Türk Telekom fiber altyapı çalışması ve hat değerleri

RealtimeUfuk

Kilopat
Yer
Beylikdüzü, İstanbul
Bundan yaklaşık 7,8 yıl önce eski saha dolabımız geniş bant tip-7 kabini ile değiştirilmişti. O zamana kadar maksimum 2 Mbit hız alabiliyorduk ve kabin yenilenince hız 16'ya kadar çıkmıştı. Sorun şu ki geçenlerde Türk Telekom'a VDSL2 hizmetine geçmek istediğimi belirttiğimde, VDSL2 port kontrolü yaptılar ve portumun zaten VDSL portunda olduğunu bana söylediler. Fakat ben 12 Mbit tarifesini kullanıyorum ve VDSL portunda olmam imkansız çünkü ADSL paketim var ve aşağıda hat değerlerinde de göründüğü üzere hat modu ADSL2+ yazıyor.

1622196335702.png

Bu değerlere göre VDSL2 erişimi normal koşullarda vermeleri gerekmez mi? VDSL portunda, tam 35 Mbit veremeseler de 27 veya 28 Mbit hızı rahatlıkla kaldırabileceğini düşünüyorum. TurkNet üzerinden sorgulama yaptığımda ise maksimum 12 Mbit alabilirsiniz bilgisi veriliyor. Bunu net anlayabilmiş değilim.
Geçen gün evden çıktım bisikletle dolaşırken evime yaklaşık 400-500 metre mesafede Telekom ekipleri vardı. Standart bakım çalışmasıdır diye pek üstüne düşmedim fakat daha sonra yine oradan geçerken baktım ki 3 tane rögar konmuş ve üzerinde "dikkat f/o kablo" yazıyordu.

1622196914330.png

1622197034010.png

1622197156521.png

Şu an hizmet aldığım kabin ile evim arası yaklaşık 1.2 km civarında. Yukarıdaki fiber altyapısına ise mesafem yaklaşık 400-500 metre civarında.

Daha sonra mahalle muhtarıyla karşılaştım ve bu gördüklerimi söyledim o da bana bölgeye yeni bir baz istasyonu kurulacağı bilgisini verdi. Tabii ki muhtar ne kadar bilgilidir tartışılır. Acaba çekilen yeni fiber altyapıyı baz istasyonunun yanı sıra yeni bir kabin koymak içinde çekebiliyor olabilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı