Türk Telekom deprem bölgesine yaz boyunca internet vermedi

xanaxaddict

Femtopat
Yer
Osmaniye
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar, yaşadığım olayın üzerinden yaklaşık 4-5 ay geçmiş olsa da geç olsun güç olmasın dedim. Bu Türk Telekom rezaletinden daha fazla kullanıcının etkilenmemesi ve en azından hakkını araması umuduyla.

Olay yaklaşık olarak yazın başında yaşandı. Haziran'ın son haftasındaydık yanlış hatırlamıyorsam. Bildiğiniz gibi Osmaniye de 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden en büyük hasarı alan illerden birisi, özellikle yaşadığım yer olarak İstasyon Caddesi en fazla yıkımın ve can kaybının olduğu yerdi maalesef. Depremden önce yerel bir şirket olan Sibanet adlı sağlayıcıyı kullanıyordum. Sibanet baz istasyonları ve sinyal vericilerini depremde yıkılan bir apartmanın üstüne koymuştu ve evime en yakın olan sinyal vericiler orada olduğu için başka bir yerden sinyal alma şansım yoktu. Bu yüzden depremden sonra nisan ayına kadar internetsiz kaldık. Bende en mantıklı gelen Türk Telekom'a geçmeye karar verdim ve benimle birlikte apartmandakı diğer 3 komşumda Türk Telekom'a geçti. Seçimlerin bitmesinin ardından ağır hasarlı ve yıkım kararı olan binaların yıkımına hızlı bir şekilde başlandı. Türk Telekom'un mahalleme sağladığı altyapı kablosunun önünden geçtiği bina yıkılırken tel kopmuş ve ilk başta böyle bir şey olduğundan haberim yoktu. Yetkilileri arayarak durumu bildirdim benimle dalga geçer gibi modem sıfırlamamı söylediler. Bende dedikleri her şeyi yaparak modemi sıfırladım ancak fayda etmeyince geri aradım. Bu sefer aşırı fazla kullanıcının geri bildirim yaptığı ve durumun farkında olduklarını söyleyerek en kısa süre içinde yapacaklarını söylediler. Üstünden yaklaşık 1 hafta internetsiz kaldıktan sonra geri aradım tekrar yeni bir şikayet bildirimi oluşturdum ve müşteri temcilsi en fazla 72 saat içinde bir şikayetin oluşturulabileceğini söyledi. Ben de o sırada sınavıma çalıştığım için evdeki ve apartmanımdaki herkesten şikayet oluşturmasını istedim. Benim bizzat arama kayıtlarını gördüğüm 7-8 kişilik tanıdığım her iki güne bir Türk Telekom'u arayıp rahatsız ediyorduk. Aynı durum tabii ki tüm mahalle için geçerliydi. Herkes arıyor ancak bir şekilde bahane uydurarak başka bir tarihe erteliyorlardı.

Anlamadığım şey ise sorunun aşırı basit yaklaşık 15 metre uzunluğunda iki direk arası bir kablo olmasıydı. Haziran ayının sonundan ağustos ayının ortalarına kadar internetsiz kaldık. Bahsettiğim sadece benim için değil arkadaki 2 mahalle ve üst tarafımdaki 1 mahalle için daha geçerliydi. Ben yıkılan evin enkazının kaldırılıp temizlendikten yaklaşık 2-3 hafta sonra Türk Telekom çalışanlarını evin karşı konumundaki sokağı kazarken gördüm ve kabloyu sokağın altından geçirmeye çalıştıklarını fark ettim. Olaylar düzeldikten ve internetim geri geldikten sonra ilk işim telefon operatörümü değiştirmek oldu. Eğer sözleşmeyi imzalamasaydım internet altyapımı da değiştirecektim ama 1 yıl daha beklemek zorundayım. Eğer deprem bölgesinde buna benzer bir durum yaşadıysanız anlatmanızı isterim.

Sizce bu kadar basit bir olay ve çözümü kolay olan bir durumun bu kadar uzun bir rezalete dönüşmesi normal midir? Yoksa sıradan Türk Telekom diyebilir miyiz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı