Türk Telekom ev interneti düzgün hizmet vermiyor

somebody32

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Başıma garip bir olay geldi.

Yaklaşık 2-3 ay önce internetimde kopma sorunu nedeniyle Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradım. Çözüme kavuşmayınca eleman yolladılar. Buraya gelen eleman dışardaki kutuda sorun olduğunu merkezden müdahale yapılması gerektiğini ama merkezin bu müdahaleyi yapmadığını yapana kadar internet hızımı 35'e sabitlediğini söyledi.

Bu yaptığı işlemi kayıtları geçirmediği için benim hızım müşteri hizmetlerinde 50 gözükse de ben 35 hız bile alamayıp arada kullanılmayacak seviyede yavaşlamalar yaşıyorum.

Bu sorunu müşteri hizmetleri 15-20 kez iletsem de burada bir sorun göremediğimiz için arıza kaydı oluşturamıyoruz diye dönüş yapıyorlar.

Ben artık bıktım ve taahhüdüm hazır bitiyorken üyeliğimi sonlandırma kararı aldım.

Superonline'a geçmeyi düşünüyorum. Superonline'ı aradığımda maksimum alabileceğim hızın 47 olduğunu bu yüzden 50'lik paket alırsam kopmalar yaşayacağımı, bu yüzden merkezden 35'e sınırlanıracaklarını söylediler. Mecbur 35'lik paketi alacağım gibi gözüküyor.

35'lik ve 50'lik paketin fiyatları yakın olduğu için 50'lik paket alsam internet hızım maksimum hızım olan 47'e sabitlenme imkanı yok mu? Bunu sormayı unuttum ilerleyen zamanlarda tekrar soracağım. Burada bilgili arkadaşlar varsa şimdiden bilgilendirirse sevinirim.

1711304872651.png

Hat değerlerine baktığımda hat zayıflamanın yüksek olduğunu görüyorum iç tesisatında sorun olabilir büyük ihtimalle ankastreden modeme gelen kabloyu yenilemeyi dene sonra tekrar hat değerlerini at.

Eğer yine düzelmezse ankastreye kısa kablo bağlayıp tekrar deneyip hat değerini at böyle sorunun ankastrede olup olmadığını anlamış oluruz.

Hat değerlerine baktığımda hat zayıflamanın yüksek olduğunu görüyorum iç tesisatında sorun olabilir büyük ihtimalle ankastreden modeme gelen kabloyu yenilemeyi dene sonra tekrar hat değerlerini at.
Sağlayıcı değişikliği ile birlikte bu durumu belirticem. Kurulum yaparken sorunları çözeceklerini söylemişlerdi. Teşekkür ederim.

50'lik paket alsam 47ye sabitleme gibi bir durum olabilir mi yoksa 35'mi almam gerekiyor. Bilginiz var mı ?

O hat değerinde görünen alabileceğiniz maksimum hız gerçek değil SNR margin değeriniz zaten düşük Superonline alsan bile Türk Telekom ekibi gelip bakıyor bu arada ankastreden sonrası müşteri sorumluluğunda iç tesisatı sizin yenilemeniz gerekiyor eğer ankastrede sorun var ise Türk Telekom ekibi düzeltmek zorunda.

O hat değerinde görünen alabileceğiniz maksimum hız gerçek değil SNR margin değeriniz zaten düşük Superonline alsan bile Türk Telekom ekibi gelip bakıyor bu arada ankastreden sonrası müşteri sorumluluğunda iç tesisatı sizin yenilemeniz gerekiyor eğer ankastrede sorun var ise Türk Telekom ekibi düzeltmek zorunda.
İşte önceden bir sıkıntım yoktu. Buraya eleman geldi ve kapımın önündeki portlardan oynama yaptı ve hızımı sabitledi. Bu düşüklükler ondan olabilir çünkü baktığımda 2 kabloyu bantlamış açıkta duruyorlar. Bu olaydan sonra hız düşüşleri vs yaşamaya başladım önceden bir sıkıntım yoktu.

Büyük ihtimal porttaki kablolarda yapılan oynamalardan kaynaklanıyor.

O porttan modeme gelen kablomu bağlanmış anlamadım.

O porttan modeme gelen kablomu bantlanmış anlamadım.

O porttan modeme gelen kablomu bağlanmış anlamadım.

O porttan modeme gelen kablomu bantlanmış anlamadım.
Resim temsili.

Kapı önümde bulunan internet kutusundaki kablolarda oynamalar yaptı bazılarını kesip bantlamış. Bir de saha kutusunda oynamalar yaptı diye hatırlıyorum ama görmedim.

Bana söylediği şey şuydu. Kutunuzda problem var. 50 hıza ulaştığında kopmalar oluyor bu kopmalar olmaması için kutulara müdahale edip hızı 35'e sabitledim dedi.

Bu sabitleme sonucu hız düşüşleri vs yaşamaya başladım normalde hız düşüklüğü yoktu sadece kopmalar vardı.
1711309138515.png

Geri
Yukarı