Tüm dosyaların WNCRY uzantılı olması

@Murat5038
VirusTotal'e benzer bir site var. VirusTotal tarama sonucunda temiz gösteriyor: Scan report for https://virusscan.jotti.org/ at 2017-05-16 18:11:47 UTC - VirusTotal
Ama bazı kişiler zararlı olarak oylamış siteyi. Bu site nasıldır sizce?
Şimdi konuyla ilgisi yok ondan bu tür soruları ayrı konu açıp sorsanız daha iyi olurdu. Yine de cevap vereyim. Jotti, Virüstotal'den önce en çok kullanılan sitelerdendi. Yakın zamanda bazı yazılar çıktı ama bu çoğu online scan sistemlerinde mevcut olan bir alışveriş olduğundan bu tür haberler çıktı. O yüzden sitesinde nelerle ilgilendiklerine dair gizlilik açıklaması yayınladılar. Yani sıkıntı yok kullanılabilir ama yine de diğer siteleri kullanmak daha sağlıklı yanıt verir.

Şimdi konuyla ilgisi yok. Ondan bu tür soruları ayrı konu açıp sorsanız daha iyi olurdu. Yine de cevap vereyim. Jotti, VirusTotal'den önce en çok kullanılan sitelerdendi. Yakın zamanda bazı yazılar çıktı ama bu çoğu çevrimiçi tarama sistemlerinde mevcut olan bir alışveriş olduğundan bu tür haberler çıktı. O yüzden sitesinde nelerle ilgilendiklerine dair gizlilik açıklaması yayınladılar. Yani sıkıntı yok, kullanılabilir ama yine de diğer siteleri kullanmak daha sağlıklı yanıt verir.
Aslında güvenlik bölümüne bu sitelerin konusu toplu bir şekilde açılsa iyi olur. Bazenleri ihtiyaç olabiliyor bu tür sitelere.

Son düzenleme:
Kodlar benzediği için Kuzey Kore'den şüpheleniliyor. Galiba kıyasladıkları şey evvel zamanda Kuzey Kore'nin başında olduğu ve tespit edilmiş bir ransomware saldırısının kodları.

Bugün CNN International'da deklare edildi.
Kodlar devlet güvenlik açığından yararlanılıp yayıldığından birbirlerine suç atmaya çalışıyorlar. Amerika kaynaklı açıktan yararlanıp başkan Kim'in savaş tellalığına karşı ve diğer Amerikaya karşı çıkanlardan bilgi hırsızlığı için kullanılmıştır. Ancak işin içinde Amerika olduğundan senaryolar devamlı üretilecektir.

Aslında güvenlik bölümüne bu sitelerin konusu toplu bir şekilde açılsa iyi olur. Bazenleri ihtiyaç olabiliyor bu tür sitelere.
Aslında ben çoktan paylaşırdım ancak olacakları önceden bildiğimden paylaşmıyorum sadece gerekli olduğunda öneriyorum bu tür siteleri. Çünkü şimdi toplu olarak versem kaynakları çoğu bilinçsiz kişilikler çıkacak o zaman antivirüs'e ne gerek var diyecekler(şimdi bile diyorlar da neyse).

Daha geçen gün sadece önerdiğim kişilerin kullanması gereken aracı sistem tarama 2 raporunu her AV'nin virüs tabanını kullandığından cloud şekilde, AV 'ye ne gerek var o zaman onu kullanırız dediler.

Bu tür kişilerle muhattap olmamak için bu tür bilgileri sadece "yerinde" paylaşımlarda yapıyorum.
Combofix'in AV olmadığını hala bilmeyen bir milletiz ilk önce bilgi seviyelerini yükseltmek lazım ki sonra daha fazla bilgi paylaşabilelim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı