Türk Telekom 75 Mbps paket 39 Mbps veriyor

Denoxcilin

Hectopat
Daha fazla  
Türk Telekom kullanıyorum. Paketim 75 Mbps ama bana maksimum 39 geliyor gördüğünüz gibi. Neden böyle? Bölgenin altyapısı maksimum 80 miş. Ben aradığımda modem kaynaklı deniyor. Ama modemim çok eski de değil.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-12-20-00-27-26-954-edit_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-12-20-00-27-26-954-edit_com.android.chrome.jpg
    110,5 KB · Görüntüleme: 27
En basit haliyle SNR margin download değeri 7 ve altına düşerse sürekli kopmalar yaşanacak. Bu yüzden 30Mbps hız almanız gayet normal.

Kopma yaşanmaması için SNR marjına alt limit olarak 8dB belirleniyor. Bu değere dayandığında daha fazla hız verilemez. Modeme gelen hat en fazla bunu destekliyor. Alt yapı sorgulama sonucu ile bu değerin bu kadar farklı çıkmasının sebebi kablonun sorunlu olması. İzolasyonu soyulmuş, ekleri kötü yapılmış veya paslanmış olabilir. Kötü ekleri düzeltebilirsin yoksa bina önündeki bağlantı yerinden modeme gelen kablo komple değişmesi gerekiyor.

Yani benim burda kullanıcı olarak yapmam gereken tam olarak nedir? Çözüm sadece tesisat odaklı mıdır? Modem yenilemek çözüm değilse modem almayacağım.

Yani benim burada kullanıcı olarak yapmam gereken tam olarak nedir? Çözüm sadece tesisat odaklı mıdır? Modem yenilemek çözüm değilse modem almayacağım.

Modem yenilemek çözüm olmaz, mecburen bir elektrikçiye altyapı çektirteceksiniz. Ya da bilgisi olan birine yaptıracaksınız. ( şahsen müstakil evde kendim sıfır kablo çektim rahatça kullanıyorum.)

Kendiniz nasıl yaptınız peki?

Elektrikçiden ucuza CAT6 kablosu alıp 1 ucuna RJ11 takdırdım, diğer ucunu telefon kutusuna (Krone bıçağı kullanırsanız daha garanti olur) sıkıştırdım. 16Mbps interneti 14,68Mbps olarak alıyorum.

Yani benim burda kullanıcı olarak yapmam gereken tam olarak nedir? Çözüm sadece tesisat odaklı mıdır? Modem yenilemek çözüm değilse modem almayacağım.
Modemle alakası yok.@kaiser soze açıklamış. Bende aynı kanıyı taşıyorum. Nedeni ise birebir ben yaşadım ve ancak sokaktaki bağlantı yenilenerek çözüldü sorun. Gerisi hikaye..

Geri
Yukarı