Türk – Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kuruluyor!

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bir süredir konuşulan ve İstanbul’da kurulması planlanan Türk – Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için ilk adım atıldı. TBMM komisyonunda görüşülerek kabul edilen üniversitenin bağlı olacağı vakfın kuruluşuna onay çıktı.

İstanbul Pendik’te hazineye ait araziler üzerinde konumlandırılacak olan üniversitenin kuruluşu için gerekli ödenek Maliye Bakanlığı bütçesinden aktarılacak. Üniversitenin bağlı olduğu vakıf, bilimsel ve teknolojik çalışmalar kapsamında yurtiçinde ve yurtdışında şirket kurma yetkisine de sahip olacak. Üniversitenin ithal edeceği ürünler için KDV ve ÖTV muafiyetine sahip olacağı belirtiliyor.

Kanun yürürlüğe girdikten itibaren bir ay içinde kuruluş çalışmaları başlayacak olan üniversitenin yapılacak araştırma ve çalışmalar ile adını duyurması hedefleniyor. Belirli bir süre içinde hem akademik kadrosu hem de bilimsel çalışmalar ile dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmesi bekleniyor.
Üniversitenin öğrenci kapasitesinin %60-70’i yüksek lisans ve doktora, %30-40’ı ise lisans öğrencisi olacak. Ağırlıklı olarak mühendislik ve temel bilimler alanında bölümler bulunacak.

Öğrenci sayısının belirli bir düzeyin altında tutulacağı ve alınacak öğrencilerin bölümleri ile ilgili olmasının önemseneceği Milli Eğitim Bakanı tarafından vurgulanıyor. Tabi bunun mevcut sistem ile ne kadar gerçek olabileceği de merak konusu. Dileriz sağlam temelleri olan ve dünyada ses getiren araştırmalara imza atan dünya standartlarında bir üniversite hedefine ulaşılabilir.

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruluyor

Son düzenleyen: Moderatör:
"Üniversitenin öğrenci kapasitesinin %60-70’i yüksek lisans ve doktora, %30-40’ı ise lisans öğrencisi olacak. Ağırlıklı olarak mühendislik ve temel bilimler alanında bölümler bulunacak."

En çok dikkatimi çeken şey oldu. Memlekette gereksiz derecede üniversite açma sevdası "tabela üniversitelerinin" artmasına sebep oldu. Tabi bunun sebebinin eğitim aşkı değil, özel üniversiteden kaldırılan paranın miktarı olduğu aşikar. Her ne kadar artık üniversite açılmasına karşı olsam da, belli konularda ihtisaslaşan (THK Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi gibi) üniversitelere ihtiyacımız var. Ama bu üniversitelerin lisans seviyesinden ziyade yüksek lisans&doktora seviyesine destek vermek zorundayız. Bu yüzden açılması planlanan Türk – Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin çoğunluğunun yüksek lisans&doktora öğrencisi olacak olması beni mutlu etti.

Umarım bu plan gerçekleşir ve bu politikayı korurlar. Aksi halde dandik tabela üniversitelerinden farklı kalmaz. Ayrıca Japon işbirliği de çok çok mantıklı ve güzel bir seçim olmuş.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı