Tüketici Mahkemesi Nerede Bulunuyor?

Emraullah Alku

Hectopat
Olayın kısası başka bir konuda belirtmiştim.

Bundan sonra itiraz dilekçesi oluşturdum ama nereye göndereceğimi tam anlamamıştım. Araştırdığımda tüketici hakem heyetinden ayrı olan tüketici mahkemesine başvurmam lazımmış ama tüketici mahkemesi nerede bulunuyor onu anlamadım. Tüketici hakem heyeti gibi kaymakamlıkta mı yoksa adliyede mi? Başvurduğum hakem heyeti ile aynı ilçedekine mi başvurmak zorundayım yoksa en yakın tüketici mahkemesi de olur mu?

Yönetmelikte belirtilen parasal sınırlar doğrultusunda önce nereye başvuracağınızı bilmelisiniz.
Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası ile 8 bin 480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 8 bin 480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.
Yönetmelikte belirtilen parasal sınırların üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamaz. Bunlar için Tüketici Mahkemelerine başvurmalısınız.

2021 yılı için 11.330 TL üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketici mahkemesine gidilebilir. Bu miktarın altında heyetin verdiği karar kesin. Yani temyiz edilemez.
Tüketici hakem heyetine gittim, ret kararı geldi. Olay şu vidodakiyle bire bir oldu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1 Yıl uzun süreli aboneli olduğum internet aboneliğimi iptal ettim, cayma bedeli çıktı. Abonelik sözleşmesi yönetmeliği madde 22'ye göre cayma bedeli yansıtılmamalı, itiraz ettin. Aynı yönetmeliğinin madde 16 gösterilip aleyhime karar çıktı. O yüzden tüketici mahkemesine başvuracağım.
Yönetmelikte belirtilen parasal sınırlar doğrultusunda önce nereye başvuracağınızı bilmelisiniz.
Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası ile 8 bin 480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 8 bin 480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.
Yönetmelikte belirtilen parasal sınırların üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamaz. Bunlar için Tüketici Mahkemelerine başvurmalısınız.
Hakem heyeti kararına itiraz için tüketici mahkemesine başvuruyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı