Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Arkadaşlar bilindiği üzere 1 ölü piksel ayıplı mal olarak sayılıyor, peki bu durum 1 alt ölü piksel için geçerli mi?

Bilmeyenler için alt ölü pikseller sadece bayaz ya da siyah ekranda gözükür. Bir diğer değişle 1 pikselde 3 alt piksel daha vardır, bu 3 pikselden herhangi biri bozulursa bu alt ölü piksel olur.

Son düzenleme:
Parayi vermemek icin direniyor İncehesap bir sürü bahaneler işin uzun sürecegini biliyor tüketici hakem heyetine bildirdim en son yazdiklari hakem heyetinin kararini bekleyin diyor süreç uzun ya yine zaman kazandırıyor buradaki amac nedir ben onu sorarım size paramı geçte olsa verecekler neyin çabası bu kabul et olsun bitsin ben taksitle almadım peşin ödedim 1.656 TL'yi de odeyemeyen bir şirket olmaz ayıp görün nasil sirket olduklarini.

Merhaba, İncehesap'tan bir ekran kartı aldım Gaming gecesi kapmpanyasından. Kartta rahatsız edici Coil Whine sorunu olduğunu için 14 gün içinde iade talebinde bulundum ve kendilerine kargoladım. Bugün gelişmeleri öğrenmek için mesaj attım. Kartı servise gönderdiklerini söylediler. Bana 14 günlük koşulsuz cayma hakkımı kullandırtmadılar. Eminim ki servis inceleyip bir şey yok deyip gönderecek kartı. Coil Whine'ı önemsemiyor servisler. Size danışmak istedim. @BilgisayarKurdu Mecburen tüketici hakem heyetine başvuracağım? Sizce şimdi mi başvurmalıyım yoksa kartı bana geri gönderdiklerinde mi?
Merhaba zaten koşulsuz şartsız iade hakkı diye bir şey yok aslında. Ürünü beğenmemenin de arkası dolu bir bahanesi olmalı. Coil Whine bunlardan biri ancak öte yandan teknik bir problem olarak arz edildiğinden servisin incelemesi gerekiyor.

Kartın değişimini verirler hiç problem değil. Ancak aynı modelde %70 olasılıkla tekrar aynı problemi yaşarsın. İade etmek istediğinizi net bir şekilde belirterek (Aynı zamanda servise mail atarak) belirtin.
14 günlük süre içerisinde böyle bir şikayet ile servise gönderirseniz kimse sizin iade hakkınıza mani olamaz.

Yeter ki servise net bir şekilde iade talebinizi aktarın.
Arkadaşlar bilindiği üzere 1 ölü piksel ayıplı mal olarak sayılıyor, peki bu durum 1 alt ölü piksel için geçerli mi?

Bilmeyenler için alt ölü pikseller sadece beyaz ya da siyah ekranda gözükür. Bir diğer değişle 1 pikselde 3 alt piksel daha vardır, bu 3 pikselden herhangi biri bozulursa bu alt ölü piksel olur.
Bu tip kontrolleri ürün elinize ulaştıktan hemen sonra, şayet vaktiniz varsa yapmanızı tavsiye ederim.
Kusurun her türlüsü ürünü, ayıplı mal sınıfına sokar. Yarımı veya tamı yoktur bunun.
14 günlük süre dahilinde ürüne - kutusuna veya içeriğine hiçbir zarar vermeden ve değişikliğe sebep olmadan gönderirseniz iadede problem yaşamazsınız.

Hepsiburada.com gibi satıcılar genelde bu tip durumlarda ürünün kendisi ve kutusu, gönderildiği gibi ise %95 problem yaratmazlar. Servise bile gerek kalmadan iadeyi kabul ederler.
Ancak bazı satıcılar da ürünün servise gitmesi gerektiğini belirtir. Böyle durumlarda da ürünü servise, kargo kodu alarak gönderebilirsiniz.
@blackbat Bu tip satıcılar uzun vadede kaybedecektir. İmkanın varsa Amazon.tr gibi sitelerden almaya çalış. 50-100TL pahalı olmasına bakmıyorum ben çoğu zaman. Herhangi bir problem yaşama olasılığın bile 100-200TL'den daha büyük zararlar veriyor sana; farkında olmasak da.

Son düzenleme:
Merhaba zaten koşulsuz şartsız iade hakkı diye bir şey yok aslında. Ürünü beğenmemenin de arkası dolu bir bahanesi olmalı. Coil Whine bunlardan biri ancak öte yandan teknik bir problem olarak arz edildiğinden servisin incelemesi gerekiyor.

Kartın değişimini verirler hiç problem değil. Ancak aynı modelde %70 olasılıkla tekrar aynı problemi yaşarsın. İade etmek istediğinizi net bir şekilde belirterek (Aynı zamanda servise mail atarak) belirtin.
14 günlük süre içerisinde böyle bir şikayet ile servise gönderirseniz kimse sizin iade hakkınıza mani olamaz.

Yeter ki servise net bir şekilde iade talebinizi aktarın.

Bu tip kontrolleri ürün elinize ulaştıktan hemen sonra, şayet vaktiniz varsa yapmanızı tavsiye ederim.
Kusurun her türlüsü ürünü, ayıplı mal sınıfına sokar. Yarımı veya tamı yoktur bunun.
14 günlük süre dahilinde ürüne - kutusuna veya içeriğine hiçbir zarar vermeden ve değişikliğe sebep olmadan gönderirseniz iadede problem yaşamazsınız.

Hepsiburada.com gibi satıcılar genelde bu tip durumlarda ürünün kendisi ve kutusu, gönderildiği gibi ise %95 problem yaratmazlar. Servise bile gerek kalmadan iadeyi kabul ederler.
Ancak bazı satıcılar da ürünün servise gitmesi gerektiğini belirtir. Böyle durumlarda da ürünü servise, kargo kodu alarak gönderebilirsiniz.
@blackbat Bu tip satıcılar uzun vadede kaybedecektir. İmkanın varsa Amazon.tr gibi sitelerden almaya çalış. 50-100TL pahalı olmasına bakmıyorum ben çoğu zaman. Herhangi bir problem yaşama olasılığın bile 100-200TL'den daha büyük zararlar veriyor sana; farkında olmasak da.
Teşekkür ederim. 3 ay önce LG'nin 2K çözünürlüklü bir monitörünü aldım, ilk başlarda ölü piksel kontrolü yaptığımda sorun yoktu. Ama zaman geçtikçe sadece siyah renklerde gözüken 30 adet ölü piksel belirdi. Tabi ölü pikseller pat diye ortaya çıkmadı, zamanla çoğaldı. Ben de inanamıyorum 30 adet olmasına.

Neyse değişim için LG servisine başvurdum, servis eve geldi. Gündüz vakti geldikleri için ölü piksellerin sadece 1 adedini görebildiler. Ellerinde doğru odaklayamayan dandik bir telefonla resim ve video çektiler ama çektikleri görüntülerde ölü pikseller belli olmuyordu. Görüntüleri LG'nin genel merkezine göndereceklerini söyleyip gittiler.

2 gün sonra aradılar, çekilen görüntülerde merkez sorun görmedi diyerek garanti kapsamına almadılar. Ben de üründe en az 30 adet ölü piksel olduğunu ve sizin ürünü doğru bir şekilde test edemediğinizi söyledim, yani gözle zor görülüyor diyor bir de.

THH'ye vereceğim, ama bilirkişin LG servisi gibi ölü pikselleri tam anlamıyla tespit edemeyeceğinden korkuyorum. Ölü pikseller sadece siyah renklerde ve geceleri görülüyor, bilirkişinin profesyonel kamera ve mercek gibi ekipmanlara sahip olması lazım.

Bilirkişi LG servisi gibi dandik telefonla resim çekerse ve ürünü gündüz vakti incelerse ölü pikselleri tam anlamıyla tespit edemeyebilir.

@BilgisayarKurdu hocam benim durum ne olur İncehesap iade istedim ürünü görmedim bile öyle geri gitti kasa anakart RAM SSD montajı yapmışlar diye iade yok diyor iade kabul etmiyor diye bir kural okumadim ben tuketici hakem heyetine basvuruda bulundum ama ses yok henüz.

Teşekkür ederim. 3 ay önce LG'nin 2K çözünürlüklü bir monitörünü aldım, ilk başlarda ölü piksel kontrolü yaptığımda sorun yoktu. Ama zaman geçtikçe sadece siyah renklerde gözüken 30 adet ölü piksel belirdi. Tabi ölü pikseller pat diye ortaya çıkmadı, zamanla çoğaldı. Ben de inanamıyorum 30 adet olmasına.

Neyse değişim için LG servisine başvurdum, servis eve geldi. Gündüz vakti geldikleri için ölü piksellerin sadece 1 adedini görebildiler. Ellerinde doğru odaklayamayan dandik bir telefonla resim ve video çektiler ama çektikleri görüntülerde ölü pikseller belli olmuyordu. Görüntüleri LG'nin genel merkezine göndereceklerini söyleyip gittiler.

2 gün sonra aradılar, çekilen görüntülerde merkez sorun görmedi diyerek garanti kapsamına almadılar. Ben de üründe en az 30 adet ölü piksel olduğunu ve sizin ürünü doğru bir şekilde test edemediğinizi söyledim, yani gözle zor görülüyor diyor bir de.

THH'ye vereceğim, ama bilirkişin LG servisi gibi ölü pikselleri tam anlamıyla tespit edemeyeceğinden korkuyorum. Ölü pikseller sadece siyah renklerde ve geceleri görülüyor, bilirkişinin profesyonel kamera ve mercek gibi ekipmanlara sahip olması lazım.

Bilirkişi LG servisi gibi dandik telefonla resim çekerse ve ürünü gündüz vakti incelerse ölü pikselleri tam anlamıyla tespit edemeyebilir.
6 ay bile olmamış sen THH başvurunu yap hızlı şekilde. Belirttiğin gibi bir problem varsa haklısındır. Değişim hakkı elde edebilirsin, tekrar satın almak için fazladan 200-300 vermezsin. Son 3 ayda fiyatlar biraz arttı.
@BilgisayarKurdu hocam benim durum ne olur İncehesap iade istedim ürünü görmedim bile öyle geri gitti kasa anakart RAM SSD montajı yapmışlar diye iade yok diyor iade kabul etmiyor diye bir kural okumadim ben tuketici hakem heyetine basvuruda bulundum ama ses yok henüz.
Kabul etmediğin ürünü elbette ödemek zorunda değilsin ancak madem kabul etmeyecektin neden sipariş ettin şeklinde bir soru da gelmiyor değil insanın aklına haklı olarak :)

Paranı iade etmezlerse THH ile alırsın ancak sebebini bilmemekle birlikte, iyi araştırıp öyle sipariş etmeni ve gelen kargoyu da kabul etmeni tavsiye ederim :)

Satıcı da ürünü hazırlamak ve kargoya vermek için bir çaba sarf ediyor çünkü.

@BilgisayarKurdu hocam şöyle geçen ay 15 Mayıs'ta siparişini verdim MNG kargo rezilliği ile İncehesap ilgilenmemesi uzerine kargo 1 ay MNG kargoda bekletildi ve dağıtıma hiç çıkarılmadı haftalardır ikisiyle birlikte uğraşıyorum 1 ay beklemis elektronik ürünü ben almam kimbilir nerede bekletti uzun uğraşlar sonucu geçen gün kargo şirketi geri götürdü kargoyu dedim aldığınız yere götürün istemiyorum kargo falan incehesaba ulaşmış kargo beni aradilar birkaç gün önce İncehesap'tan ürünü bize ulaşmış kontrol edeceğiz fakat montajı yapılan urunlerde iade cayma hakkınız yoktur diyor bunlarla ugrasana kadar saçım beyazladı ne rezil bir sirket ne kargoyu düzgün gönderebiliyorlar ne ilgileniyorlar ilginç tarafı faturaya yurt ici kargo ile gönderim yazmış mngye veriyorlar kargoyu zaten rezil MNG binlerce şikayet var yurt içi olsa 1 haftada gelmişti ürün.

Sen hiç durma THH'ye şikayetini yap. Satıcıyı değil, hangi siteden aldıysan orayı şikayet et. 1 ay bekletip bir de edebiyat yapmasınlar. Kargoyu teslim almadığını, 1 ay beklediğinden ötürü farklı bir siteden sipariş verdiğini ve hızlıca teslim ettiklerini belirt.

Sen hiç durma Thh'ye şikayetini yap. Satıcıyı değil, hangi siteden aldıysan orayı şikayet et. 1 ay bekletip bir de edebiyat yapmasınlar. Kargoyu teslim almadığını, 1 ay beklediğinden ötürü farklı bir siteden sipariş verdiğini ve hızlıca teslim ettiklerini belirt.

THH ye yazdım bekliyorum İncehesap resmi kendi sitesinden aldım zaten ben heyete yazmadan önce kargo daha iade edilmemişti halen kargo aktarmada görünüyordu dağıtıma bir türlü çıkmayınca MNG kargoyu 6-7 kere rahatsız ettim ürün iade edilcek diye sonunda incehesaba geri gitmis oldu urun ama heyete yazarken kargo sirketinde diye yazdım heyete yazdığımı değişme durumu yok sanırım yeni yazsakta olmuyor acaba ne sonuç olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı