Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Gayet güzel açıklamışsın. İadeden gelen ürünleri de fiziksel mağazalarda kakalıyorlar genelde millete :)
Başvurunda herhangi bir problem yok bence. Yenisi ile değişimini talep etmişsin.
Aynen öyle hocam. Çok büyük ihtimalle benim için açtıkları o 4 monitörü de tekrar satışa koydular, kusurlu olduğunu bile bile.

Sorunun çözülmesini umuyorum. Cevabınız ve hazırlamış olduğunuz bu rehber için teşekkürler :)

Türkçe de bağlaç eklemekte iyi değilim haklısın. Buraya atarım örnek problem bu olsa gerek. Biliyorsunuz ucuz kasa modelleri kırılmaya müsait parçalar ne kadar dikkat etsek de. Fiyatı aşağıda tutmak için bazı modeller de plastik malzeme kalitesini düşük tutuyorlar.

Eki Görüntüle 791814 Eki Görüntüle 791824

Çatlaklık kırmızı çizgi gibi oluşmuş kopuk değil ama hafif sallantılı gibi.

Eki Görüntüle 791815
6 ay içerisinde ise zaten kesinlikle ilgilenmek zorundalar, 6-24 ay arası ise gerçekten ürünün kalitesizliği ile alakalı bir etken ise tüketici haklı bulunur, arka kapak ve menteşeler değişir. Servis için de maliyetli bir onarım olmaz yani. Servisten alacağın dönüş önemli aslında burada.

Servisten alacağın dönüş önemli aslında burada.
Aslında çok ayrıntıya girmek yerine sorunlu menteşe değiştirildiği halde, değiştirilen sorunlu menteşe cihazıma daha önceden zarar vermiş ve servis bunu görmemiş mi veya gerek duymamış. Bu sorunlu menteşe değişse bile zamanla eksik(kırık) bölge yüzünden benim alt kapağıma da zarar veriyor. Kısaca bunu demem gerekliydi çok ayrıntı mesaj atmak yerine. İşte ben de mi kusur bulunur bilgim yok, kapak dışarıdan sağlam görünüyor içerisi böyle. Bir de yeni değişmiş menteşe 6 ay sonra yeniden sertleşiyor, bu sertleşmenin sebebi de bu eksik vida verir sonuçta o kasaya sağlam tutuyor ve bir dengesizlik söz konusu oluyor bilgisayarımda. Lenovo Community'de yönetici arkadaş var ona attım. Hafta sonu olduğu için cevap vermiyor doğal olarak. Gerekli bilgilendirmeyi umuyorum ki servis arkadaşlarına söyleyip problemi çözmek için arayacaklardır. Daha önceden de vardı başka problem servis arkadaşı arayıp mağduriyetimi gidermişlerdi. Bakalım yeni mağduriyet uzatılmadan sonuçlanır.

Eğer bana "cihazı gönderin inceleyim" derse ve servis elemanı ücret talep ederse cihazı geri isteyip THH başvuracağım sanırım. Yukarıda arkadaş çok güzel yazmış, onun gibi anlaşılır ve net şekilde konuyu uzatmadan başvururum. Servis tarafından cevap gelirse buraya dönüş sağlarım.
Servisten alacağın dönüş önemli aslında burada.
Hocam servis durumu tespit edip alt ve üst kasa sorunumu Lenovo tarafından kaynaklı olduğunu tespit edip, değişim yapılacağı söylendi.

Son düzenleme:
@Purchasefirm99 Öncelikle "chargeback" için Türkçe karşılığını da yazman beni üzdü ancak üzüntümü belli etmeden cevaplayacağım :) Bankaya chargeback vermen bence mantıklı bir davranış olmaz. Olayı bambaşka bir yana çevirirsin.

Kulak üstü kulaklık ürünlerinde eğer ki üründe herhangi bir problem yoksa tüketici hakem heyeti senden yana olmayabiliyor her zaman. Bu sebeple kulaklık ürünlerinde ürünleri iyi araştırmanızı, müşteri memnuniyeti çerçevesinde iade kabul edin mağazalardan alışveriş yapmayı öneriyorum. Örneğin Hepsiburada.com ile iade konusunda bir kez olsun hiçbir satıcıda problem yaşamadım ben.

Üründe problem var o sebeple iade ettim diyorsan THH ile hakkını alırsın ancak fuzuli olarak iade ettim dersen orada haklı bulunma durumun sıkıntıya girebiliyor biraz.

@LionelMaradona Bu model FreeSync anlamında daha gelişmiş bir model, kabul etmende bir sakınca yok. Monitör yine aynı monitör.

Hepsiburada "Biz iade yaparız, değişim istiyorsan servise gönder onay al diyor ise" ürünün şu anki satış fiyatı yükselmedi ise, iade bedeli ile tekrar sipariş verebileceksen iadeyi kabul etme yoluna git.

Yok, fiyat arttı - indirim kaçtı dersen servide gönder zaten çok hızlı şekilde değişimini onaylarlar, 6 ay içerisinde servisler problem yaratamıyor artık hiçbir şekilde. Değişim raporunu satıcıya gönderdiğinde paşa paşa ilgili modeli sana gönderirler.

Hocam merhabalar.

Ürünü servise gönderip iade/değişim raporu aldım. Fakat H.B üzerinde benim monitörüm stokta yok. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Bana para iadesi yaparlarsa 1217 liraya ben aynı ayarda monitör asla alamam. Nasıl bir yol izlemem lazım?

Hocam merhabalar.

Ürünü servise gönderip iade/değişim raporu aldım. Fakat h. B üzerinde benim monitörüm stokta yok. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Bana para iadesi yaparlarsa 1217 liraya ben aynı ayarda monitör asla alamam. Nasıl bir yol izlemem lazım?

Bende de benzer durumdan dolayı mağdurum, ekran kartımda aynı durum oldu, yasal olarak ürünün muadilini isteme hakkına sahipsiniz oda yoksa para iadesi yaparlar, isterseniz thh' ne başvurursunuz, bende sizin gibi bu konuda bilgi sahibi kişilere danıştım lakin ne olacağına dair bilgi vermediler. Ki benim araştırmalarıma görede Thh'ye bu konuyla ilgili başvuran birini görmedim yasal olarak da kurdan kaynaklı mağdur olacak müşteri ile ilgili herhangi bir şey yok, Thh'ye başvurursanız olumsuz sonuç da alsanız tek kaybınız zaman olur. Ben zaman kaybetmemek adına uğraşmadım ve başka yerden indirim takip edip satın aldım. Bu konuyla ilgili thh'ne başvurursanız mutlaka gelişmeleri lütfen bilgi verin çok merak ediyorum.

Bende de benzer durumdan dolayı mağdurum, ekran kartımda aynı durum oldu, yasal olarak ürünün muadilini isteme hakkına sahipsiniz oda yoksa para iadesi yaparlar, isterseniz thh' ne başvurursunuz, bende sizin gibi bu konuda bilgi sahibi kişilere danıştım lakin ne olacağına dair bilgi vermediler. Ki benim araştırmalarıma görede Thh'ye bu konuyla ilgili başvuran birini görmedim yasal olarak da kurdan kaynaklı mağdur olacak müşteri ile ilgili herhangi bir şey yok, Thh'ye başvurursanız olumsuz sonuç da alsanız tek kaybınız zaman olur. Ben zaman kaybetmemek adına uğraşmadım ve başka yerden indirim takip edip satın aldım. Bu konuyla ilgili thh'ne başvurursanız mutlaka gelişmeleri lütfen bilgi verin çok merak ediyorum.
Benim aynı ürünü aynı fiyata almam için ülke ekonomisinin şaha kalkması ya da bahsi geçen ürünün çağ dışı olacak kadar eskimesi gerekiyor.

Konuyla ilgili mevzuat bilgim var. Siz de özellikle madde 9'daki hükümlere bakıp hak talep edebilirsiniz. THH'ye de başvuruda bulundum. Gelişmelerden haberdar ederim.

Benim aynı ürünü aynı fiyata almam için ülke ekonomisinin şaha kalkması ya da bahsi geçen ürünün çağ dışı olacak kadar eskimesi gerekiyor.

Konuyla ilgili mevzuat bilgim var. Siz de özellikle madde 9'daki hükümlere bakıp hak talep edebilirsiniz. THH'ye de başvuruda bulundum. Gelişmelerden haberdar ederim.
Takipteyim

Firmadan savunma isteniyor ancak tebliğ anında firmanın belirtilen adreste bulunmadığı tespit ediliyor. Nihayetinde olay karara bağlanmış. Tarafıma teslim edilmeyen ve iptal edilen ürün bedelinin müşteriye (bana) geri ödenmesine ve ayrıca tebligat masrafı için tebliği tarihinden itibaren 1 ay içerisinde 34256 nolu Hisar Veraset ve Harçlar Vergisi Müdürlüğüne ödenmesine ve karardan tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici mahkemeye itiraz yolu açık diyor karar tutanağında.

İki gün sonra bir ay olacak ancak tarafıma herhangi bir geri dönüş olmadı, sadece karar tutanağı var elimde. Bir ay tamamlandıktan sonra nasıl hareket etmek gerekiyor? Teşekkürler.

Geri
Yukarı