Türk Telekom 1000 Mbps sadece Speedtest üzerinde tam sonuç veriyor

Yer
Kütahya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS B550M-K İşlemci: AMD Ryzen 7 5700X Ekran kartı: Palit RTX 4070 12GB Ram: XPG 3600MHZ 32GB(16*2)
Meslek
Freelance Yazılım Geliştirici
Merhaba, Türk Telekom 1000MBPS paketini kullanıyorum. Fakat Speedtest üzerinde 1000 alsam da Steam üzerinde bu hıza çıkamıyorum. 500Mbps civarı takılı kalıyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Router: TP-Link Archer AX73.
Speedtest:

Screenshot_3.png

Steam:

1677056632346.png

"Elbette, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Steam üzerinden indirme hızınızın 500Mbps civarında takılı kalması, birkaç farklı nedenle ilgili olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Steam sunucularının yavaş olması: Steam, dünya genelinde birçok sunucuya sahiptir ve bazı sunucular diğerlerinden daha hızlıdır. Bu nedenle, indirme hızınızı etkileyebilir. Bu durumda, farklı bir sunucu seçerek hızınızı artırabilirsiniz.
  2. Bilgisayarınızın donanımı: İnternet hızınızı etkileyen bir başka faktör de bilgisayarınızın donanımıdır. Eski bir bilgisayar veya yavaş bir sabit disk, indirme hızınızı düşürebilir.
  3. Ağ bağlantınızın kalitesi: Ağınızın bağlantı kalitesi de indirme hızınızı etkileyebilir. Kablosuz bağlantı kullanıyorsanız, sinyal gücünüz veya cihazınızın kablosuz bağlantı özellikleri de hızınızı düşürebilir.
  4. Arka planda çalışan uygulamalar: Arka planda çalışan uygulamalar da indirme hızınızı düşürebilir. Bu nedenle, indirme işlemi sırasında mümkün olduğunca az uygulama açık tutmanız önerilir.
Öncelikle, Steam sunucusunu değiştirerek başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Steam istemcisini açın ve sağ üst köşedeki "Steam" menüsüne tıklayın.
  2. "Ayarlar" seçeneğini seçin.
  3. Sol taraftaki menüde "İndirmeler" seçeneğine tıklayın.
  4. "Bölge ve Sunucular" bölümüne gidin.
  5. "Sunucu" bölümünde, farklı bir sunucu seçin.
  6. "Tamam" düğmesine tıklayın ve Steam'i yeniden başlatın.
Bunun yanı sıra, bilgisayarınızın donanımını kontrol edebilir ve gerekirse güncelleyebilirsiniz. Ayrıca, kablosuz bağlantı kullanıyorsanız, mümkünse kablolu bir bağlantı kullanmanızı öneririm.

Umarım bu öneriler işinize yarar. Eğer sorun devam ederse, Türk Telekom müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz."

Merhaba, Türk Telekom 1000MBPS paketini kullanıyorum. Fakat Speedtest üzerinde 1000 alsam da Steam üzerinde bu hıza çıkamıyorum. 500Mbps civarı takılı kalıyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Router: TP-Link Archer AX73.
Speedtest:

Eki Görüntüle 1678055

Steam:

Eki Görüntüle 1678056

Oyun indirmek için 1000MBPS kadar gereksiz bir şey yok hocam bende Superonline Fiber 1000MBPS kullanıyordum anında 500 MBPS'ye düşürdüm yurt dışında da durum böyle, Steam 500 MBPS üzerini saldırı olarak algılayıp çoğu zaman kısıtlıyor tek efektif kullanımın aynı anda EpicGames'den oyun indirmek.

500 MBPS kullanırken Steam'de max 750 MBPS indiriyorum, 1000MBPS kullanırken max 550 MBPS indiriyordum. Bu yüzden 1000MBPS kadar gereksiz bir şey yok eğer evde 5 kişi gamer yaşamıyorsanız fahiş paralar ödemeye gerek yok 500 MBPS daha uygun ve kafi.

Depolama olarak hard disk mi kullanıyorsunuz SSD mi?
Samsung SSD 980 kullanıyorum.

Oyun indirmek için 1000MBPS kadar gereksiz bir şey yok hocam bende Superonline Fiber 1000MBPS kullanıyordum anında 500 MBPS'ye düşürdüm yurt dışında da durum böyle, Steam 500 MBPS üzerini saldırı olarak algılayıp çoğu zaman kısıtlıyor tek efektif kullanımın aynı anda EpicGames'den oyun indirmek.

500 MBPS kullanırken Steam'de max 750 MBPS indiriyorum, 1000MBPS kullanırken max 550 MBPS indiriyordum. Bu yüzden 1000MBPS kadar gereksiz bir şey yok eğer evde 5 kişi gamer yaşamıyorsanız fahiş paralar ödemeye gerek yok 500 MBPS daha uygun ve kafi.
Hocam sadece bunun için değil tabiki, Bir hosting firmasında görev almaktayım çok fazla download ve upload yapıyorum ayda 10tb civarı kullanımım var bu yüzden ihtiyacım var. Fakat Steam, Epic Games, Xbox ve Microsoft store yani sadece Windows uygulamaları üzerinde hızım böyle dalgalı. Örn. Tarayıcı üzerinden yaptığım indirmelerde bu hızın hepsini kullanabilirken windows uygulamalarında böyle bi sorunum var.

Merhaba, paketiniz için aylık ne kadar ödüyorsunuz acaba? Benim evimde de Türk Telekom fiber mevcut fakat TurkNet kullandığım için maksimum 100Mbps kullanabiliyorum. Eğer uygun bir fiyatı varsa değiştirebilirim.

Merhaba, paketiniz için aylık ne kadar ödüyorsunuz acaba? Benim evimde de Türk Telekom fiber mevcut fakat TurkNet kullandığım için maksimum 100Mbps kullanabiliyorum. Eğer uygun bir fiyatı varsa değiştirebilirim.
BTK fiberlere destek sağlıyorken girmiştim. 2 yıl taahhütle aylık 350TL ödüyorum fakat şuan fiyat daha pahalı diye biliyorum.

Samsung SSD 980 kullanıyorum.
Hocam sunucular kısıtlama koymuş olabilir yükü azaltmak için, SSDniz değeri karşılıyor fakat ben sunucuya atıyorum topu.
Ubuntuyu torrentle falan indirmeyi deneyin diyeceğim de siz daha maks hızı göremeden iner zaten.

Geri
Yukarı