Tüm dosyalar .msop uzantılı oldu

Yani durduk yere mi bulaşıyor? Mesela bilgisayarımda oyun oynuyorum veya sosyal medyada geziyorum böyle bir virüsün bulaşma ihtimali var mıdır? Ayrıca format atılarak virüsten kurtulunur mu?
Elbette sadece sosyal medyada dolaşıp durduk yere virüs bulaşmaz. Kalitesiz veya korsan AV kullanmak, korsan film sitelerinden film izlemek, korsan oyunlar oynamak, şüpheli e-postaları açmak sizi kolay hedef yapar.

Teoride %90 evet, formatla virüsten kurtulunur. Ancak bu tür ransomware virüslerin şifrelediği dosyaların şifresi çözülmez.

Yani durduk yere mi bulaşıyor? Mesela bilgisayarımda oyun oynuyorum veya sosyal medyada geziyorum böyle bir virüsün bulaşma ihtimali var mıdır? Ayrıca format atılarak bu fidye virüsünden kurtulunur mu?
Durduk yere bulaşmaz. Kullanıcı bir eylemde bulunmak zorunda. Virüsü yazan kişi insan psikolojisini de düşünüyor. Ya e-posta linkine tıklamıştır ya da bir tür crack çalıştırmayı denemiştir. Hiçbir virüsün böyle bir protokol yaratma gücü yok. Protokol kontrolü kullanıcının elinde. Güvenilir kaynaklar da buna neden olmaz. Steam'den oyun indirirken de bulaşmaz. Mutlaka kullanıcının bağımsız bir eylemde bulunması gerekir. İşletim sistemi açıklarında virüs bulaşması da bitti artık. Bu konuda güncellemeler en öncelikli olarak yükleniyor.

Durduk yere bulaşmaz. Kullanıcı bir eylemde bulunmak zorunda. Virüsü yazan kişi insan psikolojisini de düşünüyor. Ya e-posta linkine tıklamıştır ya da bir tür crack çalıştırmayı denemiştir. Hiçbir virüsün böyle bir protokol yaratma gücü yok. Protokol kontrolü kullanıcının elinde. Güvenilir kaynaklar da buna neden olmaz. Steam'den oyun indirirken de bulaşmaz. Mutlaka kullanıcının bağımsız bir eylemde bulunması gerekir. İşletim sistemi açıklarında virüs bulaşması da bitti artık. Bu konuda güncellemeler en öncelikli olarak yükleniyor.

Elbette sadece sosyal medyada dolaşıp durduk yere virüs bulaşmaz. Kalitesiz veya korsan AV kullanmak, korsan film sitelerinden film izlemek, korsan oyunlar oynamak, şüpheli e-postaları açmak sizi kolay hedef yapar.

Teoride %90 evet, formatla virüsten kurtulunur. Ancak bu tür ransomware virüslerin şifrelediği dosyaların şifresi çözülmez.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bende laptopumu yeni aldım şuanda herhangi bir anti-virüs uygulaması yüklü değil. Yüklememi önerir misiniz? Önerirseniz hangi virüs programını yüklemeliyim? Avast'ı yüklemiştim fakat laptopun geç kapamasına yol açtığı için kaldırdım.

Bu yüzden önemli verileri bilgisayarda değil taşınabilir disklerde tutmak lazım. Boşuna PC yi de meşgul etmeyin eğer acemi kullanıcı iseniz. Taşınabilir HDD alın en azından korunursunuz böyle durumlardan.

Bu virüs yeni yeni ünlendi, diski sıfırlayıp direk temiz kurulum yapman gerekiyor. Gmail ayarlarını senkronize etmeden chromu ve uygulamaları yükleyip itina ile programları kurmalısınız. Bunlardan önce modeminizi resetleyip şifre ve kullanıcı adı değişikliği de öneriyorum.

Sahip olunan bütün dijital içeriği böyle kaybetmek çok acı. Hele iş amaçlı bilgisayarda olsa acısı daha büyük. Çalışmalarınızın fidyecilerin eline geçmesi demektir. İstedikleri parayı verenler var. Az buz da değil. Senin makine iş amaçlı değildir umarım. Virüslü diski çöpe atmanı öneriyorum.

Benim de başıma bir kez geldi. Nasıl bulaştı dersin? Oyunlar için hile yükledikten sonra. Düşünün bu hileleri yazanlar fidyecilerle anlaşmalı. Ama merak işte zaten iş amaçlı değildi diski kırıp çöpe attım. Zaten bir milyon kullanıcıdan biri tutsa yeter onlar için. Her yolu deniyorlar piyango gibi. Bir iş adamını ellerine düşürünce bingo yapıyorlar. Sen de nasıl bulaştığını söyle millet rahat etsin. Bir faydası dokunsun en azından.
Bu yüzden önemli verileri bilgisayarda değil taşınabilir disklerde tutmak lazım. Boşuna PC yi de meşgul etmeyin eğer acemi kullanıcı iseniz. Taşınabilir HDD alın en azından korunursunuz böyle durumlardan.

Bu virüs yeni yeni ünlendi, diski sıfırlayıp direk temiz kurulum yapman gerekiyor. Gmail ayarlarını senkronize etmeden chromu ve uygulamaları yükleyip itina ile programları kurmalısınız. Bunlardan önce modeminizi resetleyip şifre ve kullanıcı adı değişikliği de öneriyorum.
Harici disk o sırada sisteme bağlıysa ona da bulaşır. Maalesef bir çözüm değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
.msop tarafınden ele geçirilen dosyalar için kısaca bazı insanların dediği çözüm methodları var ve onlarda bunlar:
1.Stellar Phoenix ile geri getirme
2.Windows Yedeklemesi ile dosyaları yenileme
Benim bulduklarım bunlar fakat nasıl uygulandıklarını bilmiyorum üzgünüm.

Yani durduk yere mi bulaşıyor? Mesela bilgisayarımda oyun oynuyorum veya sosyal medyada geziyorum böyle bir virüsün bulaşma ihtimali var mıdır? Ayrıca format atılarak virüsten kurtulunur mu?
İhtimal var mı? Diye soruyorsan evet var. Sonuçta Google'den arama yapınca bile zararlı bulaşma ihtimali var. Program indirmek veya kurmaktan bahsetmiyorum. Zararlı siteyi Google'den aratmaktan bahsediyorum sadece!
Siz her ne kadar bilinçli kullanıcı olsanız bile Google üzerinde arama yaparken bile bir zararlı yeme ihtimalinizin olduğu aşağıdaki konuda daha önce tartışılmıştı.
---------
Bir tür crack çalıştırmayı denemiştir.
Siz bilmeden zararlı ve kötü amaçlı bir web sitesine girdiğinizde bilgisayara bir şey yüklemeseniz bile sisteme bir zararlı bulaşabiliyor.

Ayrıca
Ve sanıldığı gibi zararlı yazılımlar sistemlere sadece ".exe" dosyaları ile bulaşmıyor. Bir ".MP3" dosyasının içine bile zararlı yazılım gömülmüş olabilme ihtimali var. Aşağıdaki örnekte ise ".PDF" dosyası yoluyla bir sisteme zararlı yazılım bulaşabildiğini görüyoruz.
Ve bazı tür zararlı yazılımlar hiçbir dosyaya bağlı olmadan kötü amaçlı faaliyetlerini bellekten yürütebiliyorlar. Sisteminizde bir güvenlik yazılımı olmadan bunu anlamak çok kolay değil.

Sözün Özü; Bilgisayara zararlının bulaşması için program indirmeye bile gerek yok. Ağa bağlı olması yeterli zararlının bulaşması için. Bu zararlılardan en iyi şekilde de, kaliteli bir güvenlik yazılımı kullanarak korunulabilir. :)

Merhaba arkadaşlar, 2 gun önce bilgisarıma bir virus aygıtı bulaştı. Tüm dosyalarım. Msop uzantılı oldu ne yaptıysam çözemedim, yardımcı olun. Defalarca format attım onlarca virus programı yukledim işe yaramadı. İnternette de cozumunu bulamadım zaten. Yeni cıkan bir vırus aygıtıymış yardımcı olun. Cozen var mı tum onemli doyalarım kitlendi.
Merhabalar,
aynı şey dün başıma geldi virüslü dosyaları o sırada takılı olan harici diske kopyaladım ve sıfırdan bir formatladım . Sizde format atmışsınız ve attıktan sonra aynı sorun devam etti mi ? tüm dosyalar silindikten sonrada devam etti mi ?

İhtimal var mı? Diye soruyorsan evet var. Sonuçta Google'den arama yapınca bile zararlı bulaşma ihtimali var. Program indirmek veya kurmaktan bahsetmiyorum. Zararlı siteyi Google'den aratmaktan bahsediyorum sadece!

---------

Ayrıca

Sözün Özü; Bilgisayara zararlının bulaşması için program indirmeye bile gerek yok. Ağa bağlı olması yeterli zararlının bulaşması için. Bu zararlılardan en iyi şekilde de, kaliteli bir güvenlik yazılımı kullanarak korunulabilir. :)
Yazının tamamı için isteyen aşağıdan ulaşabilir.

Siz de format atmışsınız ve attıktan sonra aynı sorun devam etti mi ?
Format attıktan sonra ağdaki başka cihazda zararlı yoksa sistemde güvenlik yazılımı bulunduğu ve tespit ettiği sürece tekrar gelip şifrelemeye devam etmez. Ayrıca bilgisayara bağladığınız bellekleriniz ve disklerin de temizliğinden emin olun. Tabi bu varyantı incelemedim ağ yoluyla bulaşıp bulaşmadığını. Siz yine de temkinli olun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı