Türk hava yolları pilotluk sınavı

Her şeyin başı sağlık derler ya o burada da geçerli. Önce bir baktır bakalım şimdiden bir sorunun var mı? İşin başında belli olsun sağlık işi yoksa sonradan hayal kırıklığına uğrarsın ihmal ettiğin için. Bunu ben bizzat tecrübe ettim. İngilizce işini şimdiden tempolu bir şekilde halletmeye bak. İngilizce meselesi sağlık gibi bu işin diğer temel bir ayağı ve geri kalan her şey çok çalışarak elde edebileceğin teknik bilgiler. Öğrenmeye açık olursan kendini sürekli geliştirirsen başarırsın.

Konuyla alakalı fazlı bilgim yok fakat sosyal medyadan takip ettiğim biri özel havacılık kursuna gidiyor.
Ümit Erdim oyuncu ve bu meslekle ilgili daha önceden bir bilgisi bulunmuyor. Havacılık kursu True Course Flight Academy.
Toplam ödediğim miktar 300.000 TL civarında demişti, ücretsiz bu eğitimi almak çok kolay olsa adam bu kadar para ödemezdi herhalde.

@Rulingthehun THY ve diğer özel şirketler bu eğitimi bedavaya vermiyor zaten. Eğer her aşamayı başarıyla geçersen bir uçağın tip eğitimini alarak işe başlıyorsun Örneğin 20 milyar maaşla başlarsın, THY bunun 10 milyarını keserek sana 10 milyar maaş verir. Bu şekilde artık ne kadar eğitim masrafı olduysa ödeyene kadar maaşından kesinti olur. Eğitim masrafı bitince maaşını eksiksiz bir şekilde alırsın.

Akademinin olayı budur. Parası olan gider özel kursta pilotluk okur zaten, attığın arkadaş gibi.

Türk hava yollarının sınavla aldığı pilot eğitimi hakkında aklıma takılan birkaç şey var.
Öncelikle sağlık şartları nedir?
Küçükken kanser atlattım şartlarda kanser geçirmişler alınmıyor diyor, ancak kanser geçirip iyileşmiş birçok pilot var, beni bu konuda genel olarak aydınlatır mısınız?
Pilot olmak için her şeyimi veririm. O derece seviyorum bu başvuru şeysinde ne ne değildir anlatırsanız sevinirim.
Edit: Pegasus'unda varmış ücretsiz.
ICAO Annex-1 ve JAR-FCL 3'te belirtilen sağlık kriterlerini karşılıyor olmak zorundasın. Onun dışında TOEFL en az 60 (başvurularda bu puanları yükseltiyorlar) veya IELTS'ten 6 (speaking minimum 6) olacak şekilde puan alabilmen lazım. Bunlar ön şartlar. Bu şartları sağladıktan sonra geçireceğin daha çok süreç var. Mülakat var testler var vb.

Bu sektöre girdikten sonra aşırı bozulmadıkça meslekten çıkartmıyorlar.
Eğitim aşamasında da en son ön lisans mezunlarını almışlardı ama bu da başvurudan başvuruya değişebiliyor.

Ek bilgi: Renk körlüğü, işitme kaybı, şaşılık gibi durumlarda kesinlikle pilot olunamıyor :) Göze dair limitlerse en son Annex-1 ve JAR-FCL 3 e göre hipermetrop sınır +5, Miyop sınır -6 derece astigmat en yüksek 2 derece olmalı. Bu değerler tek bir göz için geçerli. Bazı yerlerde iki gözün toplamı olarak yazar ama ciddiye alma. Tek göz için :)

@teknoman Mesajımda belirttim. Sınırlar: Hipermetrop +5, Miyop -6 astigmat maksimum 2 derece. Her bir göz için limitler bunlar. Yani 1 gözün -6 diğeri -6.25 ise olamazsın. iki göz -5 ise olabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Küçükken kanser atlattım şartlarda kanser geçirmişler alınmıyor diyor, ancak kanser geçirip iyileşmiş birçok pilot var, beni bu konuda genel olarak aydınlatır mısınız?
Pilotken kanser atlatmak ile pilot olmadan arasında fark var. Pilotken atlatırsan şirket vefa gereği seni kovmaz ama adayken ilaç kullanıyorsan bunu bir etken olarak görür.
Edit: Pegasus'unda varmış ücretsiz.
Pegasus şu an askıya aldı bütün eğitimleri galiba. Bir süre alım yapmayacak firmalar.
Makine mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim şimdiden hazırlanmak istiyorum başvuru süreciyle alakalı bilgin var mıdır hocam, ne önerirsin nasıl bir yol izlemeliyim.
Şimdiden hazırlanacaksan mutlaka İngilizceni olabildiğince yukarda tut. Hatta seviye arttırabildiğin kadar arttır. En önemli şey bu olacak. Bir de genel kültür olarak havacılık bilgisi edinirsen yararına olur.
Sivil havacılıkta renk körlüğü sıkıntı oluyor mu veya hangi seviyeden sonrası sıkıntı oluyor?
Renk körlüğü, şaşılık, kısmi görme kaybı gibi rahatsızlıklar kabul edilmiyor. Direkt eleniyorsun maalesef.
Toplam ödediğim miktar 300.000 TL civarında demişti, ücretsiz bu eğitimi almak çok kolay olsa adam bu kadar para ödemezdi herhalde.
Zaten bedava vermiyorlar. Maaş kesintisi yapıyorlar. Fakat dediğin gibi mülakatları kolay değil. Kaliteli çoğu aday bile eleniyor bu mülakatlarda.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı