyorum Şuan E devlet üzerinden
Cayma Hakkı Kullanarak İadeyi Sağlayacak 1 Seçenek Göremedim

6052 Sayılı kanunda yer Alan diğer Talepler Galiba Cayma Hakkı İnternet Üzerinden bunumu seçmek lazım acaba
"
İnternet Üzerinden Sipariş Edilerek Alınan Ürünün İadesi
6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda Mesafeli Sözleşme şu şekilde tanımlanmıştır.

Mesafeli sözleşme, satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dâhil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmelerdir.

Kanunda internet üzerinden alınan ürünler mesafeli sözleşme kapsamına alındığı için bu ürünleri sebepsiz yere hiçbir cezai şart ödemeden pişmanlık dolayısıyla iade edilebilmektedir. Kısacası internet üzerinden alınan ürünlerde cayma hakkı kanunen zorunlu olarak tanınmaktadır.

Kanuna göre Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. "
@BilgisayarKurdu
Fiş,Fatura No İstiyor E devlet ondada fatura üstünde yok. Bunuda Yazamadım Daha

Son düzenleme:
@BilgisayarKurdu hocam, Laptobumda ki sorunlar için Thh ye başvurmuştum. Ürün değişimi istemiştim. 3 Ocakta savunma istenmişti. Bugün güncel olarak satıcı savunma yapmamış , giden savunma için tebligatı almamış gözüküyormuş. Bildiğim kadarıyla satıcının kapanmış olma ihtimali de var. Bu durum Thh sürecimi olumsuz etkilemez di mi? Hem üretici marka hem distribütör de sorumlu olduğu için ayrıyeten diğerleri için başvurmam gerekmez di mi?

@B-urak İnternet üzerinden alışveriş yaptığında bir sözleşme ortak olmuş olursunuz; sen yani tüketici ve satın aldığın yer yani satıcı mağaza - web sayfası.
Bedel iadesini istediğinde sözleşmeden dönmüş, caymış kabul edildiğin için "Bedel iadesini içerek sözleşmeden dönme" seçeneği adı altında görmen kafanı karıştırmasın.

Cayma hakkı her zaman iade hakkını doğurmaz. Ürüne, kutusuna ve içeriğine gerek fiziksel gerek ise yazılımsal bir müdahalede bulunulmasa bile bazı durumlarda tüketici hakem heyetinin inisiyatif alabilmesi mümkündür. Art niyetsiz bir müşteri iseniz kafanızı kurcalaması gereken bir konu değil tabi bu söylediklerim.

Fiş - Fatura numarasına gelecek olursak hangi siteden alışveriş yaptın? Hepsiburada'nun faturasıan benziyor. Orijinal faturası adresine ulaştıysa bir de onun üzerine bakıp haber et.

Son olarak Türkçe Kuralları konusunda gösterdiğin hassasiyet için teşekkür ederim. Sana zahmet biraz daha özen gösterelim, çok az kalmış :) Görselleri ise "Resim yükle" butonu ile upload edersen kalıcı olarak saklanır, hızlıresim gibi 2-3 ay sonra görseller yok olmaz.
@BilgisayarKurdu hocam, Laptobumda ki sorunlar için Thh ye başvurmuştum. Ürün değişimi istemiştim. 3 Ocakta savunma istenmişti. Bugün güncel olarak satıcı savunma yapmamış , giden savunma için tebligatı almamış gözüküyormuş. Bildiğim kadarıyla satıcının kapanmış olma ihtimali de var. Bu durum Thh sürecimi olumsuz etkilemez di mi? Hem üretici marka hem distribütör de sorumlu olduğu için ayrıyeten diğerleri için başvurmam gerekmez di mi?
Satıcı savunma yapmazsa bu senin lehine bir durum olur. Yalnızca batması, kepenk kapatması gibi durumlarda nasıl bir yol izlenir çok emin değilim. Çünkü kirasını ödemeyen kiracıdan herhangi bir mal varlığı yok ise icra yoluyla ödemeni tahsil edemiyorsun örneğin.

Sen sürecin tamamlanmasını bekle, ara sıra THH'yi arayıp yoklama yap. Günün sonunda lehine karar çıkınca bilindik bir siteden aldıysan paranı zaten öderler. Yok direk olarak daha küçük bir satıcının web sitesinden, aracı bir web sayfası olmadan satın aldıysan da satıcının kendisini icraya vereceksin.

Hangi sitedeki hangi mağazadan aldığını belirtirsen belki daha iyi algılayabiliriz durumu.

@B-urak İnternet üzerinden alışveriş yaptığında bir sözleşme ortak olmuş olursunuz; sen yani tüketici ve satın aldığın yer yani satıcı mağaza - web sayfası.
Bedel iadesini istediğinde sözleşmeden dönmüş, caymış kabul edildiğin için "Bedel iadesini içerek sözleşmeden dönme" seçeneği adı altında görmen kafanı karıştırmasın.

Cayma hakkı her zaman iade hakkını doğurmaz. Ürüne, kutusuna ve içeriğine gerek fiziksel gerek ise yazılımsal bir müdahalede bulunulmasa bile bazı durumlarda tüketici hakem heyetinin inisiyatif alabilmesi mümkündür. Art niyetsiz bir müşteri iseniz kafanızı kurcalaması gereken bir konu değil tabi bu söylediklerim.

Fiş - Fatura numarasına gelecek olursak hangi siteden alışveriş yaptın? Hepsiburada'nun faturasıan benziyor. Orijinal faturası adresine ulaştıysa bir de onun üzerine bakıp haber et.

Son olarak Türkçe Kuralları konusunda gösterdiğin hassasiyet için teşekkür ederim. Sana zahmet biraz daha özen gösterelim, çok az kalmış :) Görselleri ise "Resim yükle" butonu ile upload edersen kalıcı olarak saklanır, hızlıresim gibi 2-3 ay sonra görseller yok olmaz.

Satıcı savunma yapmazsa bu senin lehine bir durum olur. Yalnızca batması, kepenk kapatması gibi durumlarda nasıl bir yol izlenir çok emin değilim. Çünkü kirasını ödemeyen kiracıdan herhangi bir mal varlığı yok ise icra yoluyla ödemeni tahsil edemiyorsun örneğin.

Sen sürecin tamamlanmasını bekle, ara sıra THH'yi arayıp yoklama yap. Günün sonunda lehine karar çıkınca bilindik bir siteden aldıysan paranı zaten öderler. Yok direk olarak daha küçük bir satıcının web sitesinden, aracı bir web sayfası olmadan satın aldıysan da satıcının kendisini icraya vereceksin.

Hangi sitedeki hangi mağazadan aldığını belirtirsen belki daha iyi algılayabiliriz durumu.
@BilgisayarKurdu Ben para iadesi istemiyorum, değişim talebiyle başvurdum. Ürün(laptop) değişiminde üretici marka ve sağlayıcı firma müteselsil sorumlu di mi, o nedenle ayrıyeten diğerlerine savunma vermeleri için başvurmam gerekmez diye düşünüyorum. N11 üzerinden satıcıdan almıştım. Bugün benim dosyamdan sorumlu çalışanın numarasını aldım, yarın aksilik olmazsa arayacağım.

"Bedel iadesini içeren sözleşmeden dönme"
İşaretlenecek tamamdır
N11 üzerinden aldım hocam
Orjinal faturam elimde değil satıcıda, kargonun nerede olduğu belli değil ulaşmam mümkün değil boş bırakıp gönderebiliyoruz ama kabul olurmu bilmiyorum. Başka çarede göremiyorum mersis vergi no hepsini yazdım zaten detaylı konuşmalar n11 üzerinden,asus rma kayıt sonuçları pdf çevirip yükledim, direk faturayı yükledim detaylıda açıkladım yazmaktan usandım yoruldum o kadar detay varki süreçte roman yazılır.

@BilgisayarKurdu
Hocam iki sorum olacak;
1-THH kararı satıcıya ulaştıysa ve satıcı 15 gün içinde mahkemeye gittiyse bunu nasıl anlarız?
2-THH kararı tüketici lehine çıkmışsa ve bu kararı dinlemeyen satıcı için 15 gün itiraz süreci de geçmişse icra süreci nasıl, kaç gün sonra başlatılır?

@BilgisayarKurdu hocam, bugün benim dosyamdan sorumlu kişiyi aradım. 3 ocakta savunma istenmişti. Raportörle görüştüğüm kadarıyla satıcı taşınmış gözüküyormuş, adres de olmadığı için vs savunma vermemiş. Bildiğim kadarıyla satıcı firma kapanmış. Laptobumda ki sorunlar için değişim için THH ye başvurmuştum. Raportör bana iptal edip Dell'i şikayet edin diye öneride bulundu , değişim de belki sıkıntı yaşarsın diye.. Satıcı kapanmış olduğu halde Dell ve distribütör müteselsil sorumlu olmuyor mu? İptal edip yeniden başvurmak saçma değil mi? Bütün süreç sıfırlanmış olacak ne de olsa. Bu şekilde kazanmış olsam bile Dell veya distribütör bana yardımcı olmak zorunda di mi?

@B-urak Bahsettiğin ekleri yüklediysen problem olmaz merak etme, bekleyip takip edeceksin süreci.
@BilgisayarKurdu hocam, bugün benim dosyamdan sorumlu kişiyi aradım. 3 ocakta savunma istenmişti. Raportörle görüştüğüm kadarıyla satıcı taşınmış gözüküyormuş, adres de olmadığı için vs savunma vermemiş. Bildiğim kadarıyla satıcı firma kapanmış. Laptobumda ki sorunlar için değişim için THH ye başvurmuştum. Raportör bana iptal edip Dell'i şikayet edin diye öneride bulundu , değişim de belki sıkıntı yaşarsın diye.. Satıcı kapanmış olduğu halde Dell ve distribütör müteselsil sorumlu olmuyor mu? İptal edip yeniden başvurmak saçma değil mi? Bütün süreç sıfırlanmış olacak ne de olsa. Bu şekilde kazanmış olsam bile Dell veya distribütör bana yardımcı olmak zorunda di mi?
Dostum senin konuyu tam hatırlamıyorum ancak batarya problemi ile birkaç kez servise gitmişti sanırım. İlk servise gidişi 6 ay içerisinde değil, sonrasındaki süreçte gerçekleşmişti yanlış hatırlamıyorsam. Şayet öyle değilse belirt.

Senin satıcı ile bir işin yok zaten; değişim kararı çıkınca servisin kapısını çalacaksın hepsi bu. THH yetkililerini ara ve savunmanın servis tarafından yapılması gerektiğini belirt. Ona göre aksiyon alsınlar.
Ben bu sebeple çoğu kişiye şikayet metnini burada paylaştırıyorum. Senin şikayet metninde ne yazdığını bilmiyorum ben. Satıcıdan mı talepte bulundun direkt olarak?

Sen servise, THH tebligatı ile hakkını almaya gideceksin hepsi bu. Hatta kargo ile halledeceksin işini.
Şayet bilirkişi görevlendirilerek veya görevlendirilmeden haklılığın yönünde karar bildirirlerse.
Dileğin değişim elde etmek ise servis üzerinden yürü. Ama bunun için de şikayet kapatılıp aynı süreç sil baştan işletilmez. THH ile görüş, yardımcı olurlar.
@BilgisayarKurdu
Hocam iki sorum olacak;
1-THH kararı satıcıya ulaştıysa ve satıcı 15 gün içinde mahkemeye gittiyse bunu nasıl anlarız?
2-THH kararı tüketici lehine çıkmışsa ve bu kararı dinlemeyen satıcı için 15 gün itiraz süreci de geçmişse icra süreci nasıl, kaç gün sonra başlatılır?
Siz satıcının kendini savunması için tanınan süre içerisinde icra yoluyla hak alamazsınız zaten. Nasıl anlarız dersen haber sana posta veya elektronik ortamdan ulaşır. Mahkeme sonucu da; tüketici tarafında bariz bir haksızlık durumu veya THH tarafında belirgin bir yanlış karar alma durumu gözlemlenmediği sürece yine tüketicinin lehine, daha doğrusu THH'nin ilk açıkladığı karar yönünde olur. Devamında icra ile, mahkeme süresince uğradığınız bir kayıp varsa bunları da tahsil edebilirsiniz.

İcra sürecinin başlaması için tüketicinin icra işlemlerini başlatması gerekmekte bu birinci şart. THH'yi veya mahkemeyi kazandınız diye otomatik olarak icra başvurusu gerçekleşmez. İcra dilekçesi içerisinde iadeyi tahsil edebilmek için kendi adınıza oluşturulmuş banka IBAN bilgisi gibi detaylar da bulunur zaten. Dilekçeyi verdikten kaç gün sonra işleme alınır bilmiyorum ancak muhakkak yasal bir üst sınırı vardır. Ben uzun sürdüğüne şahit olmadım İlçe bazındaki şikayetlerde en azından.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı