Türk Telekom ADSL hatlarda Upload hız limitini kaldırsın!

Türk Telekom, ADSL hatlarında Upload limitini kaldırsın mı?

• Evet.

Oy: 47 77,0%
  • Hayır.

Oy: 14 23,0%

• Oy verenlerin toplamı
    61
Türktelekom'un iflas etmesi demek, bütün kamu kurumlarının işleyişinin durması anlamına geliyor. Devlet dairelerinde sadece Türktelekom kullanılıyor. Adsl ve Vdsl saha dolapları gücünü Türktelekom'a ait Fiber altyapıdan alıyor. Ülkedeki iletişimin kopması kaosa neden olur. Diğer taraftan Mobil iletişim tarafı var.
Bankalar firmayı düzlüğe çıkaramazsa, devlet bir şekilde kendi bünyesine katar fakat iflas etmesine izin vermez.
Halihazırdaki altyapı (teoride) kamuya ait. Hiçbir özel firmaya satılamaz. Türktelekom, bu yüzden özelleştirme adı altında araplara peşkeş çekildi.
Türk Telekom'u TürkNet'e devretmek için gizli planlar yapan ajanlar var mıdır sence? Onları bir şekilde yok edip, yerini TürkNet'in alması için mesela. TürkNet limitlere tamamen karşı bir firma, sevdiğimiz gibi.

Türk Telekom'u TürkNet'e devretmek için gizli planlar yapan ajanlar var mıdır sence? Onları bir şekilde yok edip, yerini TürkNet'in alması için mesela. TürkNet limitlere tamamen karşı bir firma, sevdiğimiz gibi.
Ajan olup olmadığını bilmiyorum. Fakat şu an bütün sağlayıcılar birbirine bağlı durumda. Ana oyunculardan birinin devreden çıkması ya da değişmesi tahmin edemeyeceğimiz sonuçlar doğurur. Turknet, şuan ki haliyle ana oyuncu kimliği kazanabilmek için yemeyip içmeyip Fiber optik hat çekmesi lazım. Bunun için maliyetleri kısıp var güçleriyle yeni projeler peşinde koşmalılar.
Turknet'in limitleri sevmemesi kısa vadede sevimli gelebilir fakat uzun vadede düşünürsek, bunların hepsi birer maliyet. Maliyet artarsa kar marjı düşer ve firmaların işine gelmez.
Turknet,devlet teşviki olması nedeniyle bu kadar rahat. Kısa süre içinde kullanıcı kotasını doldurursa, diğer sağlayıcıların ödediği miktarda vergi vermeye başlayacak. Ne yapacaksa şimdi yapmalı. Borca girsin demiyorum ama bütün kaynağını bu işe harcamalı. Batarsa da, öder 360 lirayı başka isimde bir firma kurar.
Yani uzun lafın kısası ; Turkcell varken Turknet'e oturup bakmak kalır.

Ajan olup olmadığını bilmiyorum. Fakat şu an bütün sağlayıcılar birbirine bağlı durumda. Ana oyunculardan birinin devreden çıkması ya da değişmesi tahmin edemeyeceğimiz sonuçlar doğurur. Turknet, şuan ki haliyle ana oyuncu kimliği kazanabilmek için yemeyip içmeyip Fiber optik hat çekmesi lazım. Bunun için maliyetleri kısıp var güçleriyle yeni projeler peşinde koşmalılar.
Turknet'in limitleri sevmemesi kısa vadede sevimli gelebilir fakat uzun vadede düşünürsek, bunların hepsi birer maliyet. Maliyet artarsa kar marjı düşer ve firmaların işine gelmez.
Turknet,devlet teşviki olması nedeniyle bu kadar rahat. Kısa süre içinde kullanıcı kotasını doldurursa, diğer sağlayıcıların ödediği miktarda vergi vermeye başlayacak. Ne yapacaksa şimdi yapmalı. Borca girsin demiyorum ama bütün kaynağını bu işe harcamalı. Batarsa da, öder 360 lirayı başka isimde bir firma kurar.
Yani uzun lafın kısası ; Turkcell varken Turknet'e oturup bakmak kalır.
Turkcell demişken, nedense Turkcell'li olanların çoğunluğu oyuncu bayanlar veya sosyal medyacı bayanlar oluyor yada bana öyle geliyor. Turkcell benim gözümde içi boş bir balon gibi. Aşırı kazıklar ve bayanlarında sıkça tercih ettiği bir operatör sanki. Turkcell'in yarısını Turkcell fanatiği olan bayanları kapsıyor diye biliyorum. Fanatik olmayanlar için, Turkcell = Türk Telekom. Hiç farkı yok bence fiyat konusunda. Turkcell'in müşterilerinin fanatik kaynadığını düşünüyorum. Fanatik oldukları için, pahalı diye asla şikayet etmezler ve düşük upload alıyorlar diyede seslerini çıkarmazlar. Genelde öyleler.

Turkcell demişken, nedense Turkcell'li olanların çoğunluğu oyuncu bayanlar veya sosyal medyacı bayanlar oluyor yada bana öyle geliyor. Turkcell benim gözümde içi boş bir balon gibi. Aşırı kazıklar ve bayanlarında sıkça tercih ettiği bir operatör sanki. Turkcell'in yarısını Turkcell fanatiği olan bayanları kapsıyor diye biliyorum. Fanatik olmayanlar için, Turkcell = Türk Telekom. Hiç farkı yok bence fiyat konusunda.
Turkcell, son zamanlarda ne yazık ki yatırım yapmak yerine hali hazırda olan altyapıyı kullanıyor. Bu haliyle bile Türktelekom'un kat kat ilerisinde. Mevcut aboneler ve firma başına düşen veri kullanımı istatistiklerine bakarsak gayet de mantıklı.
Turkcell Mobil ve Fiber altyapısına, Türktelekom da her ilde olan Fiber omurgaya güveniyor. Turkcell, 5G kullanıma geçirirse çoğunlukla baz istasyonu ile hizmet vermeye başlayacak. Kablolu iletişim ile kablosuz iletişim, kullanım alanları olarak birbirinden farklı şeyler.
Umarım Türktelekom fazla direnmez de TELKODER ile ortak çalışmalara başlar.

Turkcell, son zamanlarda ne yazık ki yatırım yapmak yerine hali hazırda olan altyapıyı kullanıyor. Bu haliyle bile Türktelekom'un kat kat ilerisinde. Mevcut aboneler ve firma başına düşen veri kullanımı istatistiklerine bakarsak gayet de mantıklı.
Turkcell Mobil ve Fiber altyapısına, Türktelekom da her ilde olan Fiber omurgaya güveniyor. Turkcell, 5G kullanıma geçirirse çoğunlukla baz istasyonu ile hizmet vermeye başlayacak. Kablolu iletişim ile kablosuz iletişim, kullanım alanları olarak birbirinden farklı şeyler.
Umarım Türktelekom fazla direnmez de TELKODER ile ortak çalışmalara başlar.
TELKODER Şirketini biliyorum. O adamlarda benim kafa yapıma sahip. Aynı benim gibi hem Download, hemde Upload tarafına sınırları kaldırmayı istiyorlar. Bu arada, VDSL2 Plus (35b)'nin bir tık üstü olan G.Fast teknolojisini duydun mu hiç? Bakır altyapının son nesili ama daha prototip bir teknoloji sanırım. Bakır üzerinden en fazla 900 Mbps'e kadar Download, 500 Mbps'e kadar Upload sunabiliyor. Adlandırması ise VDSL değil, G.Fast.

Telekom ve limit kaldırma, bence şansı zorlamamak lazım. Tüketici hayrına hareket beklemek hata olur. Özellikle de DSL türevi altyapılarda intihar bile olur. Fiber için lafım yok ama firmanın bakışı tüketiciye ters bence.

G.Fast hakkında az biraz bilgim var. Teoride 1 Gbit download imkanı sunuyor. Türktelekom şuan için bütün abonelere VDSL ulaştırmaya çalışıyor. Kısa mesafe için mantıklı. Çünkü ; dikkat ettiniz mi bilmiyorum, telefon dileklerinde siyah silindir şekline benzeyen şeyler var. İşte nesneler kablolara yapılan yamaları işaret ediyor. Çarpık kentleşme, ön görülemeyen nüfus artışı nedeniyle ve dikkatli (!) sürücüler yüzünden fazla harcama olmaması için böyle bir yola gitmişler. O yama ne kadar çok olursa hız kaybı o kadar çok oluyor. Nem, toz, yağmur derken bir o nedenle de verim kaybı oluyor. Hepsini yenilemek para harcamak demek. O kadar para harcamak istemiyorlar.
Kendimden örnek vereyim ; evimin olduğu sokakta ADSL kullanan nadir kişilerdendim. Tarım bölgesi olduğu için yükler kamyona yüklenip götürülüyor. Her yıl telefon kabloları o kamyonlar yüzünden en az iki kere kopuyor. Her seferinde de yama yapılıyor. Kablo değişmiyor. Evin ortalama 50 metre ilerisinde ADSL saha dolabı var. O dolaptan sadece 4 mbit hız alıyorum. Adamlar 1 -2 kişi için kabloları yenilemiyor.
Nüfusun çok olduğu yerlerde zaten evlere Fiber çekiyorlar. Kırsal bölgelere fazla yatırım yapmazlar ve Vdsl döşerler.

G.Fast hakkında az biraz bilgim var. Teoride 1 Gbit download imkanı sunuyor. Türktelekom şuan için bütün abonelere VDSL ulaştırmaya çalışıyor. Kısa mesafe için mantıklı. Çünkü ; dikkat ettiniz mi bilmiyorum, telefon dileklerinde siyah silindir şekline benzeyen şeyler var. İşte nesneler kablolara yapılan yamaları işaret ediyor. Çarpık kentleşme, ön görülemeyen nüfus artışı nedeniyle ve dikkatli (!) sürücüler yüzünden fazla harcama olmaması için böyle bir yola gitmişler. O yama ne kadar çok olursa hız kaybı o kadar çok oluyor. Nem, toz, yağmur derken bir o nedenle de verim kaybı oluyor. Hepsini yenilemek para harcamak demek. O kadar para harcamak istemiyorlar.
Kendimden örnek vereyim ; evimin olduğu sokakta ADSL kullanan nadir kişilerdendim. Tarım bölgesi olduğu için yükler kamyona yüklenip götürülüyor. Her yıl telefon kabloları o kamyonlar yüzünden en az iki kere kopuyor. Her seferinde de yama yapılıyor. Kablo değişmiyor. Evin ortalama 50 metre ilerisinde ADSL saha dolabı var. O dolaptan sadece 4 mbit hız alıyorum. Adamlar 1 -2 kişi için kabloları yenilemiyor.
Nüfusun çok olduğu yerlerde zaten evlere Fiber çekiyorlar. Kırsal bölgelere fazla yatırım yapmazlar ve Vdsl döşerler.
G.Fast Hala prototip bir teknoloji.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı