Türk Telekom fiber altyapı süreci

Hayır hocam VDSL VDSL'dir; fiber fiberdir. Fiber kablonun binaya kadar gelmesi o sistemi fiber kılmaz.

Fiberin 2 türü vardır: FTTB (binaya kadar fiber) ve FTTH (eve kadar fiber)

FTTB'de fiber kablo binaya çekilir, MDU cihazında sonlandırılıp dairelere CAT kablo dağıtılır. MDU'nun potansiyeline göre 1 Gbps hız alınabilir.
Bir MDU fotoğrafı:
Eki Görüntüle 1266916
Görüldüğü üzere mavi renkli birçok CAT kablo çıkıyor. Bunlar daire içinde modemin WAN girişine takılır.

Bir başka MDU:
Eki Görüntüle 1266922
Bundan da 4 tane gri renkli CAT kablo çıkıyor.

FTTH'de ise fiber kablo yine binaya çekilir. Dairelerden gelen OBK'lar (iç tesisat kabloları) ana hat kablosundaki bir core ile (bir kıl ile) füzyonlanıp (kaynatılıp)
OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) içerisindeki kasete yerleştirilir. Ana hattan gelen sinyal, OFDK'nın içerisinde yer alan PLC dediğimiz cam prizma vasıtasıyla dairelerden gelen OBK'lara dağıtılır.
Bir OFDK'nın içi:
Eki Görüntüle 1266927
Kırmızı ile işaretlediğim porta giren ince siyah kablo, ana hattan gelen sinyali taşıyor. Yeşil ile işaretlediğim metal çubuk, yukarıda da bahsettiğim PLC. PLC'ye bağlı olan beyaz kabloların uçlarındaki mavi portlara, dairelerden gelen OBK'lar bağlanacak. Böylelikle daireye kadar fiber kablo çıkmış olacak.

FTTH'de daire içinde 2 cihaz bulunur.
1) ONT (optical network terminal) Türkçesiyle optik ağ terminali
2) Teknik ismi Home Gateway (ev ağ geçidi) olan ve halk ağzında fiber modem olarak geçen bir cihaz:
Eki Görüntüle 1266928
Sağdaki küçük cihaz ONT, soldaki büyük olan ise Home Gateway. OBK'dan gelen sinyal, kırmızı ile işaretlediğim SC konnektör vasıtasıyla ONT cihazına girer. ONT'den çıkan CAT kablo ise Home Gateway'in WAN girişine bağlanır. Böylece eve kadar fiber altyapıda hizmet alınmış olur.
Bu sisteme GPON (gigabit passive optical network) da denir. Türkçesiyle gigabit pasif optik ağ. İşte buradaki "pasif" ifadesi sistemin elektriksiz çalıştığı anlamına gelir.

VDSL işe bambaşka bir şeydir. Fiber kablo genelde saha dolaplarına bazen de önceki mesajımda bahsettiğim T11/T21 gibi kabinlere gelir. Bu kabinlerin içerisindeki DSLAM cihazından bakır kablo dağıtılır. Bu bakır kablo modemin DSL girişine takılır. DSL, çift telli ve RJ-11 standardında bir modüldür. Oysa fiber altyapıda modemin WAN girişi kullanılır. WAN ise 8 tellidir ve RJ-45 standardındadır. Ve VDSL elektrikle çalışan bir sistemdir.
Fiber altyapıda potansiyel olarak Gbps'lik hızlar söz konusuyken VDSL'de çift telli kablo kullanıldığı için en fazla 100 Mbps hız alınabilir. (Bu hususta görüş ayrılıkları mevcut, en fazla 250 Mbps diyenler de var fakat Gbps desteklemediği kesin)
Dolayısıyla VDSL'in fiberle alakası yoktur.
Ha, şöyle bir alakası vardır: saha dolabından santrale kadar fiber kablo gider. Ama bu VDSL'i fiberin bir türü yapmaz.

TT, VDSL'e Hipernet bilmem ne diyerek çok güzel kafa karıştırıyor. Ben VDSL'den fibere geçiş yaptım. Fiber kablo binaya çekilmişti ancak daha OFDK yerleştirilmemişti. Dışarıda bir TT arabası ve arabanın yanında da TT üniformalı birkaç adam gördüm. "Saha çalışanları bilir" diye düşünerek yanlarına gittim ve adresimi verip OFDK'nın tahmini ne zaman yerleştirileceğini sordum. Adam "şu an VDSL mi var?" diye sordu. Ben "evet" deyince "oraya fiber gelmez ki, VDSL de fiber zaten" dedi. Oysa binaya fiber kablo çekileli birkaç hafta olmuştu. Bunu söyleyince "ha kablo çekildi mi, ben de şaşırdım" dedi. İçimden "tamam birader tamam" diyerek yanından uzaklaştım.
Burada dikkatleri çekmek istediğim nokta, TT saha elemanının da VDSL ile fiberi bir tutması. Heyhat, ne meret bir firmaymış ki masa başındakinden saha elemanına kadar korkunç bir vaziyet içerisindeler!

Yani diyorum ki hocam VDSL bir fiber türü değil başlı başına ayrı bir altyapı türüdür.
Hocam size ispatlamak zorunda değilim ama VDSL2'de bir fiber türü.

FTTN/FTTC/FTTB/FTTH olarak fiber 4 tûre ayrılır.

Hocam size ispatlamak zorunda değilim ama VDSL2'de bir fiber türü.

FTTN/FTTC/FTTB/FTTH olarak fiber 4 tûre ayrılır.
FTTN dedikleri mahalleye kadar fiber
FTTC dedikleri kabinete kadar fiber
FTTB dedikleri binaya kadar fiber
FTTH dedikleri de eve kadar fiber
Bu durumda fiber olmayan hiçbir şey yok. Her şey fiber. Ne güzelmiş. Bu ifadeler fiber kablonun nereye kadar geldiğini belirtiyor.
O kadar yazdım, fiber altyapıda hangi cihazların kullanıldığını, en basitinden modemin girişinin DSL'den farklı olduğunu belirttim. Siz hâlâ "ispatlamak zorunda değilim" falan diyorsunuz. Tamam hocam siz T11/T21 kabininizden fiber hizmeti almaya devam edin.
Sırf kendi polemiğimiz için konuyla alakası olmayan mesajlar yazarak daha da kirletmeyelim bence. Siz kendi bildiğinize inanın, ben kendi bildiğine inanayım. İyi forumlar, sağlıklı günler.

@Dejuf aslında çok güzel detaylı bilgi aktarmışsın. Anlattıkların doğru ve resimlerde bu anlattıklarını destekleyici şekilde gösteriyor zaten.

İnsanlara şunu söylemen lazım, evin içine yani dairenin içine cam kablo girmediği sürece kullandıkları hizmet fiber değildir. Aslında türlerini ayırdıkları fiber diye başlayan kabinler onlar şebekedir.

Siz şebekeyi daha karlı bir şekilde pazarlamak isterseniz (VDSL yani) bakır kabloya dönüştürüp bu hizmeti pek çok kişiye satarsınız.

Aslında şu an kullandıkları fiber bile, tam yurt dışında çalışan protokollere uyan fiber değil.

Şu an hizmet aldığımız çoğu bağlantılar, pasif bir ek cam kablo ve dönüştürücü türünü kullanıyoruz. Böylece daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor, doğal olarak daha az şebeke gücü ve bant genişliği sunuyor bizlere.

Dünya üzerinde kullandıkları, gerçek fiber diye geçen tek tür cam kablo fiber ve o türün bağlantı şekli ise, gaon yani (gigabit active optical network) yüksek seviye enerji ihtiyacını karşılarsanız hayalinizde bile görmesi zor internet hızlarını yakalarsınız.

Son düzenleme:
@Dejuf aslında çok güzel detaylı bilgi aktarmışsın. Anlattıkların doğru ve resimlerde bu anlattıklarını destekleyici şekilde gösteriyor zaten.

İnsanlara şunu söylemen lazım, evin içine yani dairenin içine cam kablo girmediği sürece kullandıkları hizmet fiber değildir. Aslında türlerini ayırdıkları fiber diye başlayan kabinler onlar şebekedir.

Siz şebekeyi daha karlı bir şekilde pazarlamak isterseniz (VDSL yani) bakır kabloya dönüştürüp bu hizmeti pek çok kişiye satarsınız.

Aslında şu an kullandıkları fiber bile, tam yurt dışında çalışan protokollere uyan fiber değil.

Şu an hizmet aldığımız çoğu bağlantılar, pasif bir ek cam kablo ve dönüştürücü türünü kullanıyoruz. Böylece daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor, doğal olarak daha az şebeke gücü ve bant genişliği sunuyor bizlere.

Dünya üzerinde kullandıkları, gerçek fiber diye geçen tek tür cam kablo fiber ve o türün bağlantı şekli ise, gaon yani (gigabit active optical network) yüksek seviye enerji ihtiyacını karşılarsanız hayalinizde bile görmesi zor internet hızlarını yakalarsınız.
İnsanlara ne söylersem söyleyeyim kendi bildikleri en doğrusu olduğu için karşımdaki inat ediyorsa zorlamıyorum artık. Herkes doğru biliyor, kimsenin bilgisi yanlış değil. Bu durumda Charles Kao dirilip gelse ve "fiber şudur, bu değildir" dese bile kendi birliklerinde ayak diretecekleri için uğraşmıyorum ben de.

Siz de faydalı bilgiler sunmuşsunuz, kendi adıma teşekkür ederim.

FTTN dedikleri mahalleye kadar fiber
FTTC dedikleri kabinete kadar fiber
FTTB dedikleri binaya kadar fiber
FTTH dedikleri de eve kadar fiber
Bu durumda fiber olmayan hiçbir şey yok. Her şey fiber. Ne güzelmiş. Bu ifadeler fiber kablonun nereye kadar geldiğini belirtiyor.
O kadar yazdım, fiber altyapıda hangi cihazların kullanıldığını, en basitinden modemin girişinin DSL'den farklı olduğunu belirttim. Siz hâlâ "ispatlamak zorunda değilim" falan diyorsunuz. Tamam hocam siz T11/T21 kabininizden fiber hizmeti almaya devam edin.
Sırf kendi polemiğimiz için konuyla alakası olmayan mesajlar yazarak daha da kirletmeyelim bence. Siz kendi bildiğinize inanın, ben kendi bildiğine inanayım. İyi forumlar, sağlıklı günler.
İster inanın ister inanmayın ama resmiyette fiber olarak geçiyor, gerçekte ise sahte fiber kısaca VDSL ama şunu anlayın bu da bir fiber türü, işin içinde fiber kablo varsa adı üstünde fiberdir. Ama ADSL işte fiber değil, full bakır çünkü. Türk Telekom'un o kadar mühendisi, uzmanı var bunlar enayi mi vdsl'e fiber diyorlar? Bende biliyorum gerçek fiber ftth.

İster inanın ister inanmayın ama resmiyette fiber olarak geçiyor, gerçekte ise sahte fiber kısaca VDSL ama şunu anlayın bu da bir fiber türü, işin içinde fiber kablo varsa adı üstünde fiberdir. Ama ADSL işte fiber değil, full bakır çünkü. Türk Telekom'un o kadar mühendisi, uzmanı var bunlar enayi mi vdsl'e fiber diyorlar? Bende biliyorum gerçek fiber ftth.
Dostum zaten enayi olmadıkları için VDSL'e Fiber demiyorlar?

Binada FTTH veya FTTB hizmeti sağlanıyorsa FİBERNET, FTTC veya FTTN hizmeti sağlanıyorsa HİPERNET adı altında paketler sunuyorlar.
Ona bakılırsa FTTB'de de VDSL şeklinde DSL üzerinden hizmet alınabiliyor. Bu VDSL mi oluyor mantıken evet. Dairene ne geliyorsa onun üzerinden değerlendirmen lazım bu kadar basit.
İkisinin farklı şeyler olduğunu kendileri de kabulleniyor, sen kabullenmiyorsun. Komiksin :D

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı