Türk Telekom altyapısı hız artışı (1000 Mbps)

Merak edenler icin bugün Türk Telekom uzerinden 1Gbps paket bağlattım. 900 download 50 upload aliyorum. 389 TL + 15 TL modem kirası + 49 TL statik IP ücreti. İlk ay ücretsiz.

Fiyat bence uygun. Diger firmalarda 800 liradan başlıyor. Telekom bu kadar ucuza nasıl satabiliyor anlamadım ama almayı düşünen varsa fırsat varken alsın. 2 yıl taahhütlü. Bu telekoma belli olmaz 1 hafta sonra paketleri kaldırabilir falan o yüzden acele edin.

Hayırlı olsun mu desem geçmiş olsun mu desem bilemedim. Hayırlı olsun diyeyim yine de :)

Lakin hafta başında 200-500-1000 Mbps port ücretlerine %70'e varan indirim geldi. Bu gelen indirimle beraber alternatif ISP'ler artık her şey dahil 250-300 TL'ye 1 Gbps hız satabilecek duruma geldiler. Belki 200-250 TL'ye bile 1 Gbps görebiliriz.

Ekran Resmi 2022-06-25 14.12.41.png

Tüm bu gelişmeler olurken kimse gidip de Türk Telekom'a aylık 400 liradan 24 ay taahhüt vermesin. Acele etmenize hiç gerek yok. Duyurulan indirim ile beraber alternatif ISP'lerin tarife ücretleri de çok büyük oranda ucuzlayacak. Biraz sabredin siz kazançlı çıkarsınız.

Kaynak: Türk Telekom Toptan | Fiber Yüksek Hızlar İndirim Kampanyası

Hayırlı olsun mu desem geçmiş olsun mu desem bilemedim. Hayırlı olsun diyeyim yine de :)

Lakin hafta başında 200-500-1000 Mbps port ücretlerine %70'e varan indirim geldi. Bu gelen indirimle beraber alternatif ISP'ler artık her şey dahil 250-300 TL'ye 1 Gbps hız satabilecek duruma geldiler. Belki 200-250 TL'ye bile 1 Gbps görebiliriz.

Eki Görüntüle 1431114

Tüm bu gelişmeler olurken kimse gidip de Türk Telekom'a aylık 400 liradan 24 ay taahhüt vermesin. Acele etmenize hiç gerek yok. Duyurulan indirim ile beraber alternatif ISP'lerin tarife ücretleri de çok büyük oranda ucuzlayacak. Biraz sabredin siz kazançlı çıkarsınız.

Evet bunu gordum. Ben taahhut yaptigim icin mecbur turk telekomdan devam edicem. Yeni basvuracak arkadaslar beklesin eger dediginiz gibi alternatif operatorler 250-300 liraya verirse onlardan almak daha mantikli.

Yalniz su detayida belirteyim bu kampanya onumuzdeki 3 ay icin gecerli ve 24 ay taahhutlu. yani bunu turknette satmaya baslasa comnette netspeedde vs satmaya baslasa 24 ay taahhut yapmalari gerekecek. birde taahhut yaptiktan sonra paket degistirme operator degistirme vs yapilirsa bu indirimli fiyatlar o abone icin iptal edilecek.

Niye zarara uğrayacaklar anlamadım. Daha çok müşteri gelecektir o fiyata verebilecekse yabancının altyapısında.
Tamam da o zaman Gigafiber'e gerek kalmaz.

Eki Görüntüle 1431114

Çok iyi haber. 250 lira makul bir ücret.

@benfero

Evet bu indirimler yüksek hız paketlerine geçişi teşvik etmek için yapılmış o yüzden öyle bir koşul var. Ama 250 TL'ye 1 Gbps olduktan sonra taahhüt hiç problem değil zaten. Hatta aksine bir bakıma avantaj bile. İçinde bulunduğumuz ekonomik durum, enflasyon vs ortada.

@benfero

Evet bu indirimler yüksek hız paketlerine geçişi teşvik etmek için yapılmış o yüzden öyle bir koşul var. Ama 250 TL'ye 1 Gbps olduktan sonra taahhüt hiç problem değil zaten. Hatta aksine bir bakıma avantaj bile. İçinde bulunduğumuz ekonomik durum, enflasyon vs ortada.

Dogru söylüyorsunuz. Her turlu Telekom'dan ucuza satmak zorundalar yoksa müşteri çekemezler. O yüzden önümüzdeki birkaç gun içerisinde muhtemelen 300TL altına fiyat vermeye başlayacaklardır 1Gbps paket icin. Comnet, tbtnet, GIBIRNet, Netspeed, Milleni gibi firmalar. TurkNet yine satmamaya devam edecektir taahhüt gerektirdiği icin.

Ben yine de memnunum 400 lira veriyor olsam da saglam bir internetim oldu benim icin uygun bir fiyat. 2 sene kafam rahat. Umarım 200-250 liralara alabilir herkes inşallah.

Bir de tavsiyem 500Mbps, 1Gbps paket alacak arkadaşlar mutlaka statik IP alsınlar. O hızda interneti paylasimli IP ile kullanmak ayıp olur. :D

Nasıl yani?

Eki Görüntüle 1431114

Şimdi bu fiyatlarda nasıl bir değişikliğe sebep olacak? Yeni tarifeler yayınlandı mı? Yayınlanmadıysa tahmini ne kadar olur?

@benfero

Evet yakın zamanda ortalık biraz hareketlenir diye tahmin ediyorum.

TurkNet ise bambaşka bir dünyada maalesef. Ne diğer ISP'ler gibi yüksek hız paketlerini duyurdular ne de biz vermeyeceğiz diye bir açıklama yaptılar. Tek fiyat politikası, taahhütsüz hizmet vs. adım atmalarını zorlaştırıyor.

Böyle giderse yüksek hız isteyen Türk Telekom FTTH altyapı abonelerini diğer firmalara kaptıracaklar. Zaten ADSL/VDSL için fiyatları pahalı kaldı diğerlerine göre, TT fiberciler de hız için gidecek, geriye kalan bir grup GigaFiber ve metro abone ile devam ederler.

Nasıl yani?

Şimdi bu fiyatlarda nasıl bir değişikliğe sebep olacak? Yeni tarifeler yayınlandı mı? Yayınlanmadıysa tahmini ne kadar olur?

Mesajda Türk Telekom'un sitesinden kaynak linki mevcut. Orada daha detaylı bilgi var.

Hafta başında Türk Telekom toptan port ücretlerine indirim yaptı ve BTK bu indirimi onayladı. Port ücretlerinde %70'e varan ciddi indirim oldu. Örneğin 1 Gbps port ücreti 400 TL'den 130 TL'lere indi. Bu sayede de Türk Telekom altyapısında hizmet veren diğer ISP'ler ucuza yüksek hız verebilir oldu. Yakın zamanda 1 Gbps paketleri 200-250 hadi taş çatlasın 300 TL civarına indiğini görebiliriz.

Son düzenleme:
@benfero

Evet yakın zamanda ortalık biraz hareketlenir diye tahmin ediyorum.

TurkNet ise bambaşka bir dünyada maalesef. Ne diğer ISP'ler gibi yüksek hız paketlerini duyurdular ne de biz vermeyeceğiz diye bir açıklama yaptılar. Tek fiyat politikası, taahhütsüz hizmet vs. adım atmalarını zorlaştırıyor.

Böyle giderse yüksek hız isteyen Türk Telekom FTTH altyapı abonelerini diğer firmalara kaptıracaklar. Zaten ADSL/VDSL için fiyatları pahalı kaldı diğerlerine göre, TT fiberciler de hız için gidecek, geriye kalan bir grup GigaFiber ve metro abone ile devam ederler.

Mesajda Türk Telekom'un sitesinden kaynak linki mevcut. Orada daha detaylı bilgi var.

Hafta başında Türk Telekom toptan port ücretlerine indirim yaptı ve BTK bu indirimi onayladı. Port ücretlerinde %70'e varan ciddi indirim oldu. Örneğin 1 Gbps port ücreti 400 TL'den 130 TL'lere indi. Bu sayede de Türk Telekom altyapısında hizmet veren diğer ISP'ler ucuza yüksek hız verebilir oldu. Yakın zamanda 1 Gbps paketleri 200-250 hadi taş çatlasın 300 TL civarına indiğini görebiliriz.
Turk Telekomun bu hizlari 500 lira altina vermesi bile bir mucize. Yavas yavas yola geliyorlar. 😄

Turk Telekomun bu hizlari 500 lira altina vermesi bile bir mucize. Yavas yavas yola geliyorlar. 😄

Aynen. Şaşırtıcı. Kendi altyapısı olunca böyle avantajı var işte. Diğer firmada hem onun kira bedeli, hemde kendi karı, kendi giderleri derken TT’den daha pahalı olmuş oluyor.

Geri
Yukarı