Türk Telekom altayapının olmadığını söylüyor

kayapater

Kilopat
Makaleler
5
Uyarı: Mod'lar başlığı değiştirmiş. Türk Telekom altyapı olduğunu söylüyor.

Bugün Türk Telekom tarafından arandım. BTK'ye yaptığım şikayet sonucunda altyapı olmadığını ve internet servisinin gelmeyeceğini yazılı olarak bildirmişlerdi. Ben bu duruma itiraz ederek internet değil altyapı başvurusu şikayeti olduğunu aynı şikayete cevap olarak yazdım. Bugün Türk Telekom tarafından aranmıştım, ona dönelim. Telefonda bana adreste altyapı olduğunu söylediler ve iş paket seçimine kadar gitti. Turkcell, TürkNet, Vodafone, Millenicom ve Türk Telekom sitelerinden altyapı sorgusu yaptım. Bizim mahalledeki adresler değişti. Bizim ev sokaktaki son ev. Kapı numarası değişti. Türk Telekom ve Vodafone, e-Devlet üzerinden aldığımız ikametgahta bulunan kapı numarasında altyapı olduğunu söylüyor. Bunlarda en sokaklardaki en son numara bizim evin numarası. Daha fazla numara olmadığı için bu adresler doğru bu sitelerde. Millenicom, TürkNet eski adresimizi son sokaktaki son adres olarak gösteriyor ve buralarda altyapı olduğunu söylüyor. Turkcell bambaşka bir kafada. Kapsama haritasında evimin üstüne bastığımda bambaşka bir sokak gösteriyor. Turkcell'in gösterdiği sokak ve adres 3 sokak güneyde. Bu altyapı var dediğim sitelerde 1-2 ay önce yaptığım sorgularda ne yeni ne eski adreslerde altyapı gözükmüyordu.
Türk Telekom neden beni altyapı var diye aradı? Çünkü en yakın direk 100 m ileride ve ne direk diktiler ne de kazı çalışması yapıldı.
Bu arada eski adresi gösteren sitelerde şu anki daha düşük olan kapı numarasında altyapı da yok. Ve ayrıca e-Devlet üzerinden aldığım ikametgahtaki adresi Google Earth'de arattığımda 2 ilçeyi birbirine bağlayan bir kanalın yanında bulunan TOKİ konutlarını gösteriyor. Aynı adres kargolarda doğru yer olan benim evime geliyor. Bunlar nasıl bir sistem kullanıyor? Belki aranızda bu firmalarda çalışan arkadaşlar vardır. Ben her türlü Türk Telekom'a gidip başvuracağım. Muhtemelen gelecekler ve altyapı yok deyip gidecekler. Ne yapsam bilemedim.

Direkle Internet mi veriliyor? Elektirik direği gördüm ama hiç Internet direği görmedim. :D

Buradaki çoğu eve telefon direği aracılığıyla internet veriliyor. Anlamaya çalıştığınız tek şey bu değildir umarım.
Konu içinde konu olacak fakat bende konu açmıştım bazı şikayetlerden dolayı fakat herhangi bir çözüm yoluna varamadık. Evimizin hemen yanında Tip7 Saha Dolabı var bunu aktif hale getirmek için evimize kablo çektirmek zorunda mıyız ?

Buradaki çoğu eve telefon direği aracılığıyla internet veriliyor. Anlamaya çalıştığınız tek şey bu değildir umarım.
Hayır, değil. Evin adresinin değişmesi de garip olmuş. Bizim binanın adresi 12 yıl önce değişmiş ama bir daha da değişmedi. Binanız 18 yıldan daha yaşlı demek ki. Eğer yanlış bir mantık yürütmediysem. Yeni mi değişti, kaç ay veya yıl oldu?

Yeni değştiyse altayı sorgulama sitesine önce eski adresinizi yazın. Sonuç vermiyorsa yeni adresi yazın.
Yine olmuyorsa sorgulama yaptığınız tüm ISS'lerin müşteri hizmetlerini arayın. Onlara danışın. Olmazsa adres karışıklığı varsa ev telefonu ile de altyapı sorgulayabilirsiniz. Tabii kullanıyorsanız. Çözümsüz bir şey değil yani.

Altyapınızın olduğunu gösteren bir sorgulama sitesi yakalarsanız kaç Mbps tahmini download upload hızı olduğunu öğrenin. 20 üstüyse altyapı ve santral VDSL verebiliyordur. Fiber gösterirse fiber altyapınız vardır. Türk Telekom sitesinden sorgularsanız VDSL yerine "hipernet" kelimesini de kullanabilir.

Adres değişmeden önce ev internetiniz hiç mi yoktu?

Eğer adresiniz değişmeden önce de ev interneti kullanmıyorsanız sizi başlarından savmak için "altyapınız var" demiş olabilirler. Ona dikkat edin.

Hayır, değil. Evin adresinin değişmesi de garip olmuş. Bizim binanın adresi 12 yıl önce değişmiş ama bir daha da değişmedi. Binanız 18 yıldan daha yaşlı demek ki. Eğer yanlış bir mantık yürütmediysem. Yeni mi değişti, kaç ay veya yıl oldu?

Yeni değştiyse altayı sorgulama sitesine önce eski adresinizi yazın. Sonuç vermiyorsa yeni adresi yazın.
Yine olmuyorsa sorgulama yaptığınız tüm ISS'lerin müşteri hizmetlerini arayın. Onlara danışın. Olmazsa adres karışıklığı varsa ev telefonu ile de altyapı sorgulayabilirsiniz. Tabii kullanıyorsanız. Çözümsüz bir şey değil yani.

Altyapınızın olduğunu gösteren bir sorgulama sitesi yakalarsanız kaç Mbps tahmini download upload hızı olduğunu öğrenin. 20 üstüyse altyapı ve santral VDSL verebiliyordur. Fiber gösterirse fiber altyapınız vardır. Türk Telekom sitesinden sorgularsanız VDSL yerine "HiperNet" kelimesini de kullanabilir.

Adres değişmeden önce ev internetiniz hiç mi yoktu?

Eğer adresiniz değişmeden önce de ev interneti kullanmıyorsanız sizi başlarından savmak için "altyapınız var" demiş olabilirler. Ona dikkat edin.

Ev 2015 yılında inşa edildi. Dediğim gibi eski adresimin belirtildiği siteler sistemlerini güncellemediği için eski adresimde altyapı var gözüküyor. Eğer bu sitelerde eski adresim olmasaydı sistemi yenilediklerini anlardım. Şimdi bir altyapı sorgusu yaptım ve Millenicom sitesinde maksimum 97 Mbps gösteriyor eski kapı numaramda. Türk Telekom ADSL hizmeti verebiliriz diyor. TürkNet 50 Mbps maksimum diyor. Vodafone'da ADSL diyor. Eski adrsimin olduğu güncellenmemiş sorgu sitelerinde yeni kapı numaramı arattığımda altyapı yok diyor. Ama güncel sistemde olan Vodafone'un sitesi altyapı var gösteriyor.

O zaman o öyle diyorsa doğrudur. Kağıt üstündeki adres değişince altyapın değişmez mantıken.
Biraz imkansız gibi duruyor. Birkaç ay önce hiçbir adreste altyapı yoktu ve o zamandan şimdiye ne kazı yapıldı ne de en azından adsl için direk çekildi.
Şuan Netspeed sitesinden de sorgulama yaptım ve Millenicom ile aynı değerleri veriyor ve ayrıca adres tablosu güncel. E-Devlet üzerinden diğer aile üyelerine de baktım ve hepsi doğru. Bu arada Netspeed'te saha dolabının 21 m uzaklıkta olduğunu söylüyor. Bu değer doğru mu? Çünkü doğruysa ciddi bir şekilde dışarı çıkıp arayacağım.

Son düzenleme:
Biraz imkansız gibi duruyor. Birkaç ay önce hiçbir adreste altyapı yoktu ve o zamandan şimdiye ne kazı yapıldı ne de en azından adsl için direk çekildi.
Şuan Netspeed sitesinden de sorgulama yaptım ve Millenicom ile aynı değerleri veriyor ve ayrıca adres tablosu güncel. E-Devlet üzerinden diğer aile üyelerine de baktım ve hepsi doğru. Bu arada Netspeed'te saha dolabının 27 m uzaklıkta olduğunu söylüyor. Bu değer doğru mu? Çünkü doğruysa ciddi bir şekilde dışarı çıkıp arayacağım.
Google Haritalar'a tam adresi yazıp nerdeymiş bakabilirsin.

Bina hangi ilçede? 5 yıllık binada da bakır altyapı da olmaması lazım. Direkt Fiber olması lazım. 5 yıllık binadan bahsediyoruz. ADSL 30-40 yıllık binalarda olur ancak. Hatta o binalar yapıldığında o da yoktur. Ev telefonu için döşemişlerdir Internet yanında bonus olmuştur. Yaparken de biraz iyi kablo kullandılarsa 30 yıl önce 1 megabayt veri geçeceğini tahmin etmedikleri kablodan 75 Mbps bile alabilirler günümüzde, VDSL'e geçerek.

Biraz imkansız gibi duruyor. Birkaç ay önce hiçbir adreste altyapı yoktu ve o zamandan şimdiye ne kazı yapıldı ne de en azından ADSL için direk çekildi.
Binanız fiber zamanında yapılmış. Hadi 40-50 sene önce yapılsa ve tesisat yenilemesi hiç yapılmasa imkansız olmasını az çok anlardım. O zaman fiberi geçtik Internet yoktu ülkede. Ama 21. yüzyıldayız. 2015'te fiber vardı. Yeni yapıldı diye altyapı çekmemelerini de anlayabilirdim ama 5 yıl binayı fiberle buluşturmak için yeterli süre. Müteahhit evi dağ başına mı yaptı da fiber yok? Ya da 17 yıl öncesinde miyiz de hala paslı bakır altyapıyı kullanan DSL'den bahsediyorlar. Azıcık da bir gelişim göstersinler ya.
Ben apartman yöneticisi olsam ve binam 5 yıllık olsa, o binada fiber olurdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı