Türk Telekom fiber altyapı süreci

Binanız kaç daire sizin? Dilekçe vermiş miydiniz peki? Toplu imza alıp bina sakinlerinden falan?
Binada zaten FTTB vardı DSL şeklinde.
Site, 4 bina toplam 112 daire. Dilekçe için yönetime söylemiştik. Toplu imzaya hoşgörülü bakmadılar. Ki zaten gerek olduğunu da sanmıyorum.

Binada zaten FTTB vardı DSL şeklinde.
Site, 4 bina toplam 112 daire. Dilekçe için yönetime söylemiştik. Toplu imzaya hoşgörülü bakmadılar. Ki zaten gerek olduğunu da sanmıyorum.

Yani hocam binanızın girişinde fiber kutu mu var? O kutudan dairelere kadar mı bakır kablo ile mi ulaşıyor? Doğru mu anladım.

FTTB: Binaya kadar fiber, bina girişinden dairelere kadar bakır kablo ile diye biliyorum.

Hocam dilekçe ve toplu imza istedi benden Türk Telekom il müdürlüğü, resmiyete dökülmesi için, ben şu an ellerimi sıvadım yarın onla ilgileneceğim, yöneticimiz ve bina sakinleri sıcak bakıyor bu olaya, ben fikirlerini aldım bugün ondan biliyorum, bir arkadaş o şekilde bağlatmış fiberi, yani VDSL altyapısının olduğu yere fiber getirmeyi dilekçe ve sürekli üstünde durarak adamları müdürlüğü sıkıştırmış sonra da Türk Telekom binaya kadar getirmiş sonrasında OBK kabloyu bu arkadaşa teslim etmişler, bu arkadaş da elektrikçi ile beraber OBK kabloyu dairelere kadar çekmişler. Benim için her daire çektirmek şart değil, ben sadece kendime çektireceğim elektrikçi ile yaptırırım sıkıntı değil o iş :D
Twitter'dan cevap vermiyorlar mı?

Hocam bana sormamışsınız ama Twitter'dan Yusuf kıraç adres ve iletişim numarası istiyor, sonra 1-2 gün içinde de bağlı bulunduğun Türk Telekom müdürlüğünden birileri arıyor sanırım, beni bağlı bulunduğum Türk Telekom ilçe müdürlüğünden saha elemanı aradı ilginç bir şekilde, şu an WhatsApp'tan çok faydalı olmasa da konuşuyorum bu arkadaş ile.

Yani hocam binanızın girişinde fiber kutu mu var? O kutudan dairelere kadar mı bakır kablo ile mi ulaşıyor? Doğru mu anladım.

FTTB: Binaya kadar fiber, bina girişinden dairelere kadar bakır kablo ile diye biliyorum.
Girişte değil, baya baya elektrik odasına kadar fiber giriyor. DSLAM'ı oraya konumlandırmışlar, switchli sistem yok.
DSLAM'daki kartlardan normalde yine DSLAM içerisinde regletlere gitmesi gereken kablolar binanın kapağına gidiyor ve oradan regletlere erişip dairelere dağılıyor.
Hatta telekom zamanında kazı vb. işlemlerle uğraşmak istemediği için yan tarafımıza sonradan yapılan 2 binaya DSL hizmetini bizim elektrik odasından sağlıyor yine. Onların regletleri bizim odada :D

Kısacası FTTB var evet.

Girişte değil, baya baya elektrik odasına kadar fiber giriyor. DSLAM'ı oraya konumlandırmışlar, switchli sistem yok.
DSLAM'daki kartlardan normalde yine DSLAM içerisinde regletlere gitmesi gereken kablolar binanın kapağına gidiyor ve oradan regletlere erişip dairelere dağılıyor.
Hatta telekom zamanında kazı vb. işlemlerle uğraşmak istemediği için yan tarafımıza sonradan yapılan 2 binaya DSL hizmetini bizim elektrik odasından sağlıyor yine. Onların regletleri bizim odada :D

Kısacası FTTB var evet.
Nasıl ya :D :D

Saha dolabını sizin binanın içine mi yapmışlar yani :D

İlk defa böyle bir şey duyuyorum beynim yandı :D

Nasıl ya :D :D

Saha dolabını sizin binanın içine mi yapmışlar yani :D

İlk defa böyle bir şey duyuyorum beynim yandı :D
Şimdilerde tercih edilmese de zamanında bazı bölgelerde kullanılmış hocam. Bilirsiniz dış mekan kabinleri vardır. Tip-7, Tip-9, Tip-23 gibi...
Bina içerisine yerleştirilen kabinler ise T11 ve T21 olarak geçiyor. Bunlar genelde bir binaya yerleştirilip birkaç binaya VDSL hizmeti verir. Bu sebeple de genelde sitelerde kullanılır.
Bir T11 kabin:
5bacbf51440639131c4a4c8b8120ddbf.jpeg

Görüldüğü üzere sağ alt tarafında 4 adet çıkış mevcut. Bu çıkışlardan 4 binaya VDSL hizmeti verilebilir.

Bu da T21 kabin:
c532c724a0895042b081580674ebcf6a.jpg

Kabinlerin üzerinde "fiber" ifadesi yer alıyor ama dediğim gibi bunlar VDSL kabinidir. TT zaten her şeye fiber diyor mübarek!

Şimdilerde tercih edilmese de zamanında bazı bölgelerde kullanılmış hocam. Bilirsiniz dış mekan kabinleri vardır. Tip-7, Tip-9, Tip-23 gibi...
Bina içerisine yerleştirilen kabinler ise T11 ve T21 olarak geçiyor. Bunlar genelde bir binaya yerleştirilip birkaç binaya VDSL hizmeti verir. Bu sebeple de genelde sitelerde kullanılır.
Bir T11 kabin:
Eki Görüntüle 1266904
Görüldüğü üzere sağ alt tarafında 4 adet çıkış mevcut. Bu çıkışlardan 4 binaya VDSL hizmeti verilebilir.

Bu da T21 kabin:
Eki Görüntüle 1266905

Kabinlerin üzerinde "fiber" ifadesi yer alıyor ama dediğim gibi bunlar VDSL kabinidir. TT zaten her şeye fiber diyor mübarek!
VDSL'de bir fiber türüdür hocam.

VDSL'de bir fiber türüdür hocam.
Hayır hocam VDSL VDSL'dir; fiber fiberdir. Fiber kablonun binaya kadar gelmesi o sistemi fiber kılmaz.

Fiberin 2 türü vardır: FTTB (binaya kadar fiber) ve FTTH (eve kadar fiber)

FTTB'de fiber kablo binaya çekilir, MDU cihazında sonlandırılıp dairelere CAT kablo dağıtılır. MDU'nun potansiyeline göre 1 Gbps hız alınabilir.
Bir MDU fotoğrafı:
e5cf2b444a8aa4c3f1e981761debe676.jpg

Görüldüğü üzere mavi renkli birçok CAT kablo çıkıyor. Bunlar daire içinde modemin WAN girişine takılır.

Bir başka MDU:
4f6578f50a47217b1ad212e9c3974b9f.jpeg

Bundan da 4 tane gri renkli CAT kablo çıkıyor.

FTTH'de ise fiber kablo yine binaya çekilir. Dairelerden gelen OBK'lar (iç tesisat kabloları) ana hat kablosundaki bir core ile (bir kıl ile) füzyonlanıp (kaynatılıp)
OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) içerisindeki kasete yerleştirilir. Ana hattan gelen sinyal, OFDK'nın içerisinde yer alan PLC dediğimiz cam prizma vasıtasıyla dairelerden gelen OBK'lara dağıtılır.
Bir OFDK'nın içi:
20220101_082421.jpg

Kırmızı ile işaretlediğim porta giren ince siyah kablo, ana hattan gelen sinyali taşıyor. Yeşil ile işaretlediğim metal çubuk, yukarıda da bahsettiğim PLC. PLC'ye bağlı olan beyaz kabloların uçlarındaki mavi portlara, dairelerden gelen OBK'lar bağlanacak. Böylelikle daireye kadar fiber kablo çıkmış olacak.

FTTH'de daire içinde 2 cihaz bulunur.
1) ONT (optical network terminal) Türkçesiyle optik ağ terminali
2) Teknik ismi Home Gateway (ev ağ geçidi) olan ve halk ağzında fiber modem olarak geçen bir cihaz:
20220104_000731.jpg

Sağdaki küçük cihaz ONT, soldaki büyük olan ise Home Gateway. OBK'dan gelen sinyal, kırmızı ile işaretlediğim SC konnektör vasıtasıyla ONT cihazına girer. ONT'den çıkan CAT kablo ise Home Gateway'in WAN girişine bağlanır. Böylece eve kadar fiber altyapıda hizmet alınmış olur.
Bu sisteme GPON (gigabit passive optical network) da denir. Türkçesiyle gigabit pasif optik ağ. İşte buradaki "pasif" ifadesi sistemin elektriksiz çalıştığı anlamına gelir.

VDSL işe bambaşka bir şeydir. Fiber kablo genelde saha dolaplarına bazen de önceki mesajımda bahsettiğim T11/T21 gibi kabinlere gelir. Bu kabinlerin içerisindeki DSLAM cihazından bakır kablo dağıtılır. Bu bakır kablo modemin DSL girişine takılır. DSL, çift telli ve RJ-11 standardında bir modüldür. Oysa fiber altyapıda modemin WAN girişi kullanılır. WAN ise 8 tellidir ve RJ-45 standardındadır. Ve VDSL elektrikle çalışan bir sistemdir.
Fiber altyapıda potansiyel olarak Gbps'lik hızlar söz konusuyken VDSL'de çift telli kablo kullanıldığı için en fazla 100 Mbps hız alınabilir. (Bu hususta görüş ayrılıkları mevcut, en fazla 250 Mbps diyenler de var fakat Gbps desteklemediği kesin)
Dolayısıyla VDSL'in fiberle alakası yoktur.
Ha, şöyle bir alakası vardır: saha dolabından santrale kadar fiber kablo gider. Ama bu VDSL'i fiberin bir türü yapmaz.

TT, VDSL'e Hipernet bilmem ne diyerek çok güzel kafa karıştırıyor. Ben VDSL'den fibere geçiş yaptım. Fiber kablo binaya çekilmişti ancak daha OFDK yerleştirilmemişti. Dışarıda bir TT arabası ve arabanın yanında da TT üniformalı birkaç adam gördüm. "Saha çalışanları bilir" diye düşünerek yanlarına gittim ve adresimi verip OFDK'nın tahmini ne zaman yerleştirileceğini sordum. Adam "şu an VDSL mi var?" diye sordu. Ben "evet" deyince "oraya fiber gelmez ki, VDSL de fiber zaten" dedi. Oysa binaya fiber kablo çekileli birkaç hafta olmuştu. Bunu söyleyince "ha kablo çekildi mi, ben de şaşırdım" dedi. İçimden "tamam birader tamam" diyerek yanından uzaklaştım.
Burada dikkatleri çekmek istediğim nokta, TT saha elemanının da VDSL ile fiberi bir tutması. Heyhat, ne meret bir firmaymış ki masa başındakinden saha elemanına kadar korkunç bir vaziyet içerisindeler!

Yani diyorum ki hocam VDSL bir fiber türü değil başlı başına ayrı bir altyapı türüdür.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı